OBJAWY CHOROBY ALKOHOLOWEJ

Uzależnienie od alkoholu rozwija się bardzo stopniowo, a sygnały ostrzegawcze świadczące o występowaniu problemu często bywają ignorowane i bagatelizowane. W pierwszej fazie alkoholizm jest stosunkowo łatwy do pomylenia z piciem kontrolowanym. Jakie sytuacje i zachowania mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nałogiem.

Niestety nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą możemy spożyć bez najmniejszych obaw o negatywne konsekwencje. Każdy z nas ma inny organizm, różnią nas również styl życia i uwarunkowania genetyczne. Można powiedzieć, że tylko całkowici abstynenci w ogóle nie ryzykują pojawieniem się jakichkolwiek problemów związanych z substancjami psychoaktywnymi. W dodatku należy pamiętać, że każdy przypadek alkoholizmu poprzedzony jest piciem towarzyskim i kontrolowanym. Granica między zdrowiem a chorobą jest płynna - nie ma jednego, konkretnego momentu, w którym osoba do tej pory kontrolująca swoje zachowanie staje się alkoholikiem. Istnieje jednak kilka sygnałów ostrzegawczych, których pojawienie się świadczy o stopniowo rozwijającym się uzależnieniu.

Przeczytaj również: Etapy uzależnienia alkoholowego osoby dorosłej

Rozwój alkoholizmu - sygnały ostrzegawcze

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest stosunek danej osoby do alkoholu. Picie staje się sposobem na regulowanie swoich emocji – nałogowiec pije, by się odprężyć, złagodzić stres, wyzbyć się złości i frustracji, poprawić swój nastrój lub dodać sobie pewności siebie. Na imprezach narzuca coraz szybsze tempo picia i aktywnie poszukuje okazji do sięgnięcia po alkohol. Jego tolerancja się zwiększa, co oznacza, że ma „coraz mocniejszą głowę”. Pije w samotności, choć wcześniej mu się to nie zdarzało i ukrywa ten fakt. Zdarza mu się siadać za kierownicą po spożyciu alkoholu oraz nie pamiętać przebiegu zakrapianych imprez (pojawiają się tzw. palimpsesty alkoholowe, czyli luki w pamięci pomimo braku utraty przytomności). Pije nawet wtedy, gdy akurat przyjmuje leki teoretycznie to wykluczające. Podejmuje próby czasowej abstynencji, by udowodnić sobie, że ma kontrolę nad własnym zachowaniem. W dodatku reaguje rozdrażnieniem na sytuacje, w których nie ma dostępu do alkoholu oraz na wszelkie sugestie, że mógłby ograniczyć jego spożywanie.

Przeczytaj również: Kiedy zaczyna się alkoholizm


 

OBJAWY CHOROBY ALKOHOLOWEJ
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Objawy choroby alkoholowej

Alkoholizm wiąże się ze zmianami obejmującymi zarówno sferę fizyczną, jak i psychiczną. Uzależnienie sprawia, że chory nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania związanego z piciem, m.in. ilości spożywanego alkoholu. Całe jego życie zaczyna kręcić się wokół tej jednej kwestii, a dotychczasowe zainteresowania, relacje społeczne oraz obowiązki schodzą na dalszy plan. Pojawiają się tzw. głód alkoholowy i zespół abstynencyjny, którego symptomami są zaburzenia pracy serca, skoki ciśnienia, nudności, wymioty, napięcie, drżenie kończyn, zimne poty, depresja oraz stany lękowe. W dodatku nawet w przypadku pojawienia się negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu (np. utraty pracy, pogorszenia się zdrowia, długów czy konfliktów z rodziną) alkoholik wciąż pije i nie jest w stanie przestać tego robić bez profesjonalnej pomocy.

CHOROBA ALKOHOLOWA - OBJAWY

Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button