ETAPY UZALEŻNIENIA ALKOHOLOWEGO OSOBY DOROSŁEJ

Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła, której nie da się całkowicie wyleczyć. Każdy alkoholik w okresie trzeźwości powinien być szczególnie uważny, by znów nie rozpocząć koszmaru swojego i własnej rodziny. Uzależnienie ma kilka etapów, które warto znać, by móc jak najszybciej reagować. Poniżej przedstawimy pokrótce każdy etap uzależnienia od alkoholu.

Etap I – czyli picie towarzyskie

Ten etap jest najbardziej niepozorny. Większość osób pije w towarzystwie i nie budzi to żadnych podejrzeń. Jednak problem pojawia się, gdy picie zaczyna sprawiać niekłamaną przyjemność, a osoba czuje wzrost tolerancji oraz ochoty na alkohol.

Etap II – ostrzegawczy

Osoba zaczyna coraz intensywniej szukać okazji do picia, ponieważ odczuwa wówczas lepsze samopoczucie. Wypicie alkoholu przynosi ulgę i ucieczkę od problemów. Uwalniane są napięcia i nerwy. Ludzie w etapie ostrzegawczym inicjują często wypijanie kolejek, co często kończy się tzw. urwanym filmem. Ponadto pojawiają się także próby picia w samotności, lecząc kaca. To jest dobry moment na spotkanie rodzinne z terapeutą.

Przeczytaj również: Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Etap III – krytyczny

Na tym etapie picie alkoholu zaczyna powodować problemy osobiste i zawodowe. Zaniedbywane są obowiązki w pracy, osoba przestaje dbać o siebie. Na drugi plan schodzi rodzina i przyjaciele, co powoduje liczne konflikty. Picie powoduje coraz częstsze nieobecności w pracy. Pojawia się także tzw. „kac moralny”, czyli wyrzuty sumienia związane z ilością wypitego alkoholu. Lekarstwem na to jest klin, co tworzy zamknięte koło. Wzrasta agresywność, osoba uzależniona popada często w konflikt z prawem. Jednocześnie zauważalne jest poczucie pustki, zaburzenie popędu seksualnego i usprawiedliwienie picia różnymi powodami.

W etapie krytycznym osoba składa przyrzeczenia abstynencji, po czym przy pierwszej lepszej okazji łamie je. Udowodnienie silnej woli kończy się zazwyczaj kolejnym kacem i okazją do picia. Często występuje też konieczność odtruwania organizmu od alkoholu.

Etap IV – chroniczny

Osoba uzależniona popada w okresy długotrwałego nietrzeźwienia. Pije o różnych porach dnia, także rano i w samotności. Spada tolerancja na alkohol, a osoba sięga także po alkohole niekonsumpcyjne. Rozpadają się więzi rodzinne i przyjaźnie, utrudnia się sytuacja w pracy. Osoba uzależniona za wszelką cenę próbuje zdobyć pieniądze na alkohol, dopuszczając się kradzieży i innych drobnych przestępstw. Pojawiają się problemy zdrowotne, m.in. padaczka alkoholowa, psychozy alkoholowe czy skrajne wyczerpanie organizmu. To bardzo niebezpieczny etap, prowadzący nawet do śmierci osoby uzależnionej. To jest ostatni moment na rozpoczęcie leczenia uzależnienia od alkoholu. Warto wybrać dobry i sprawdzony ośrodek, który oferuje przystępne ceny odwyku alkoholowego.

Autor: Waldemar Wantoch-Rekowski - Psycholog, specjalista terapii uzależnień


 

Jesteś aktualnie w II Fazie - ostrzegawczej?
Skontaktuj się z nami, póki nie jesteś jeszcze w pełni uzależniony. Nie czekaj do kolejnej fazy, gdyż w następnej, będzie już o wiele ciężej wyjść z nałogu.
Call Now Button