Fazy uzależnienia od alkoholu osoby dorosłej

Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła, której nie da się całkowicie wyleczyć. Każdy alkoholik w okresie trzeźwości powinien być szczególnie uważny, by znów nie rozpocząć koszmaru swojego i własnej rodziny. Uzależnienie od alkoholu ma kilka etapów, które warto znać, by móc jak najszybciej reagować. Poniżej przedstawimy pokrótce 4 etapy alkoholizmu. 

Fazy uzależnienia od alkoholu, czyli jak rozwija się alkoholizm?

Alkoholizm nie rozwija się z dnia na dzień, co oznacza, że jeżeli ktoś raz za dużo wypije nie musi być od razu alkoholikiem. Nie ma też określonych ram czasowych, kiedy można mówić o uzależnieniu od alkoholu. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jedni uzależniają się szybciej inni wolniej. Wszystko jednak zależy od wielu czynników: społecznych, ekonomicznych i psychicznych, co nie oznacza, że nie można wyróżnić mniej lub bardziej zróżnicowanych etapów nasilenia objawów choroby alkoholowej.

Jako pierwszy fazy uzależnienia od alkoholu opisał amerykański lekarz czeskiego pochodzenie, Elwin Morton Jellinek. Uważał on, że każdy przypadek alkoholizmu poprzedzony jest występowaniem objawów ostrzegawczych. Wyróżnił on:

Faza I – wstępna, czyli picie towarzyskie

Ten etap jest najbardziej niepozorny. Większość osób pije w towarzystwie i nie budzi to żadnych podejrzeń. Jednak problem pojawia się, gdy picie zaczyna sprawiać niekłamaną przyjemność, a osoba czuje wzrost tolerancji oraz ochoty na alkohol. Często alkohol jest traktowany jako środek odprężający i na poprawę humoru - alkoholik sięga po alkohol zawsze wtedy, gdy ma zły nastrój, jest przygnębiony i nie potrafi poradzić sobie z emocjami. Tak więc alkohol jest traktowany jak: “lekarstwo na wszystkie smutki”. Nie mylmy jednak sytuacji takiej, gdy mamy zły humor i raz czy dwa razy w roku sięgniemy po jednego drinka “na odprężenie” z alkoholizmem. Alkoholik bowiem nie widzi innej alternatywy na to, by się “rozluźnić” (spacer, taniec, kino, dobra książka itd.) jak tylko sięgnąć po wysokoprocentowe trunki.

Faza II – ostrzegawcza

Osoba zaczyna coraz intensywniej szukać okazji do picia, ponieważ odczuwa wówczas lepsze samopoczucie. Wypicie alkoholu przynosi ulgę i ucieczkę od problemów. Uwalniane są napięcia i nerwy. Ludzie w etapie ostrzegawczym inicjują często wypijanie kolejek, co często kończy się tzw. urwanym filmem. Ponadto pojawiają się także próby picia w samotności, lecząc kaca. To jest dobry moment na spotkanie rodzinne z terapeutą. Jak już wspomnieliśmy uzależnienie nie pojawia się nagle, a na tym etapie alkoholik unika rozmów o piciu. Nierzadko zdarza się również, że reaguje agresją na wszelkie próby zwrócenia mu uwagi, że “za dużo pije”.

Przeczytaj również: Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Faza III – krytyczna

Na tym etapie picie alkoholu zaczyna powodować problemy osobiste i zawodowe. Zaniedbywane są obowiązki w pracy. Osoba przestaje dbać o siebie. Na drugi plan schodzi rodzina i przyjaciele, co powoduje liczne konflikty. Picie powoduje coraz częstsze nieobecności w pracy. Pojawia się także tzw. „kac moralny”, czyli wyrzuty sumienia związane z ilością wypitego alkoholu. Lekarstwem na to jest klin, co tworzy zamknięte koło. Wzrasta agresywność, osoba uzależniona popada często w konflikt z prawem. Jednocześnie zauważalne jest poczucie pustki, zaburzenie popędu seksualnego i usprawiedliwienie picia różnymi powodami.

W etapie krytycznym osoba składa przyrzeczenia abstynencji, po czym przy pierwszej lepszej okazji łamie je. Udowodnienie silnej woli kończy się zazwyczaj kolejnym kacem i okazją do picia. Często występuje też konieczność odtruwania organizmu od alkoholu.

Faza IV – chroniczna

Osoba uzależniona popada w okresy długotrwałego nietrzeźwienia. Pije o różnych porach dnia, także rano i w samotności - nierzadko także zamyka się w osobnym pokoju chowając przed bliskimi alkohol.

Spada tolerancja na alkohol, a osoba sięga także po alkohole niekonsumpcyjne. Rozpadają się więzi rodzinne i przyjaźnie, utrudnia się sytuacja w pracy. Osoba uzależniona za wszelką cenę próbuje zdobyć pieniądze na alkohol, dopuszczając się kradzieży i innych drobnych przestępstw. Pojawiają się problemy zdrowotne, m.in. padaczka alkoholowa, psychozy alkoholowe czy skrajne wyczerpanie organizmu.

To bardzo niebezpieczny etap, prowadzący nawet do śmierci osoby uzależnionej, tym bardziej, że alkoholik często sięga wówczas nie tylko po alkohol, ale także po jego substytuty. To jest ostatni moment na rozpoczęcie leczenia uzależnienia od alkoholu

Warto wybrać dobry i sprawdzony ośrodek terapeutyczny, który oferuje przystępne ceny odwyku alkoholowego. Ważne jest także jak najszybsze uświadomienie sobie problemu - dzięki czemu terapia alkoholowa może przynieść wyraźne efekty.

Autor: Waldemar Wantoch-Rekowski - Psycholog, specjalista terapii uzależnień


 

Jesteś aktualnie w II Fazie - ostrzegawczej?
Skontaktuj się z nami, póki nie jesteś jeszcze w pełni uzależniony. Nie czekaj do kolejnej fazy, gdyż w następnej, będzie już o wiele ciężej wyjść z nałogu.
Call Now Button