POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Czy codzienne picie piwa szkodzi? – Skutki uboczne picia piwa codziennie

Wiele osób uważa, że codzienne picie piwa wcale nie oznacza problemów z alkoholem. Wiele osób jest przekonanych, że od piwa nie można się uzależnić, a nawet jeśli można, to uzależnienie będzie mniej niebezpieczne, od nałogowego picia mocniejszych trunków. Tak dużo się przecież mówi o tym, że regularne picie piwa ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie – Piwo chroni podobno serce i korzystnie wpływa na nerki… więc jak to z nim w końcu jest? Poznaj skutki picia piwa codziennie.

Czego się dowiesz z artykułu:

 • Czy codzienne picie piwa szkodzi?
 • Jakie są pozytywne skutki picia alkoholu?
 • Jakie są skutki uboczne picia piwa codziennie?
 • Czy od piwa można się uzależnić?
 • Czy 2 piwa dziennie to już nałóg, a codzienne picie piwa to alkoholizm?
 • Ile piw dziennie to alkoholizm?
 • Jakie są objawy uzależnienia od piwa?
 • Jak leczyć uzależnienia od piwa?

Pytań jest wiele i na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.

Codzienne picie piwa a zdrowie – Czy codzienne picie piwa szkodzi?

Często słyszy się, że piwo to fantastyczny napój orzeźwiający, który korzystnie wpływa na zdrowie. Z tego względu wiele osób wychodzi z założenia, że 2 piwa dziennie nikomu nie zaszkodzą. Można znaleźć oczywiście kilka zalet picia piwa, gdyż umiarkowane jego ilości mogą pozytywnie wpływać na zdrowie. Uważa się, że piwo może mieć korzystne działanie na nasz układ kostny i układ nerwowy. Może ułatwiać zasypianie, poprawiać wygląd skóry i włosów oraz wspomagać pracę nerek. Brytyjscy naukowcy dowiedli również, że im więcej piwa spożywamy, tym większą mamy samoocenę i przeświadczenie o naszej atrakcyjności… lecz to może dotyczyć chyba każdego alkoholu. Dodatkowo prawie każdy z tych "pozytywów" ma haczyk. Piwo czy też ogólnie alkohol może ułatwiać zasypianie, jednak jakość naszego snu wtedy jest niska. Pozbawiamy się fazy głębokiego snu, który jest odpowiedzialny za regenerację organizmu i tego jak wypoczęci jesteśmy następnego dnia.

Niestety każda dawka alkoholu jest dla organizmu szkodliwa, a plusów codziennego picia piwa jest zdecydowanie o wiele mniej niż negatywów.

Spożywanie niedużych ilości piwa może też usprawniać działanie mózgu i pobudzać naszą kreatywność, gdyż alkohol wpływa na receptory odpowiedzialne za nieszablonowe postrzeganie problemów. Trzeba jednak pamiętać, że kluczowa jest ilość i częstotliwość spożywania trunku, gdyż większe ilości alkoholu przyniosą odwrotny skutek! Nadużywanie uszkadza neurony i uśmierca komórki mózgowe, dlatego tak ważne jest, aby pić piwo w małych ilościach.

Warto również pamiętać, że większość korzystnych właściwości wykazuje piwo bezalkoholowe, które jest bogatym źródłem polifenoli, potasu, magnezu, niacyny, sodu, ryboflawiny, witamin z grupy B i elektrolitów. O tym niestety często zapominamy. Lekceważymy przez to negatywne skutki picia piwa z zawartością alkoholu, a tych akurat mu nie brakuje. Każdy alkohol negatywnie wpływa na nasz organizm, szkodzi naszemu zdrowiu i prowadzi do uzależnienia. Nadużywanie piwa szkodzi nam tak samo, jak nadmierne ilości innego alkoholu, zwłaszcza jeśli mówimy o codziennym piciu piwa.

Przeczytaj również: Psychiczne skutki picia alkoholu

Codzienne picia piwa – skutki uboczne nadużywania piwa

Piwo wywiera ogromny wpływ na nasz organizm. Skutki codziennego picia piwa mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, ujawniają się dopiero z czasem i rozwojem cichego uzależnienia. Codzienne picie piwa nie służy przede wszystkim naszej wątrobie i może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Czysty alkohol jest bardzo kaloryczny, a w przypadku piwa pojawiają się jeszcze cukry proste. Piwo ma także wysoki indeks glikemiczny, przez co negatywnie wpływa na trzustkę i może zmniejszać wydzielanie enzymów trawiennych. Zaburza metabolizm tłuszczów, co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha. Stąd też słynny “mięsień piwny”, spotykany najczęściej u mężczyzn w średnim wieku. Ten rodzaj otyłości jest szczególnie groźny, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy typu 2.

Przeczytaj również: Wątroba alkoholika – objawy i leczenie marskości

Ze względu na moczopędne właściwości piwo nie jest też najlepszym sposobem na uzupełnianie płynów – Wręcz przeciwnie! Może ono nasilać odwodnienie, zaburzać mechanizm termoregulacji i powodować spadek temperatury ciała. Codzienne picia piwa może też zwiększać ryzyko wystąpienia miażdżycy, raka wątroby czy jelita grubego. Warto również pamiętać, że regularne picie piwa zwiększa stężenie glukozy we krwi i powoduje gwałtowne skoki insulinowe. Kilka godzin po spożyciu pojawia się jednak spadek poziomu glukozy, co grozi niebezpieczną dla zdrowia hipoglikemią. Z tego też względu osoby chorujące na cukrzycę nie powinny pić piwa.

Czy codzienne picie piwa szkodzi? – Bez wątpienia! Dwa piwa tygodniowo krzywdy nam raczej nie zrobią, ale dwa piwa dziennie, już tak! Codzienne picie piwa jest bardzo szkodliwe i może prowadzić do uzależnienia od piwa, a skutki spożywania dużych jego ilości, mogą być takie same, jak w przypadku nadużywania wódki lub wina.


 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy codzienne picie piwa uzależnia?

Tak, to akurat też nie podlega wątpliwościom – piwo uzależnienia – ale czy codzienne picie piwa to alkoholizm? Czy wypijając 2 piwa dziennie, powinniśmy już mówić o uzależnieniu? Niekoniecznie.

Samo regularne, a nawet codzienne picie piwa, wcale nie przesądza, że jest się alkoholikiem. Sam fakt codziennego spożywania alkoholu z nikogo automatycznie nie czyni osoby uzależnionej. Jest bowiem wiele osób pijących codziennie, których nie można nazwać alkoholikami. Nawet regularnie spożywając alkohol, można mieć nad nim całkowitą kontrolę i móc bez problemu natychmiast odstawić trunek. Warto jednak pamiętać, że wraz z ilością wypitego alkoholu wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia, a rodzaj trunku nie ma tu najmniejszego znaczenia. Dlatego niemal pewne jest, że koneserzy codziennego picia piwa, prędzej czy później staną się alkoholikami. Choć piwo zawiera mniejsze ilości czystego alkoholu niż wódka, to zwykle wypija się go znacznie więcej.

Czy picie piwa codziennie to nałóg? – Ile piw dziennie to już alkoholizm?

Czy picie piwa codziennie to nałóg? – Jeszcze nie, lecz zapewne wkrótce... A ile piw dziennie to już alkoholizm? Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od predyspozycji danego człowieka. Każdy z nas jest inny, każdy ma inny organizm, inne uwarunkowania, predyspozycje i skłonności do uzależnień. Nie istnieją też żadne kryteria wyznaczające bezpieczną ilość spożywanego piwa, istnieje tylko granica umowna. Przyjmuje ona, że “bezpieczne picie” w przypadku mężczyzn, to nie więcej niż 4 standardowe porcje dziennie – 40g czystego alkoholu, czyli 2 piwa dziennie 0,5l. – i co najmniej 2 dni abstynencji w tygodniu, najlepiej 2 dni z rzędu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet małe dawki nie dadzą pewności, gdyż zawsze można się uzależnić.

Uzależnienie od piwa – objawy i leczenie

Objawy uzależnienia od piwa są w zasadzie takie same jak w przypadku uzależnienia od innego alkoholu. Najczęściej o uzależnieniu świadczy pojawienie się typowych, charakterystycznych objawów, takich jak:

 • wewnętrzny przymus sięgnięcia po piwo,
 • utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu,
 • zwiększona tolerancja na alkohol,
 • uporczywe myśli i koncentrowanie się na piciu,
 • szukanie okazji do picia.

Zwykle zaczyna się tak samo – od piwa, które staje się codzienną rutyną. Z początku wydaje się, że to zupełnie niegroźne, lecz szybko możemy wpaść w pułapkę, z której ciężko się wydostać. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie pierwsze takie objawy, jak najszybciej odstaw piwo oraz inne alkohole i uważnie obserwuj swoje reakcje. Jeśli staniesz się nerwowy, pojawią się nawracające myśli o alkoholu i coraz silniejsza chęć sięgnięcia po piwo, jak najszybciej zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień. Wkrótce możesz stracić kontrolę. Im szybciej dostrzeżesz objawy uzależnienia od piwa, tym łatwiej będzie pokonać nałóg. Leczenie uzależnienia od piwa też wygląda jak standardowe leczenie uzależnienia alkoholowego. Podstawową metodą leczenia alkoholizmu jest terapia indywidualna oraz grupowa. Na rozpoczęcie terapii nigdy nie jest za późno, gdyż nawet najbardziej zaawansowane uzależnienie można pokonać. Wystarczy tylko chcieć.

Podsumowanie - skutki picia piwa codziennie

Codzienne picie piwa może mieć negatywny wpływ na zdrowie, nawet jeśli nie jest uważane za uzależnienie od alkoholu. Piwo zawiera alkohol, który jest toksyczny dla organizmu. Alkohol może uszkodzić wątrobę, nerki, serce, mózg i inne organy. Może również zwiększać ryzyko chorób nowotworowych, chorób serca i udaru mózgu.

Osoby, które piją piwo codziennie, są bardziej narażone na wystąpienie tych problemów zdrowotnych niż osoby, które piją piwo rzadziej. W szczególności codzienne picie piwa może zwiększać ryzyko:

 • Nadwagi i otyłości
 • Cukrzycy typu 2
 • Choroby serca
 • Udar mózgu
 • Raka piersi
 • Raka jelita grubego
 • Raka wątroby
 • Marskości wątroby
 • Zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe

Codzienne picie piwa może również mieć negatywny wpływ na życie społeczne i zawodowe. Osoby, które piją piwo codziennie, mogą mieć trudności z utrzymaniem pracy, relacji z przyjaciółmi i rodziną, a także z wypełnianiem obowiązków domowych.

Jeśli pijesz piwo codziennie, powinieneś rozważyć zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu lub całkowite zaprzestanie picia. Jeśli masz problem z uzależnieniem od alkoholu, skontaktuj się z profesjonalną pomocą.

Czytaj dalej:

Jakie są objawy polineuropatii alkoholowej?

Przyczyny i leczenie wodobrzusza alkoholowego

Czy niepijący alkoholik poradzi sobie bez terapii?

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Czy codzienne picie piwa może być szkodliwe dla zdrowia?

Tak, codzienne picie piwa, zwłaszcza w dużych ilościach, może prowadzić do szkodliwych skutków zdrowotnych, takich jak uzależnienie, uszkodzenie wątroby, choroby serca, otyłość i zaburzenia psychiczne.

Jakie są najbardziej powszechne skutki uboczne uzależnienia od piwa?

Najbardziej powszechne skutki uboczne to uszkodzenie wątroby, nadciśnienie, otyłość, zwiększone ryzyko chorób serca, zaburzenia snu, zaburzenia seksualne, zaburzenia emocjonalne i psychiczne oraz pogorszenie relacji społecznych.

Jakie są objawy uzależnienia od piwa?

Objawy uzależnienia od piwa obejmują pragnienie alkoholu, wzrost tolerancji na alkohol, spożywanie alkoholu mimo świadomości jego szkodliwości, trudności w kontrolowaniu ilości spożywanego alkoholu, odstąpienie od innych zainteresowań na rzecz picia piwa i objawy abstynencji.

Czy picie piwa może prowadzić do innych uzależnień?

Tak, picie piwa może prowadzić do innych uzależnień, zwłaszcza gdy jest używane jako sposób radzenia sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami. To może prowadzić do równoczesnego uzależnienia od innych substancji, takich jak narkotyki czy leki, lub zachowań kompulsywnych, takich jak hazard czy przesadne


Call Now Button