POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Uzależnienie od piwa – czy to już alkoholizm?

Alkoholizm to groźna choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku i o różnym statusie materialnym. Substancja, która ma na nią wpływ, czyli oczywiście alkohol występuje w wielu różnych trunkach w tym także w piwie. Oczywiście nie są to tak duże jego ilości, jak np. w wódce czy innych mocniejszych napojach, ale czy to znaczy, że od piwa nie można się uzależnić? Czy nadmierne przywiązanie do złotego trunku można nazwać już alkoholizmem i czy może być groźne dla zdrowia?

Amatorzy piwa często bagatelizują jego wpływ na zdrowie. Nawet jeśli spożywają je w niedużych ilościach, nie znaczy to, że zwarty w nim alkohol jest obojętny dla organizmu człowieka. Odpowiedź na pytanie, czy można się uzależnić od piwa, brzmi więc, niestety, tak.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak picie piwa wpływa na zdrowie człowieka?
  • Jakie są objawy uzależnienia od piwa?
  • Jakie są skutki uzależnienia od piwa?
  • Jak wygląda leczenie uzależnienia od piwa?

Wpływ piwa na zdrowie człowieka

Piwo, zwłaszcza spożywane w dużych ilościach ma zdecydowanie negatywny wpływ na organizm człowieka. Jest to trunek bardzo kaloryczny, a więc powiedzenie „piwny mięsień” nie wzięło się ze znikąd. Kalorie zawarte w alkoholu i znajdujących się w piwie węglowodanów odkładają się w postaci tkani tłuszczowej zwłaszcza na brzuchu. Dodatkowo spotkania przy piwie sprzyjają spożywaniu tłustych przekąsek, które również nie są bez znaczenia dla wagi.

Ponadto regularne picie piwa zwiększa ryzyko pojawienia się chorób związanych z alkoholizmem. Jest tak, ponieważ alkohol jest traktowany przez organizm, jak toksyna, którą wątroba musi przefiltrować. Choroby ściśle powiązane ze spożywaniem alkoholu to m. in.:

  • miażdżyca,
  • zapalenie trzustki,
  • udar krwotoczny,
  • rak wątroby,
  • rak jelita grubego.

Każdy kolejny kufel piwa to większe ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych. To właśnie dlatego uzależnienie od piwa może być tak groźne. Jedno w tygodniu nie powinno przynieść ze sobą dużych konsekwencji, ale już jedno dziennie może wyraźnie wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od piwa – objawy

Nie każda osoba pijąca regularnie piwo jest uzależniona, ale im więcej i częściej się je spożywa, tym zwiększa się ryzyko jego pojawienia się. Kiedy można mówić o uzależnieniu? Według lekarzy wyznacznikiem jest silny wewnętrzny przymus spożywania piwa. Osoba uzależniona nie umie sobie odmówić trunku, nawet jeśli wydaje się jej, że ma nad swoim piciem kontrolę. W związku z tym spożycie piwa u uzależnionej osoby zazwyczaj szybko rośnie. Jej życie staje się powoli monotematyczne, ciągle poszukuje okazji, aby się napić. Zwiększa się też tolerancja na alkohol, a więc osoba uzależniona musi pić więcej, by osiągnąć podobny stan upojenia.

Uzależnienie w tym wypadku łatwo przegapić, codzienne picie piwa wieczorem po pracy przed telewizorem w końcu nie jest niczym nadzwyczajnym, ale to właśnie przez regularne spożywanie trunków wpadamy w sidła uzależnienia.

Nie ma wyraźnie ustalonej granicy, od której mówi się o alkoholizmie i uzależnieniu od piwa. Przyjmuje się jednak, że spożywanie więcej niż dwóch dużych piw dziennie to sygnał alarmujący. Zwłaszcza jeśli codziennie na stole musi pojawić się złoty trunek i nie ma od tego przyzwyczajenia odstępstw.

Uzależnienie od piwa – skutki

Poza skutkami na organizm, które w przypadku uzależnienia mogą się silnie nasilić, pojawiają się dodatkowo różne inne problemy, które charakterystyczne są również dla innych uzależnień. Mogą to być problemy zawodowe, zwłaszcza jeśli osoba uzależniona przychodzi do pracy, będąc nietrzeźwa i różnego rodzaju trudności osobiste. Rodziny osób uzależnionych rozpadają się znacznie częściej, zwłaszcza że alkoholizm sprzyja agresji, zwłaszcza kiedy alkoholu brakuje. Nie bez znaczenia jest też kwestia pieniędzy. O ile okazjonalne picie nie nadweręża zbytnio budżetu, to kupowane codziennie piwo może znacznie uszczuplić domowy budżet.

Jak wygląda leczenie osoby uzależnionej od piwa?

Leczenie uzależnienia od piwa przebiega tak samo, jak leczenie każdego innego rodzaju alkoholizmu. Zaczyna się od przeprowadzenia detoksu alkoholowego, który ma na celu odtrucie organizmy. Następnie osoba uzależniona rozpoczyna terapię alkoholową. Może być ona indywidualna lub grupowa. Alkoholikom poleca się aktywności zastępcze, które mają odwrócić ich uwagę od myśli o piciu. Może być to sport albo hobby lub spędzanie czasu z rodziną.

Jeśli sytuacja jest poważna, warto zastanowić się na ośrodkiem leczenia uzależnień. W tych zamkniętych placówkach pacjent ma zapewnioną stałą opiekę i jest cały czas pod kontrolą, nie ma więc okazji do picia. Dodatkowo takie miejsca często położone są blisko natury, co również sprzyja odzyskiwaniu zdrowia. Nie bez znaczenia jest fakt, że pracownicy ośrodków są zobowiązani do dyskrecji, dlatego nikt, kto nie powinien nie może się dowiedzieć o miejscu przebywania osoby uzależnionej.

Podsumowanie

Wszystko, w tym także alkohol jest dla ludzi. Na pewno nie ma nic złego w kulturalnym wypiciu jednego lub dwóch piw od czasu do czasu. Dzięki różnorodności tego napoju odkrywanie jego nowych smaków może być również ciekawym hobby. Niestety, jeśli przerodzi się ono w nałóg, może ucierpieć na tym nie tylko zdrowie pijącego, ale też jego pozycja zawodowa i relacje rodzinne. Alkoholizm to poważna choroba, potencjalnie nawet śmiertelna i nie można je lekceważyć. Również osoba pijąca regularnie piwo może być uzależniona od alkoholu, dlatego trzeba pamiętać, że nawet ten alkohol niskoprocentowy, może być niebezpieczny.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button