Jak alkohol wpływa na organizm człowieka?

Nie jest tajemnicą, że alkohol jest substancją o silnie toksycznych właściwościach, przez co ma bezpośredni, negatywny wpływ na organizm człowieka. Spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do druzgocących zmian na płaszczyźnie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego – co jest widoczne szczególnie w przypadku osób uzależnionych. Warto jednak wiedzieć, że nawet osoby wolne od nałogu, które spożywają alkohol w regularnych odstępach czasu (np. co weekend), narażone są poważne konsekwencje zdrowotne.

Jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka? Czy rzeczywiście jest to aż tak niepokojące zagadnienie? Czy możemy mówić o czymś takim, jak pozytywny wpływ alkoholu na organizm człowieka? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka?
  • Skutki szkodliwego wpływu alkoholu na organizm człowieka
  • Jak działa alkohol na organizm?
  • Czy istnieje pozytywny wpływ alkoholu na organizm człowieka?
JAK ALKOHOL WPŁYWA NA ORGANIZM CZŁOWIEKA?

Wchłanianie alkoholu, czyli jak etanol wpływa na organizm człowieka

Alkohol, a mówiąc ściślej – alkohol etylowy (etanol) zaczyna wchłaniać się chwilę po jego spożyciu. Na początku odbywa się to z wykorzystaniem błon śluzowych jamy ustnej, potem zaś w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego. Największe ilości używki absorbowane są przez jelito cienkie. Wpływ alkoholu etylowego na organizm człowieka może być tym poważniejszy, im więcej czynników będzie sprzyjać jego przyswajaniu. Zaliczamy do nich m.in. picie na tzw. pusty żołądek, mieszanie różnych rodzajów alkoholi czy popijanie ich napojami gazowanymi.

Spożyty alkohol przenika niemalże do wszystkich tkanek organizmu, a następnie wydalany jest z moczem, kałem czy potem. Oczywiście jego obecność nie pozostaje dla nas obojętna – to nie tylko chwilowy stan upojenia i przyjemnego odprężenia; nie można zapominać o tym, że prawdziwy, szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka uwidacznia się dopiero w dłuższej perspektywie czasu.

Wpływ alkoholu na człowieka – zmiany w układzie nerwowym i w obrębie mózgu

Długotrwałe spożywanie napojów alkoholowych prowadzi do poważnych zmian w mózgu. Obecne tam komórki ulegają stopniowej degradacji, co ogranicza zdolności poznawcze i utrudnia mowę, a w konsekwencji może prowadzić nawet do ogólnego otępienia zmysłów czy permanentnej utraty pamięci. Jak działa alkohol na organizm człowieka uzależnionego? Powyższe objawy są nasilone, a do tego mogą występować zespoły otępienne czy oznaki demencji. Ciało starzeje się fizycznie i psychicznie – wiele jego podstawowych funkcji zostaje spowolnionych lub znacznie ograniczonych.

Przeczytaj również: Alkoholizm - wszystko co musisz wiedzieć!


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Jak alkohol wpływa na organizm – oddziaływanie na narządy wewnętrzne

Wiele osób zastanawia się, jaki jest wpływ alkoholu na zdrowie człowieka, a konkretnie na narządy wewnętrzne. Większość odpowie, że dolegliwości dotyczą przede wszystkim wątroby – organu uczestniczącego w procesie usuwania alkoholu z organizmu. To oczywiście prawda, ale wpływ alkoholu etylowego na organizm człowieka jest znacznie większy i obejmuje także inne narządy:

  • Serce i układ krążenia – wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia akcji serca, skrócony oddech, nieprawidłowe szmery oddechowe, dolegliwości bólowe serca, nieprawidłowości w wynikach badań EKG oraz ECHO serca, przerost mięśnia sercowego. Powyższe dolegliwości wynikają m.in. z obecności niebezpiecznych toksyn w organizmie i poważnych niedoborów witaminy B1.
  • Płuca i układ oddechowy – jak alkohol wpływa na organizm człowieka? Osłabia jego ogólną odporność, co skutkuje pogorszeniem optymalnej pracy układu oddechowego. Osoby uzależnione zmagają się z takimi schorzeniami, jak zapalenie górnych dróg oddechowych, płuc, oskrzeli, zapaleniem nosogardzieli, a nawet gruźlicą.
  • Żołądek i układ pokarmowy – wpływ alkoholu etylowego na organizm człowieka widać także po znacznym osłabieniu kondycji żołądka, dwunastnicy, trzustki i wątroby (m.in. choroba wrzodowa żołądka, marskość wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby, wodobrzusze, zapalenie/niewydolność trzustki i wiele innych schorzeń).

Wiesz już, jak wpływa alkohol na organizm człowieka, a konkretnie na jego narządy wewnętrzne i widoczne aspekty fizyczne. A jak reaguje psychika?

Negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka a zaburzenia psychiczne

Jak etanol wpływa na organizm człowieka, w tym na zdrowie psychiczne? Tutaj należy wymienić takie dolegliwości, jak częste zaburzenia pamięci (tzw. luki pamięciowe i wrażenie "urwanego" filmu), omamy czy halucynacje. U niektórych alkoholików dochodzi wręcz do zmian w charakterze i zaburzeń osobowości – często towarzyszy im gniew, złość i frustracja, choć wcześniej mogli nie wykazywać takich zachowań. Pojawiają się problemy z bezsennością. Osoby uzależnione mogą doświadczać objawów otępienia alkoholowego, stanów psychotycznych itp.

Jaki jest pozytywny wpływ alkoholu na organizm człowieka?

Nie ma takiego. Po prostu. Alkohol w każdej dawce to trucizna, która sieje spustoszenie w ludzkim organizmie. Co prawda wyniki niektórych badań dowodzą rzekomo, iż spożycie niewielkich ilości alkoholu może zadziałać korzystnie na różne obszary ciała – dotyczy to szczególnie czerwonego wina (dzięki zawartym w nim związkom polifenolowym). Do każdej takiej analizy należy jednak podchodzić z odpowiednią rezerwą i mieć świadomość, że alkohol to przede wszystkim substancja toksyczna, której regularne spożywanie może wywoływać uzależnienie.

Przeczytaj również: jak zapobiegać nawrotom alkoholowym

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button