Wątroba alkoholika – objawy i leczenie marskości

Już w starożytnym Egipcie odkryto negatywny wpływ alkoholu na wątrobę. Do dziś wiemy, że długotrwałe nadużywanie alkoholu ma destrukcyjny wpływ na zdrowie i jest najczęstszą przyczyną chorób wątroby. Regularne picie zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak alkoholowe zapalenie wątroby, stłuszczenie i marskość wątroby. Jak rozpoznać objawy marskości wątroby u alkoholika? Jakie są objawy chorej wątroby u alkoholika? Jak leczyć alkoholowe uszkodzenie wątroby?

Alkohol a wątroba – wpływ alkoholu na wątrobę

Wątroba to bardzo ważny organ, który odpowiada za trawienie tłuszczów, neutralizację i wchłanianie wszystkich szkodliwych substancji znajdujących się w naszym organizmie. Wątroba zamienia też pokarm w składniki odżywcze i wytwarza związki, które niezbędne są do prawidłowego krzepnięcia krwi. Szkodzi jej niewłaściwa dieta, leki i wiele innych rzeczy… Najgorszy jest jednak alkohol, który może prowadzić do jej uszkodzenia i poważnych problemów zdrowotnych. Uszkodzenie wątroby i choroby spowodowane nadużywaniem alkoholu niosą ze sobą poważne konsekwencje.

Wątroba alkoholika poważnie dostaje “w kość”, gdyż nawet niewielka dawka trunku obciąża organ, który odpowiada za jego metabolizowanie. Długotrwałe nadużywanie alkoholu etylowego skutkować może alkoholowym uszkodzeniem wątroby. Podczas procesu eliminowania etanolu z organizmu, powstają szkodliwe związki chemiczne, takie jak aldehyd octowy. Zaburzony zostaje także mechanizm utleniania komórkowego, szkodliwe substancje dostają się do krwi i powstaje tzw. stres oksydacyjny. Nie można również zapomnieć o bezpośrednim toksycznym działaniu aldehydu octowego na komórki wątroby.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy i leczenie

Alkoholowe uszkodzenie wątroby – Najczęstsze schorzenia i objawy chorej wątroby u alkoholika

Jeśli spożywamy więcej niż 80 g etanolu dziennie, bardzo narażamy się na wystąpienie chorób wątroby. Można uznać, że 5–6 drinków, 1 litr wina lub 2 litry piwa w ciągu dnia to zabójcza dawka dla naszego organizmu, a wątroba alkoholika bardzo często musi radzić sobie ze znacznie większą ilością alkoholu… Uzależnienie może doprowadzić do zmian w narządzie i powodować stłuszczenie, alkoholowe zapalenie wątroby i alkoholową marskość wątroby.

Warto również zauważyć, iż kobiety są bardziej podatne na alkoholowe uszkodzenie wątroby niż mężczyźni. Choć u kobiet uzależnienie występuje 10 razy rzadziej niż u mężczyzn, to wśród osób, które zmagają się ze schorzeniami wątroby, na jednego mężczyznę przypadają 3 kobiety. Co więcej, zmiany postępują u nich znacznie szybciej, a szkodliwa dawka alkoholu jest w ich przypadku kilka razy mniejsza.

Sprawdź również: Test na alkoholizm


 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

Alkoholowe stłuszczenie wątroby spotyka prawie każdego alkoholika. Zmiany zaobserwować można u 9 z 10 uzależnionych. W komórkach organu odkłada się tłuszcz, który uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Jak wygląda wątroba alkoholika? W obrazie mikroskopowym dostrzec można, jak gromadzące się lipidy wypełniają komórkę kroplami tłuszczu. Przy zaawansowanym stłuszczeniu zmiany obejmują całość miąższu, powstają ziarniniaki tłuszczowe, które mogą sprawić, że przepełnione tłuszczem komórki zaczną pękać. Rozwój schorzenia można jeszcze zatrzymać. Zmiany mogą zacząć ustępować, ale chory musi całkowicie odstawić alkohol. Jeśli tego nie zrobi, nałóg prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i marskości wątroby.

Objawy chorej wątroby u alkoholika zależą głównie od zaawansowania zmian i stadium uszkodzenia. Jeżeli stłuszczenie wątroby rozwija się bez powikłań, alkoholik bardzo długo może nie dostrzegać żadnych objawów. Występować może jedynie uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej spowodowane powiększoną wątrobą, a lekarz podczas badania jest w stanie określić, czy wątroba alkoholika jest powiększona.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne

Alkoholowe zapalenie wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby to bardziej nasilone stłuszczenie, dodatkowo pojawia się zwyrodnienie komórek wątroby, rozwija się stan zapalny i włóknienie. Należy również pamiętać, że wskutek działania toksyn, których wątroba nie jest już w stanie zneutralizować, upośledzone zostaje funkcjonowanie centralnego układu nerwowego i dochodzi do zaburzeń krzepnięcia. Alkoholowe zapalenie wątroby jest sygnałem ostrzegającym przed marskością wątroby, niewydolnością lub innymi poważnymi komplikacjami, lecz nawet w przypadku zapalenia kilkumiesięczna abstynencja może jeszcze cofnąć zmiany i powstrzymać dalszy rozwój choroby.

Podczas alkoholowego zapalenia wątroby pojawić się może wiele różnych objawów, takich jak: nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, ból brzucha, gorączka, wodobrzusze alkoholowe, żółtaczka, obrzęki, a nawet uszkodzenie mózgu i objawy niewydolności wątroby. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że nawet zaawansowane zapalenie może przebiegać bezobjawowo.

Alkoholowa marskość wątroby

Marskość wątroby alkoholowa i ta powstała z innej przyczyny przebiegają bardzo podobnie. Marskość wątroby polega na tym, że miękka tkanka zostaje zastąpiona twardą tkanką łączną, w wyniku czego organ zaczyna się zabliźniać. Następują również zmiany hormonalne, obrzęk kończyn i żylaki przełyku. Jeśli dojdzie do przebudowy narządu, zmiany będą już nieodwracalne, a rozwój uszkodzenia postępujący.

Przeczytaj również: Syndrom odstawienia alkoholu

Objawy chorej wątroby - marskości u alkoholika

Objawy chorej wątroby - marskości u alkoholika mogą być podobne do zapalenia, jednak choroba jest znacznie poważniejsza. Kiedy zaawansowane uszkodzenie wątroby przechodzi w stadium marskości, może pojawić się: żółtaczka, gorączka, obrzęki, wodobrzusze alkoholowe, żylaki przełyku i zaburzenia neurologiczne m.in. zaburzenia koncentracji, upośledzenie świadomości i zaburzenia snu. Poza tym marskość wątroby cechuje też feminizacja, czyli pojawienie się u mężczyzny kobiecych cech płciowych, np. powiększenie piersi i hipogonadyzm – niedoczynność gruczołów płciowych.

Przeczytaj również: Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu? (odtrucie alkohholowe)

Jak leczyć alkoholowe uszkodzenie wątroby?

Alkoholowe uszkodzenie wątroby przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Ból i dyskomfort występują zwykle, gdy choroba jest już zaawansowana. Jest szansa na powrót do zdrowia, gdyż alkoholowe stłuszczenie oraz zapalenie wątroby ustępują zwykle po odstawieniu alkoholu. W każdym przypadku leczenie wymaga absolutnej abstynencji, przestrzegania specjalnej diety i uzupełnienia niedoborów elektrolitowych i witaminowych. Jednak poważniejsze uszkodzenia, takie jak marskość wątroby, są już nieodwracalne. Proces można hamować farmakologicznie, lecz zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby. Wówczas osoba zakwalifikowana do zabiegu pod żadnym pozorem nie może sięgnąć po alkohol, gdyż zostanie skreślona z listy oczekujących. Chory nie będzie raczej w stanie sam pokonać uzależnienia, poza tym problemy z wątrobą często pojawiają się dość późno, a samodzielne odstawienie alkoholu może być już niebezpieczne dla życia alkoholika. Dlatego też warto zgłosić się po pomoc do specjalistów. W profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień pomoc otrzyma zarówno alkoholik, jak i jego bliscy.

Call Now Button