POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Rozmowa z alkoholikiem przypomina czasami walenie grochem o ścianę. Osoba uzależniona najczęściej nie chce się przyznać do swojego problemu i z całą mocą wypiera go ze świadomości. Niestety, często rodzina alkoholika także przez długi czas biernie przygląda się nałogowi, nie podejmując nawet próby rozmowy. W tym artykule postaramy się udowodnić, że warto głośno mówić i problemie alkoholizmu i nadużywaniu alkoholu w naszym społeczeństwie, dlatego powiemy w jaki sposób należy to robić. Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu?

Przeczytaj również: ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak rozmawiać z alkoholikiem?
  • Jak przygotować się do rozmowy z alkoholikiem?
  • Jak wygląda przykładowa rozmowa z alkoholikiem?
  • Do czego ma doprowadzić rozmowa?
JAK ROZMAWIAĆ Z ALKOHOLIKIEM

Jak przygotować się do rozmowy z alkoholikiem?

Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przy rozmowie z alkoholikiem. Przed rozpoczęciem takiej konfrontacji, należy spróbować maksymalnie uspokoić emocje, wyciszyć się i poczuć wewnętrzną stabilizację. Negatywne uczucia warto na chwilę odstawić na bok.

Następnym krokiem powinno być ułożenie hipotetycznego scenariusza rozmowy. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, ponieważ zazwyczaj doskonale znamy osobę uzależnioną. Warto też skonsultować się z polecanym specjalistą z dobrego ośrodka terapii uzależnień, by ten udzielił nam wsparcia oraz wskazówek na temat tego, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu. Dobrze jest napisać sobie na kartce najważniejsze rzeczy. Pamiętajmy też o szalenie ważnej kwestii – by rozmowa miała jakikolwiek sens i mogła przynieść pozytywne rezultaty, osoba uzależniona musi być trzeźwa.

Pomóż swej bliskiej osobie wyjść z uzależnienia. Poprzez szczerą rozmowę o jej problemie.


 

Pomóż swej bliskiej osobie wyjść z uzależnienia. Poprzez szczerą rozmowę o jej problemie.
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?

Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby przestał pić?

W bardzo uprzejmy sposób zaprośmy alkoholika do rozmowy. Wybierzmy spokojne miejsce i dogodny moment, w którym będziemy mogli poświęcić osobie uzależnionej dowolną ilość czasu. Czasami warto zaprosić do konwersacji innych członków rodziny lub przyjaciół, którzy wiedzą o problemie i także pośrednio ich on dotyka. Sama rozmowa to przede wszystkim przedstawianie faktów. Warto mówić o tych aspektach, przez które cierpią nie tylko bliscy, ale też sam alkoholik. Bardzo ważne jest to, by zrozumiał, że terapia może przynieść mu realne korzyści. Nazywajmy rzeczy i uczucia po imieniu. Jeśli czujemy strach, bezsilność, złość – powiedzmy to, ale bez nerwów. Pomocne jest wyrażanie opinii tak, jakbyśmy chcieli opisać sytuację w swojej perspektywie osobie trzeciej. To pozwala zachować dystans i nie ponieść się emocjom.

Ważne jest, by dać też osobie uzależnionej wyrazić swoje opinie i wysłuchać go, nie wchodząc jednak w dyskusję z nią. Koniec rozmowy to zapewnienie jej, że nie zostaje ze swoim problemem sama i uświadomienie, że jesteśmy gotowi jej pomóc.

JAK ROZMAWIAĆ Z ALKOHOLIKIEM

Przykładowa rozmowa z alkoholikiem?

Przede  wszystkim trzeba mieć świadomość, że u czynnego alkoholika silnie działa mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Działanie tego mechanizmu powoduje, że alkoholik nie widzi związku, że to jego pici powoduje problemy w jego życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym czy uczuciowym. Celem takiej rozmowy jest nakłonienie alkoholika do podjęcia leczenia odwykowego i zorganizowanie kontaktu z ośrodkiem leczenia alkoholizmu. Zawsze należy rozmawiać kiedy alkoholik jest trzeźwy.

Na początku rozmowy z alkoholikiem mówimy coś najbardziej serdecznego i życzliwego, co tylko w tej sytuacji można powiedzieć, a co równocześnie jest prawdziwe. Nie chodzi o to, by manipulować kłamstwem czy mówić o uczuciach, których nie ma. Lecz jeśli są, można powiedzieć takie słowa:

- Waldku , wiele razy myślałam, by odejść. Widzę jednak, jak wiele znaczysz dla naszych dzieci, jakim wspaniałym ojcem potrafisz być, gdy nie pijesz. Cenię twoje liczne zalety i dostrzegam to, że jesteś dobrym człowiekiem. Nie możemy jednak żyć tak dalej. Chcę ci powiedzieć, jak wygląda nasze życie, chcę przekonać cię o konieczności zmiany i dlatego posłuchaj.

- Grzesiu, myślę sobie, że nie wszystko stracone, pamiętam wszystkie wspaniałe chwile, jakie mi ofiarowałeś, miłość, która była między nami, którą pamiętam i do której tęsknię. Dlatego chcę ci uzmysłowić, co dzieje się w twoim i moim życiu z powodu alkoholu. Posłuchaj.

Rozmowę z alkoholikiem przeprowadzić najlepiej w kilka osób. Teoria wpływu społecznego mówi, że siła oddziaływania na innych zależy od trzech czynników: ilość, ważności i bliskości osób które wpływają na innych. ż tego wynika, że taka rozmowa będzie najskuteczniejsza wtedy, kiedy na z alkoholikiem będą rozmawiały w bezpośrednim kontakcie jednocześnie co najmniej trzy osoby dla niego ważne (żona, córka, syn, wspólnik, szef).

Czego nie należy robić w rozmowie z alkoholikiem:

*Nie robić awantur  na temat nadużywania alkoholu.
*Nie rzucać oskarżeń i pretensji wobec osoby pijącej.
* Nie użalać się na swój los.
* Nie dyskutować o tym, dlaczego alkoholik pije.
* Nie dyskutować na temat, czy picie alkoholika jest normalne czy chorobliwe.
* Nie dyskutować nad tym, czym jest, a czym nie jest alkoholizm.
* Nie upokarzać alkoholika

Przykładowa rozmowa z alkoholikiem ma mieć charakter rzeczowy, konkretny i podstawowo życzliwy wobec osoby uzależnionej. Ma doprowadzić do decyzji o leczeniu i kontaktu z placówką leczniczą.

RZECZOWOŚĆ zawiera się w tym, że mówimy o faktach i zachowaniach związanych z piciem - nie zajmujemy się domniemaniami ani tym, co nie ma bezpośredniego związku z piciem osoby uzależnionej. Nie mówimy o intencjach alkoholika, tylko o faktach o których mamy wiedzę z pierwszej ręki. Np. przyjechałeś do domu z pracy samochodem, po zaparkowaniu samochodu zasnąłeś za kierownicą i musieliśmy ciebie wszyscy zanieść do domu.

KONKRETNOŚĆ przejawia się w tym, że mówimy o faktach bez stosowania uogólnień. Nie mówimy więc: Zrobiłeś awanturę, lecz mówimy: Krzyczałeś tak głośno, że obudziłeś dzieci. Amelka rozpłakała się, a ty uderzyłeś mnie i wyzywałeś od ...
Nie mówimy też: Za dużo pijesz ani: Jesteś złym ojcem. Mówimy: Obiecałeś w sobotę pojechać z dziećmi na wycieczkę, lecz w sobotę, byłeś pijany i cały dzień leżałeś w domu.

ŻYCZLIWOŚĆ oznacza, że wszystko to dzieje się w atmosferze troski i miłości dla alkoholika. Bo jak ktoś pięknie powiedział: Prawda nie może mieć kształtu kamienia, który rani. Musi być podawana z miłością, tak, by człowiek się na nią otwierał, a nie zamykał.

Przykładowa rozmowa z alkoholikiem powinna zakończyć się poinformowaniem alkoholika o tym, że chcesz aby podjął leczenie. Można alkoholikowi postawić ultimatum, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie zrealizować je kiedy alkoholik nie pójdzie na terapię. Nie ma być to straszenie alkoholika. Jeżeli żona mówi mężowi, że się wyprowadzi z domu z dziećmi, jeżeli nie pójdzie na leczenie odwykowe, to musi tak zrobić. Terapia szokowa dla alkoholika jest jak wylanie wiadra zimnej wody na głowę - potrafi nagle uświadomić osobie chorej, że potrzebuje pomocy. Aby postawić takie ultimatum, trzeba się do tego przygotować. W tym przypadku mieć zapewniony lokal dla siebie i dzieci.

Przygotowanie się do rozmowy z alkoholikiem zawiera zebranie wiadomości o możliwościach leczenia. Trzeba w tę sprawę włożyć trochę wysiłku. Trzeba powiedzieć alkoholikowi gdzie i kiedy ma się udać lub co ma do wyboru. Warto zaoferować mu swoje towarzystwo (Pójdę tam z tobą)

Do czego ma doprowadzić rozmowa?

Rozmowa z alkoholikiem ma na celu skłonienie go do podjęcia terapii uzależnień alkoholowych, korzystając z pomocy profesjonalistów, nie zważając na ceny leczenia uzależnień. Alkoholik musi uświadomić sobie swój problem i jakie konsekwencje się z tym wiążą. To najskuteczniejszy klucz do życia w trzeźwości.

Jak rozmawiać z alkoholikiem o leczeniu? Przede wszystkim należy zapewnić go o tym, że może liczyć na nasze wsparcie w ciągu całego procesu trzeźwienia. Cała rozmowa powinna odbywać się w atmosferze troski i życzliwości. Wielu chorych obawia się odrzucenia i stygmatyzacji związanej z przyjęciem tożsamości alkoholika, a także samego pobytu w ośrodku. Dobrym pomysłem będzie więc wcześniejsze znalezienie odpowiedniej placówki, która wzbudza nasze zaufanie. Dzięki temu będziemy mogli umówić się na spotkanie od razu po podjęciu decyzji przez potencjalnego pacjenta – nie warto czekać, aż się rozmyśli i wróci do wypierania problemu. Profesjonalne leczenie to jedyny sposób na pokonanie nałogu i warto zrobić wszystko, by bliska nam osoba skorzystała z każdej możliwej pomocy.

 

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Jak mogę zacząć rozmowę z alkoholikiem?

Zacznij rozmowę w spokojnym i bezpiecznym miejscu, gdy osoba jest trzeźwa. Wyrażaj swoje uczucia i troskę, używając języka "ja" (np. "martwię się, gdy..."), aby uniknąć osądzania.

Jakie są kluczowe zasady rozmowy z alkoholikiem?

Kluczowe zasady to zachowanie empatii, cierpliwości, szacunku, unikanie osądzania, koncentracja na uczuciach i potrzebach osoby, a także dążenie do otwartej i uczciwej komunikacji.

Czy powinienem zaoferować wsparcie alkoholikowi?

Tak, wsparcie jest kluczowe w procesie zdrowienia. Pomóż im znaleźć odpowiednie zasoby i profesjonalną pomoc, takie jak grupy wsparcia, terapeuci czy lekarze.

Co zrobić, gdy alkoholik nie chce rozmawiać o swoim problemie?

Szanuj ich granice, ale wyraź swoje uczucia i troskę. Pamiętaj, że nie możesz zmusić kogoś do zmiany, ale możesz pokazać im, że jesteś gotów pomóc, gdy będą gotowi podjąć próbę zmiany.


Call Now Button