POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Nadużywanie alkoholu – po czym poznać alkoholika

Z każdym rokiem spożywa się w Polsce coraz więcej alkoholu i sięgają po niego coraz młodsze osoby. Nadużywanie alkoholu w Polsce i na świecie jest realnym problemem i często nie wiemy, jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem. Badania przeprowadzone na zlecenie OECD wykazały, że statystyczny Polak wypija 10,3 litra czystego alkoholu rocznie. Daje nam to 21. miejsce spośród 191 krajów z największym spożyciem alkoholu, co można uznać za czołówkę na skalę światową. Pijemy, bo alkohol dodaje nam odwagi, poprawia nastrój, łagodzi emocje i pomaga zapomnieć o problemach. Coraz częściej towarzyszą mu konflikty z prawem, agresja i przemoc domowa, przez co alkoholizm jest już nie tylko problemem zdrowotnym, ale także społecznym. Jak w porę zauważyć, że niewinne picie przeradza się w problem alkoholowy? Jak poznać alkoholika? Skąd wiedzieć, kiedy zaczyna się alkoholizm? Czy to już czas na terapie alkoholową?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Definicja nadużywania alkoholu - jak rozpoznać alkoholizm?,
 • Kiedy zaczyna się alkoholizm?,
 • Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?,
 • Jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem?,
 • Po czym poznać alkoholika?;

Czy mam problem z alkoholem? – Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Jak zaczyna się alkoholizm? Zwykle niespodziewanie. Nikt nie sięga po kieliszek z konkretnym zamiarem zostania alkoholikiem. Uzależnienie wkrada się do naszego życia po cichu i bardzo podstępnie, nadmierne picie alkoholu zwykle zaczyna się niewinnie - w postaci niepozornej lampki wina co wieczór lub okazyjnego kieliszka wódki dla towarzystwa… Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy jest się alkoholikiem, gdyż trunek przejmuje nad nami kontrolę stopniowo. Zwykle nie wiemy nawet, kiedy wpadliśmy w sidła nałogu, ale gdy pojawią się problemy z alkoholem, zwykle już szybko staczamy się po równi pochyłej i spadamy na dno.

Moment, w którym alkohol zaczyna wymykać nam się spod kontroli, można niestety bardzo łatwo przegapić. Objawy nadużywania alkoholu zwykle jako pierwsi dostrzegają bliscy – rodzina i przyjaciele, a sam uzależniony długo nie widzi swojego problemu i długo nie potrafi przyznać: “mam problem z alkoholem”... Po czym rozpoznać alkoholika? Jakie są pierwsze objawy nadużywania alkoholu?

Picie alkoholu w samotności
Nadużywanie alkoholu - jak się zaczyna alkoholizm?

 

Kiedy zaczyna się alkoholizm

Alkoholizm to nierzadko powód do żartów, bagatelizowany problem. Bo przecież kto nie lubi się napić w miłym towarzystwie? Kto nie lubi dobrze się bawić przy odrobinie alkoholu? Warto jednak mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na niepokojące symptomy. Alkohol nie musi być naszym wrogiem, jeśli mamy do niego zdrowe podejście. Granica jest jednak cienka i łatwo ją przekroczyć.

Alkoholizm współczesny

Życie w XXI wieku bywa szybkie i stresujące, co też jest powodem, dla którego wiele osób sięga po alkohol. Alkohol pozwala im się zrelaksować i zapomnieć o problemach. Dzięki temu łatwiej jest oddzielić stres w pracy od czasu po pracy. Jednak jeżeli staje się to naszym przyzwyczajeniem, ciężko jest nam wyobrazić sobie dzień bez tego, nawet kiedy stres minie albo zmienimy pracę. W taki sposób kilka piw po pracy staje się poważnym problemem, ponieważ bez nich nie możemy już normalnie funkcjonować.

Osoba, która styka się z tym problemem, musi sama uzmysłowić sobie jego skalę. Musi sobie uświadomić, że alkohol to tylko chwilowe znieczulenie bólu, które prowadzi do nowych problemów. Pomóc może psycholog, przyjaciele czy rodzina, chociaż w niektórych przypadkach może to być za mało. Pobyt w ośrodku leczenia alkoholizmu to dla takiej osoby idealny sposób na spojrzenie na swoje życie z boku, przewartościowanie go i znalezienie wyjścia z sytuacji.


 

Bądź czujny uzależnienie zaczyna się niespostrzeżenie.
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Alkohol a dobra zabawa

Stres związany z pracą czy życiem osobistym tłumi się nie tylko sięgając po alkohol w domu. Niektórzy czekają na piątek lub sobotę, kiedy będą mogli w końcu odreagować ciężki tydzień na imprezie. Nie ma nic złego w tym, że ktoś chce się zrelaksować, spędzając miło czas ze znajomymi przy piwie czy winie, problem zaczyna się wtedy, gdy ktoś chce odreagować tak mocno, że traci nad tym kontrolę i wpływa to na jego życie. I gdy zaczyna to się zdarzać regularnie - wtedy możemy uznać, że mamy do czynienia z weekendowym alkoholikiem. Na początku znajomym może to się wydawać zabawne – osoba pod mocnym wpływem alkoholu może generować wiele sympatycznych, zabawnych i niegroźnych sytuacji. Gorzej, jeśli zachowuje się agresywnie, destrukcyjnie lub skupia na sobie uwagę innych, psując im zabawę. Jeżeli to zdarza się regularnie i osoba nie może z tym skończyć, warto spróbować jej pomóc. Trzeba odróżnić dobrą zabawę od tego kiedy zaczyna się alkoholizm.

Przeczytaj również: jak rozmawiać z alkoholikiem?

Alkoholizm a warunki życia

Oczywiście o wiele częstszym zjawiskiem jest alkoholizm w środowisku patologicznym, jednak warto zwrócić uwagę, że także wśród osób z dobrą pracą, osób, którym pozornie niczego nie brakuje, alkoholizm może występować. Stres, problemy osobiste, szybkie tempo życia mogą sprawiać, że osoba szukać będzie pocieszenia w alkoholu. Dla takich osób pobyt w ośrodku to idealna okazja do wypoczynku i przemyślenia swojego życia. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy osobom w walce z uzależnieniem.

 

Czytaj dalej:

Jak walczyć z agresją po alkoholu?

Wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika

Jak rozpoznać zapaść alkoholową?

ALKOHOLIZM KIEDY ZACZYNA SIĘ

Po czym poznać alkoholika – Pierwsze objawy nadużywania alkoholu

Stereotypy o alkoholikach powodują, że sami coraz częściej nie wiemy, jak i po czym poznać alkoholika. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że ich picie przekroczyło już granice bezpieczeństwa. Wydaje nam się, że skoro mamy pracę, rodzinę i nie upijamy się codziennie do nieprzytomności, to problem alkoholowy nam nie grozi. Warto jednak pamiętać, że wielu alkoholików przez lata potrafi się dobrze maskować i zupełnie normalnie funkcjonować. Nikt nie podejrzewa nawet, że mogą oni mieć problemy z alkoholem.

O tym, że pojawia się problem może świadczyć m.in. częste, nieplanowane sięganie po trunek i spożywanie go w ilościach, które zakłócają naszą percepcję i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Zwykle zaczyna się od niepozornych wieczornych drinków, coraz częstszych zakrapianych alkoholem weekendów lub orzeźwiającego piwa, które staje się codzienną rutyną. W ten sposób szybko możemy wpaść w pułapkę alkoholizmu, dlatego, jeśli tylko dostrzeżesz u siebie podobne objawy, odstaw alkohol i obserwuj swoje reakcje. Jeśli czujesz chęć picia, coraz częściej myślisz o alkoholu, stajesz się nerwowy i nie możesz się skoncentrować, nie zwlekaj! Jak najszybciej poszukaj pomocy. Nie warto czekać, aż stracisz pracę lub rozpadnie się Twoja rodzina. Skutki nadużywania alkoholu mogą być katastrofalne, ale można tego uniknąć. Wystarczy wcześnie dostrzec, kiedy zaczyna się alkoholizm i szybko poszukać pomocy. Im szybciej zdiagnozujemy problem alkoholowy, tym łatwiej będzie go pokonać.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne

 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Objawy nadużywania alkoholu - Czy to już problem z alkoholem?

O rozwijającym się alkoholizmie może świadczyć wiele sygnałów. Łatwo je niestety przegapić i zignorować. Jest to o tyle skomplikowane, że pierwsze objawy uzależnienia, które powinny nas zaniepokoić, mają miejsce w naszych głowach – czyli tam, gdzie nikt inny nie ma dostępu. Problem z alkoholem pojawia się zwykle wtedy, gdy picie staje się dla nas przyjemne i zaczynamy traktować je jako sposób na złagodzenie stresu, wyciszenie negatywnych emocji, pokonanie nieśmiałości i zmęczenia. Kiedy alkohol daje nam poczucie ulgi, pozwala zapomnieć o problemach, pomaga nam się wyłączyć i odstresować. Co jednak najważniejsze, jeżeli zignorujemy nasze odczucia, nikt inny nie zauważy tych objawów, nałóg wtedy może wejść w zaawansowane stadium - ciężej wtedy osobie uzależnionej przyznać się do problemu i jeszcze ciężej jest porzucić uzależnienie.

Pierwsze objawy nadużywania alkoholu

Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy zaczyna się alkoholizm i nadmierne spożycie alkoholu? Na co zwrócić uwagę?

 • Jeśli pod wpływem alkoholu częściej doświadczasz nieprzyjemnych sytuacji lub prowokujesz kłótnie, lecz uparcie wykluczasz związek tych zdarzeń z piciem, to prawdopodobnie masz już problem z alkoholem.
 • Jeśli zawsze potrafisz się usprawiedliwić i wytłumaczyć: “Piłem, bo było upalnie i musiałem się ochłodzić / bo było zimno i musiałem się rozgrzać / bo nie mogłem odmówić przyjacielowi / bo musiałam się odstresować”, to nic innego, jak racjonalizowanie nadużywania alkoholu, dlatego, że masz z nim problem.
 • Jeśli nie potrafisz ustanowić sobie granicy i przestać pić, nawet jeśli czujesz, że następna kolejka będzie zabójcza, to wszystko wskazuje na to, że pojawiły się objawy nadużywania alkoholu.
 • Jeśli okłamujesz najbliższych lub starasz się ukryć przed nimi swoje picie, to już wyraźny sygnał, że tracisz kontrolę.
 • Jeśli wspierasz się alkoholem, by opanować nerwy lub dodać sobie odwagi w stresujących sytuacjach, to prawdopodobnie są to pierwsze objawy alkoholizmu.
 • Jeśli tłumaczysz sobie, że musisz się zrelaksować, a kilka drinków pomoże Ci się rozluźnić i zasnąć, to znaczy, że uzależniasz relaks od alkoholu, a to wskazuje na rozwijające się uzależnienie.
 • Jeśli uważasz, że zabawa bez alkoholu to nie zabawa, to dotknął Cię prawdopodobnie alkoholizm weekendowy, a stąd już prosta droga do alkoholizmu, który nie zważa na dzień i porę...
 • Jeśli zaniedbujesz pracę lub inne obowiązki przez alkohol to już poważny sygnał ostrzegawczy! Nieuchronnie zmierzasz w kierunku uzależnienia.

Przeczytaj również: Objawy chorej wątroby u alkoholika

Gen alkoholizmu
Jak sprawdzić czy ktoś jest alkoholikiem?

Po czym poznać alkoholika? – Ryzykowne picie a uzależnienie od alkoholu

Nadużywanie alkoholu nie zawsze jest jednak chorobą alkoholową, gdyż zanim pojawi się uzależnienie, można wyszczególnić kilka etapów pośrednich. Picie ryzykowne i picie szkodliwe to dwa przystanki na drodze, która prowadzi wprost w objęcia alkoholizmu. Z piciem ryzykownym mamy do czynienia wówczas, gdy spożywanie nadmiernych ilości alkoholu nie powoduje u człowieka jeszcze żadnych widocznych dolegliwości somatycznych i psychicznych. Picie ryzykowne to również spożywanie alkoholu w niewłaściwych okolicznościach, np. w czasie pracy, w ciąży lub podczas zażywania leków.

Nadużywanie alkoholu a umowne limity spożycia alkoholu

Orientacyjny, umowny limit spożycia alkoholu, który mógłby wskazywać na początek etapu picia ryzykownego, to:

 • 20-40 g czystego alkoholu dziennie, w przypadku kobiet,
 • 40-60 g czystego alkoholu dziennie, w przypadku mężczyzn.

Jest to jednak tylko umowna granica, gdyż nie istnieją żadne pewne kryteria, które pozwalałyby mówić o bezpiecznej ilości alkoholu. Każdy z nas jest inny i każdy ma inne predyspozycje, inne uwarunkowania i skłonności do uzależnień. Są osoby, które uzależnią się, pijąc małe dawki, oraz osoby, które mogą pić dużo i często, ale wciąż zachowują całkowitą kontrolę nad alkoholem. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka.

Sprawdź również: Test na alkoholizm

Negatywne skutki nadużywania alkoholu

Na etapie picia szkodliwego pojawiają się natomiast pierwsze negatywne skutki nadużywania alkoholu. Mogą to być:

 • problemy z trzustką,
 • problemy z wątrobą,
 • zbyt wysokie ciśnienie tętnicze,
 • stany depresyjne,
 • stany lękowe,
 • nadpobudliwość,
 • drażliwość,
 • napady agresji,
 • kłopoty w pracy,
 • kłopoty w domu
 • i wiele innych...

Negatywne skutki zażywania alkoholu są bardzo szeroką listą objawów, ponieważ na ich występowanie wpływa nie tylko to jak długo spożywamy alkohol, ale też rodzaj alkoholu jak i indywidualne schorzenia i stan organizmu.

Objawy te nie pozwalają jeszcze na postawienie jednoznacznej diagnozy zespołu uzależnienia od alkoholu, ale picie szkodliwe znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby alkoholowej. Skutki nadużywania alkoholu mogą być nieodwracalne. Nie warto czekać! Poszukaj pomocy w ośrodku terapii uzależnień już dziś i uwolnij się od nałogu!

Skutki alkoholizmu
Skutki nadużywania alkoholu

Co zrobić w przypadku nadmiernego spożywania alkoholu

Jeśli zauważamy u siebie lub bliskiej osoby tendencję do spożywania nadmiernej ilości alkoholu, nie należy zwlekać i musimy podjąć jak najszybciej zdecydowane kroku. Im dłużej osoba chora walczy z chorobą, jaką jest alkoholizm, tym ciężej będzie potem wrócić do normalności. Pierwszym krokiem jeśli jest konieczny , będzie detoks alkoholowy organizmu, dopiero wtedy możemy podjąć właściwe leczenie.

Nałóg wykryty we wstępnym etapie osoba uzależniona może zwalczyć sama z pomocą bliskich, ważne jest wtedy wspieranie uzależnionego. Niestety im później wykryty problem, tym trudniej jest go zwalczyć samemu i może okazać się niezbędna pomoc specjalistów ośrodka uzależnień.

Pomocne również są spotkania AA, w trakcie których spotykamy ludzi o podobnych problemach i wątpliwościach. Jest to miejsce, gdzie nie tylko uzyskujemy pomoc, ale sami też pomagamy.

Podsumowanie

Problem z nadużywaniem alkoholu jest bardzo ciężko rozpoznać we wczesnych etapach, ponieważ pierwsze objawy pojawiają się głównie w głowie uzależnionego, a fakt, że alkohol jest akceptowalnym społecznie trunkiem, dodatkowo utrudnia rozpoznanie osoby uzależnionej. W końcu, po czym poznać alkoholika skoro na pierwszy rzut oka nie robi nic złego, pije alkohol, dozwoloną substancję. Niestety nie jesteśmy w stanie określić, ile ktoś spożywa alkoholu, a picie w samotności jest częstym zjawiskiem wśród uzależnionych.

Podejrzewasz, że spożywasz za dużo i za często alkohol, a może podejrzewasz kogoś z bliskich? Nie zwlekaj i zareaguj już dziś!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button