POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Negatywne skutki zażywania alkoholu – jakie są skutki nadużywania alkoholu?

Wiele osób sięga po kieliszek, by się dobrze bawić, wyluzować, podnieść swoją pewność siebie i dystansu, zapominając o negatywnych skutkach zażywania alkoholu. Oczywiście to dawka czyni truciznę i alkohol sam w sobie nie jest zły. ZZłe jest jego nadużywanie, o które łatwo gdy substancja zaczyna zacierać nam granicę moralne i działa ze szkodą na zdrowie. Poznaj negatywne skutki zażywania alkoholu, który niszczy cały organizm. Zobacz jaki wpływ na Ciebie ma ta substancja.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są negatywne skutki picia alkoholu?,
  • Do jakich problemów prowadzi picie alkoholu?,
  • Jak nadmierne picie alkoholu wpływa na psychikę?.
  • Jakie są inne skutki nadużywania alkoholu?;

Wpływ alkoholu na zdrowie, czyli negatywne skutki picia alkoholu

Dorosłym mężczyznom zaleca się spożywanie nie więcej niż 3 do 4 jednostek alkoholu na dzień. Jeśli chodzi o kobiety, wartość ta sięga 2 do 3 jednostek alkohol. Przy czym należy przyjąć, że jedna jednostka to 10 ml lub 8 gram.

Jedna dawka alkoholu (10ml lub 8 gram) przekłada się na:

  • wódka 40% - 25g
  • piwo 5% - 200g
  • wino 10% - 100g

Oznacza to, że aby przekroczyć dzienną dawkę, wystarczy wypić:

 

Rodzaj alkoholu Kobieta Mężczyzna
Piwo 5% 400-600g (ok. 454,5-681,8ml) 600-800g (ok. 681,8-909,1ml)
Wino 10% 200-300g (ok. 204,1-306,1ml) 300-400g (ok. 306,1-408,2ml)
Wódka 40% 50-75g (ok. 54-80,8ml) 75-100g (ok. 80,8-107,8ml)
alkohol psychika
Negatywne skutki picia
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak łatwo się domyślić większość zwolenników napojów wyskokowych przekracza dozwoloną ilość wystawiając swój organizm na próbę. Pamiętaj, że jeden drink lub lampka wina dziennie nie wyrządzi Ci krzywdy, ale łatwo zatracić umiar. 

 

Negatywny wpływ alkoholu na psychikę i organizm to efekt spożywania etanolu, który nie dość, że wyniszcza narządy wewnętrzne, to jeszcze prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Nadmiar alkoholu powoduje problemy neurologiczne. Oto jakie dolegliwości mogą spotkać alkoholików i dlaczego warto zachować kontrolę nad ilością spożywanych napoi.

Choroby wywołane przez nadużywanie alkoholu

Padaczka alkoholowa, zaburzenia psychiczne, do których należy depresja to tylko wierzchołek góry lodowej. Skutki nadużywania alkoholu są bardzo obszerne i wiążą się z ciężkimi powikłaniami. Alkoholicy chorują na nowotwór jamy ustnej i gardła, a także krtani i przełyku. Alkohol wywołuje raka jamy ustnej oraz zwiększa ryzyko zachorowanie na raka jelit i piersi. Inną dolegliwością znaną osobom uzależnionym są wrzody żołądka oraz rak żołądka. Może pojawić się także stłuszczenie i marskość wątroby. Negatywne skutki zażywania alkoholu to także zapalenie trzustki i jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Alkohol zwiększa ryzyko nadciśnienia i może poskutkować udarem alkoholowym mózgu. Może także wywołać chorobę wieńcową i zaburzenia rytmu serca, czyli arytmię. Warto mieć to na uwadze przy celebrowaniu pięknych chwil i podczas wznoszenia toastu w trakcie uroczystości.

Czy alkohol szkodzi zdrowiu psychicznemu - psychiczne skutki picia alkoholu?

Chyba nikt się już nie zastanawia, czy alkohol szkodzi zdrowiu i, że skutki nadużywania alkoholu mogą być nawet tragiczne. Pozostaje pytanie, jaki wpływ ma on na psychikę człowieka i w jakim stopniu oddziaływuje na zachowanie człowieka. Alkohol to depresant, który wbrew obiegowej opinii obniża samopoczucie psychiczne. Im stężenie tej substancji we krwi jest większe, tym substancja działa bardziej psychoaktywnie, które wywołuje zmęczenie, znużenie i senność. Nadużyciu alkoholu towarzyszą zaburzenia motoryki, problemy z pamięcią i słaba koordynacja. Niestety wszystkie osoby uzależnione z czasem zażywają alkohol nie po to by doświadczać przyjemności, lecz po to, aby uniknąć nieprzyjemnych odczuć. Powszechnie wiadomo, że kobiety są bardziej narażone na nieprzyjemne efekty niż mężczyźni. Alkoholizm najczęściej łączy się z depresją tworząc efekt błędnego koła. Osoba nie ma w takiej sytuacji motywacji do walki z problemem. Co więcej trunki pite w nadmiarze pogłębiają zaburzenia osobowości, chorobę afektywną dwubiegunową, a także zaburzają zdolności adaptacyjne. Często u alkoholików występują także luki w pamięci. W takich przypadkach detoksykacja alkoholowa jest dobrym krokiem, który może doprowadzić do rozwiązania problemów, jeśli jest zastosowany odpowiednio wcześnie. 

Psychologiczne mechanizmy uzależnień
Skutki picia alkoholu

Inne negatywne skutki picia alkoholu

Skutki picia alkoholu mają także negatywny wpływ na erekcję. Pity w nadmiarze jest powodem problemów w życiu seksualnym. U mężczyzn wywołuje spadek poziomu libido, problem z osiągnięciem wzwodu bądź brak erekcji. Alkoholicy mają także problemy z odczuwaniem bodźców zewnętrznych, które warunkują jakość stosunku seksualnego. Problem ze wzwodem jest spowodowany także rozregulowaniem ciśnienia tętniczego. Mniejsze stężenie krwi skutkuje zaburzeniem erekcji, impotencją oraz mniejszą ochotą na sex. Spożywanie alkoholu w nadmiarze objawia się także słabą pamięcią, problemami z przyswajaniem informacji oraz nawiązywaniem kontaktów na trzeźwo. Częste picie napojów procentowych jest związane z wyobcowaniem, problemem z kontaktem z najbliższymi oraz poczuciem własnej wartości.

Podsumowanie

Jeśli doskwiera Ci brak siły na walkę z uzależnieniem lub znasz osobę, której potrzebna jest pomoc, nie czekaj. Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych to dobry sposób dla osób, które nie mogą sobie poradzić z problemem alkoholowym w pojedynkę. Terapia alkoholowa pod okiem specjalistów sprzyja wyjściu z kryzysu. Jeśli masz pytania dotyczące takich działań, odezwij się do nas. Z pewnością znajdziemy rozwiązanie, by wyjść z kryzysu.

 

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button