Zapaść alkoholowa – czym jest i jakie są objawy

Powszechnie uważa się, że niewielkie ilości alkoholu nikomu nie zaszkodzą, ale czy na pewno? Tego nie wiemy. Nie mamy przecież na to żadnych dowodów. Dysponujemy jednak wynikami badań, które potwierdzają, że alkohol ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, wyniszcza organizm i skraca życie. Być może jedna lampka wina bezpośrednio nikogo nie zabije, ale tak zaczyna się uzależnienie... Alkoholizm rozwija się powoli, ale wchodząc w kolejne fazy choroby, człowiek całkowicie traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. Prędzej czy później odbija się to na jego zdrowiu. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może powodować alkoholowy zanik mózgu i prowadzić do zapaści alkoholowej, która zagraża życiu alkoholika. Co to jest zapaść alkoholowa? Jak wygląda zapaść alkoholowa? Czym jest alkoholowy zanik mózgu?

Co to jest alkoholowy zanik mózgu?

Nie od dziś wiadomo, że alkohol niekorzystnie wpływa na mózg. Już po kilku drinkach pojawia się bełkotliwa mowa, trudności w poruszaniu, czy niewyraźny obraz. Skutki znikają zwykle po zaprzestaniu picia, jednak u osób, które regularnie nadużywają alkoholu, zmiany mogą trwać jeszcze długo po wytrzeźwieniu. Alkohol etylowy spożywany w nadmiernych ilościach jest substancją toksyczną, a po przekroczeniu dawki śmiertelnej alkoholu staje się trucizną. Bardzo niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, zaburza pracę układów, uszkadza narządy, w tym wątrobę, która odpowiada m.in. za metabolizowanie etanolu. Alkohol i zatrucia nim spowodowane, mogą uszkodzić układ nerwowy i spowodować rozległe, daleko posunięte zmiany w mózgu. W efekcie czego wystąpić może alkoholowy zanik mózgu.

Im dłużej trwa uzależnienie, tym bardziej organizm alkoholika zatruty jest alkoholem. Układ nerwowy ponosi coraz większe szkody. Destrukcyjny wpływ alkoholu dosięga ośrodków podkorowych, rdzenia i pnia mózgowego, przez co naturalne instynkty, odruchy i popędy zostają zaburzone, a nawet całkowicie zanikają. Chory traci możliwość wykonywania czynności ruchowych i staje się senny i otępiały. Może też dojść do zatrzymania pracy ważnych dla życia ośrodków mózgowych, co prowadzi do zaburzenia układu oddechowego, układu krążenia, a nawet do śmierci. Nadużywanie alkoholu wyniszcza i zatruwa organizm, a skutkiem zatrucia alkoholem etylowym może być zapaść alkoholowa.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne

W dalszej części artykułu dowiesz się:

  • Czym jest zapaść alkoholowa?
  • Jakie są objawy zapaści?
  • Jakie są przyczyny zapaści alkoholowej?
  • Jak wygląda leczenie zapaści alkoholowej?
  • Pierwsza pomoc przy zapaści alkoholowej - czy można wezwać pogotowie?

Co to jest zapaść alkoholowa?

Zapaść alkoholowa to stan, który jest bezpośrednio związany z uzależnieniem i chorobą alkoholową. Zarówno długotrwałe nadużywanie alkoholu, jak i jednorazowe spożycie zbyt dużej ilości, może doprowadzić do zatrucia organizmu alkoholem etylowym. Zatrucie to powoduje zapaść alkoholową, która jest jednym z najgroźniejszych powikłań spożycia zbyt dużej ilości trunku. Zapaść alkoholowa to nic innego jak zapaść funkcji krążeniowej, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka.


 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

 

Jak wygląda zapaść alkoholowa - objawy i przyczyny

Zapaść alkoholowa, czyli zapaść krążeniowa, polega na przyspieszeniu tętna i spłyceniu oddechu, co zagraża życiu chorego. Zapaści towarzyszą nudności, silne zawroty głowy i bardzo obfite wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Alkoholik ma przyspieszone tętno, które mimo zwiększonego tempa zaczyna słabnąć i spłycony oddech. Zapaść alkoholowa może prowadzić do niedokrwienia mózgu, co powoduje szybką utratę przytomności oraz zatrzymanie akcji serca, w efekcie czego może nastąpić nagła śmierć.

Przeczytaj również: Wątroba alkoholika – objawy i leczenie marskości

Zapaść alkoholowa – objawy

Do objawów zapaści alkoholowej należą m.in.:

  • nudności,
  • silne zawroty głowy,
  • częste i obfite wymioty, które mogą spowodować odwodnienie organizmu,
  • przyspieszone tętno, które mimo zwiększonego tempa, słabnie,
  • spłycony oddech.

Bezpośrednią przyczyną zapaści alkoholowej jest zatrucie alkoholem etylowym. Jeśli alkohol połączony jest z lekami lub narkotykami, ryzyko zapaści znacznie wzrasta. Warto również zaznaczyć, że zapaść alkoholowa może pojawić się zarówno u alkoholika, jak i innej osoby, która jednorazowo w krótkim czasie przyjęła zbyt dużą ilość alkoholu.

Przeczytaj również: Jak wygląda odwyk alkoholowy

Zapaść alkoholowa – leczenie
Pierwsza pomoc w przypadku zapaści alkoholowej

Zapaść alkoholowa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia alkoholika, konieczna jest natychmiastowa reakcja i udzielenie pierwszej pomocy. W sytuacji, gdy pojawią się objawy zapaści alkoholowej, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Zapaść może prowadzić do niedokrwienia mózgu, utraty przytomności, zatrzymania akcji serca, a nawet do śmierci. Osoba, która znalazła się w stanie zapaści krążeniowej, jak najszybciej musi zostać poddana specjalistycznemu odtruciu.

 

Czytaj dalej:

Objawy delirium alkoholowego

Przyczyny bezsenności po alkoholu

Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik?

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Czym jest zapaść alkoholowa?

Zapaść alkoholowa to poważne, potencjalnie śmiertelne zaburzenie, które występuje u osób z ciężkim zatruciem alkoholem. Jest to stan, w którym osoba traci przytomność, a podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie i tętno, mogą ulec upośledzeniu.

Jakie są objawy zapaści alkoholowej?

Objawy zapaści alkoholowej obejmują silne zawroty głowy, wymioty, drgawki, utratę przytomności, nieregularne, płytkie lub wolne oddychanie, bladą lub niebieskawą skórę, hipotermię oraz nieregularne lub wolne tętno.

Jakie są przyczyny zapaści alkoholowej?

Zapaść alkoholowa występuje, gdy osoba spożywa dużą ilość alkoholu w krótkim czasie, prowadząc do zatrucia alkoholowego. Główną przyczyną zapaści alkoholowej jest zbyt wysoki poziom alkoholu we krwi, który wpływa na funkcjonowanie mózgu i innych narządów.

Jak leczy się zapaść alkoholową?

Leczenie zapaści alkoholowej obejmuje podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie i krążenie, podawanie tlenu, nawadnianie oraz monitorowanie stanu pacjenta. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie hemodializy, aby przyspieszyć eliminację alkoholu z organizmu.


Call Now Button