POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Alkoholizm może spotkać każdego. Wśród alkoholików znajdziemy osoby w różnym wieku i z różnym wykształceniem, osoby pochodzące ze środowiska ubogiego, jak i zamożnego. W obliczu choroby wszyscy jesteśmy równi i niedoskonali... Jesteśmy tylko ludźmi – błądzimy, popełniamy błędy i mamy swoje słabości. Alkoholizm jest piętnem, wstydzimy się i często go ukrywamy. Leczenie kojarzy nam się z porażką życiową, więc ukrywamy problem, łudząc się, że pokonamy go sami… Wiele osób zastanawia się, czy alkoholik może wyjść z nałogu? – Oczywiście, że tak! Na leczenie nigdy nie jest za późno i nawet w zaawansowanej fazie mamy szansę powrócić do trzeźwości. Jednak czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii? Czy alkoholizm można wyleczyć samemu, bez ośrodka i pomocy specjalistów?

Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać?

Alkoholizm to uzależnienie i poważna choroba o podłożu psychicznym, z którą bardzo często idzie w parze depresja, niepokój i nadmierny stres. Co najważniejsze alkoholizm nigdy nie zjawia się niespodziewanie. Nikt nie staje się alkoholikiem nagle i z dnia na dzień. Uzależnienie rozwija się powoli i stopniowo, a poszczególne fazy zwiastują sygnały ostrzegawcze. Ważne, by umieć je rozpoznać i szybko na nie zareagować. Wówczas rozwój alkoholizmu można jeszcze zahamować. W przeciwnym razie uzależnienie będzie się nasilać i przybierze charakter chroniczny, a wyjście z niego stanie się coraz trudniejsze. Jak rozpoznać alkoholizm?

Picie alkoholu sprawia Ci przyjemność i uważasz, że to najlepszy sposób na poprawę nastroju? Alkohol pomaga Ci się rozluźnić i zrelaksować? Czujesz nieodpartą potrzebę picia, nie wiesz, kiedy przestać i tracisz nad tym kontrolę? Zdarzają Ci się luki pamięciowe? Usprawiedliwiasz się właśnie, że nie tylko Ty pijesz i każdy musi się czasem odstresować? Uważasz, że jeśli tylko zechcesz, możesz odstawić trunek i przystopować? To powiedz… dlaczego nie chcesz? Dlaczego, tego nie zrobisz i dlaczego tu jesteś? Cóż, my wiemy – prawdopodobnie już masz problem z alkoholem.

Sprawdź również: Test na alkoholizm

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Zastanawiasz się, czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii i samemu pokonać nałóg? Nie oszukujmy się… Leczenie alkoholizmu to bardzo trudny i długotrwały proces, który wymaga pracy, motywacji i zaangażowania. Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe, lecz wystarczy trochę chęci – zawsze jest szansa, że uda się go przezwyciężyć! Droga do trzeźwości jest długa i bardzo męcząca… Nie obiecujemy, że będzie łatwo. Na pewno nie będzie! Walka potrwa miesiące, może nawet lata.

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii? Niestety nie. Szanse są tak małe, że właściwie zerowe. Bez terapii uzależnienia alkoholowego, alkoholik może i przestanie pić, lecz na pewno nie wytrwa długo. Bardzo szybko wróci do nałogu, który pozwala mu regulować i opanować rozchwiane emocje.

U podłoża problemu alkoholowego często leży depresja, lęki, samotność i niepowodzenia w sferze prywatnej lub zawodowej. Alkohol pozwala zapomnieć, przynosi ulgę w cierpieniu i wydaje się doskonałym lekarstwem na wszystkie problemy. W rzeczywistości jednak w niczym nie pomaga, tylko bardziej szkodzi. Przez picie pojawiają się i nawarstwiają kolejne trudności. W tym przypadku samodzielne uporanie się z alkoholizmem jest po prostu niemożliwe.

Jak pokonać nałóg alkoholowy? – Dlaczego silna wola nie wystarczy?

Bez terapii uzależnień alkoholik nie będzie w stanie oprzeć się pokusie i odmówić sobie alkoholu. Nie zmieni z dnia na dzień swoich przyzwyczajeń i zachowań. Wytrwanie w trzeźwości jest możliwe, ale tylko wówczas, jeśli wyrobimy nowe nawyki i umiejętności. Konieczne jest wypracowanie asertywności i silnej woli, aby pozbyć się pokus. Czasem niezbędne jest zerwanie niektórych kontaktów i znajomości. Alkoholikiem jest się przez całe życie. Aby pokonać nałóg, musimy zachować permanentną abstynencję, gdyż nawet jeden kieliszek, lub niepozorne piwo, może zakończyć się ciągiem alkoholowym. Do tego niezbędna jest niezachwiana samokontrola. Czy dasz sobie radę? Niestety nie. Niektórym uzależnionym wydaje się, że nie potrzebują pomocy, lecz wynika to głównie z mylnego przeświadczenia, że alkohol nie przejął nad nimi żadnej kontroli. Taki człowiek nie dostrzega zwykle swojego problemu lub boi się do niego przyznać i go wypiera. Choćby zapewniał, że nigdy więcej nie tknie alkoholu, obietnicy tej nie dotrzyma. Sam tego nie dokona. Niezbędna jest pomoc specjalistów.


 

 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czym jest padaczka alkoholowa? Czy w takiej sytuacji można wyleczyć alkoholizm bez terapii?

Trzeba pamiętać, że alkoholizmu nie leczy się wyłącznie przez trwanie w trzeźwości. Uzależnienie od alkoholu jest poważną chorobą, gdyż długotrwałe upojenie alkoholowe powoduje spustoszenie w całym organizmie. Doszczętnie wyniszcza zdrowie, uszkadza układy i narządy. Zaawansowany alkoholik nie może w sposób nagły i drastyczny sam odstawić trunku. Naturalną reakcją organizmu na odstawienie alkoholu będzie szok i padaczka alkoholowa, która może zagrażać jego życiu.

Przeczytaj również: Syndrom odstawienia alkoholu

Padaczka alkoholowa to napady drgawkowe, które pojawiają się w ciągu 12-24 godzin po nagłym odstawieniu alkoholu. Już na samym początku wystąpienia fizycznych skutków odstawienia, niezbędna jest obserwacja i pomoc medyczna, by zapobiec napadom i złagodzić ich przebieg. W takiej sytuacji odpowiedź może być tylko jedna – Czy można wyleczyć alkoholizm bez terapii? Nie ma takiej możliwości. Nie można leczyć się na własną rękę!

Jak wyjść z alkoholizmu?

Alkoholizm jest bardzo złożony i tak naprawdę nie da się go całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki terapii uzależnień i pomocy specjalistów, którzy będą na bieżąco monitorować postępy, można zatrzymać epizody picia i sprawić, że chory powróci do normalnego życia. Jednak aby terapia przyniosła oczekiwane efekty, potrzebna jest chęć, motywacja i współpraca ze strony uzależnionego. Jeśli alkoholik nie chce się zmienić, nikt nie może zmusić go do abstynencji. Nikt nie może zmusić go do odstawienia alkoholu, bo jeśli będzie chciał i tak po niego sięgnie, jak tylko opuści ośrodek. Aby terapia przyniosła pozytywny skutek, konieczne jest:

  • dostrzeżenie i zaakceptowanie problemu przez chorego,
  • pełne zaangażowanie i nieustanna praca nad sobą,
  • uczestnictwo w sesjach terapeutycznych i traktowanie ich poważnie,
  • chęć współpracy, przyjęcie pomocy i pragnienie zerwania z nałogiem,
  • pełna abstynencja i samokontrola do końca życia…

Przeczytaj również: Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Jak rozpocząć terapię alkoholową?

Jeśli dostrzegasz swój problem i wiesz, że alkohol przejął kontrolę nad Twoim życiem, nie czekaj – poszukaj pomocy! Zgłoś się do ośrodka leczeń uzależnień i rozpocznij terapię. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, ale im szybciej, tym lepiej!

W ośrodku leczenia uzależnień poznasz mechanizmy kierujące uzależnieniem, dowiesz się, jak rozpoznać sygnały zbliżających się kryzysów i jak je przezwyciężyć. Poznasz techniki, które pozwolą Ci zmienić nawyki, sposób myślenia i dotychczasowe zachowania. Dowiesz się, jak pokonać swoje słabości i przezwyciężyć pokusy. Na spotkaniach grupy wsparcia wymienisz się swoimi doświadczeniami z innymi uzależnionymi i otrzymasz wsparcie, które pomoże Ci przetrwać najgorsze chwile w dążeniu do celu. Wszyscy uczestnicy spotkań zmagają się z tym samym problemem, a rozmowy z trzeźwymi alkoholikami, którym udało się pokonać nałóg, dodają wiary i pozwalają zachować nadzieję! Psychoterapia pozwala odnaleźć w sobie dawne zasoby i nadać codzienności poczucie sensu. Uczy, jak konstruktywnie rozwiązywać swoje problemy. Stawiając czoła problemowi, warto pamiętać, że skuteczność leczenia zależy głównie od determinacji i zaangażowania samego uzależnionego. Dlatego, jeżeli zrobiłeś już ten ważny krok i szukasz pomocy, nie pozwól tego zmarnować! Wiemy, jak możemy Ci pomóc!

Osoby chętne i zmotywowane do leczenia alkoholizmu w każdej chwili mogą zgłosić się naszego ośrodka terapii uzależnień. Nie potrzeba żadnego skierowania. Wystarczy skontaktować się z nami e-mailowo lub telefonicznie. Potrzebny będzie jedynie dowód tożsamości, chęć współpracy i silna motywacja. Zapewnimy Ci komfortowe warunki, dyskrecję, ale przede wszystkim profesjonalną pomoc i indywidualne podejście do Twojego problemu.

 

Czytaj dalej:

Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

Syndrom DDA - objawy i leczenie w dorosłym życiu

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button