POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Polineuropatia alkoholowa – czym jest, przyczyny, objawy i leczenie

Uzależnieniu od alkoholu towarzyszą często poważne schorzenia, które w odczuwalny sposób wpływają na funkcjonowanie chorej osoby. Jednym z bardziej poważnych jest uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, znane jako polineuropatia lub neuropatia alkoholowa. 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest neuropatia alkoholowa?
  • Neuropatia alkoholowa objawy – jakie symptomy są alarmujące?
  • Niedowład nóg u alkoholika – kiedy polineuropatia alkoholowa daje o sobie znać?
  • Polineuropatia alkoholowa – ile trwa leczenie?

Sprawdź najważniejsze informacje o tym schorzeniu i dowiedz się, co można zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy.

Polineuropatia (neuropatia) alkoholowa to poważne schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, znane także pod potoczną nazwą choroba alkoholowa nóg. W rzeczywistości choroba ta wykracza daleko poza ból nóg po alkoholu – w jej przebiegu dochodzi do zaburzeń przewodzenia bodźców ruchomych, czuciowych i autonomicznych. Uszkodzeniu ulegają zarówno nerwy, jak i sploty nerwowe oraz korzenie nerwów obwodowych.

Neuropatia jest nierozerwalnie związana z uzależnieniem od alkoholu i traktowana jako powszechnie powikłanie choroby alkoholowej. Zaliczana jest do schorzeń współwystępujących – tzw. choroby współistniejące z alkoholizmem. Statystycznie nawet co trzecia osoba zmagająca się z nałogiem obserwuje u siebie objawy polineuropatii alkoholowej. Liczby są więc alarmujące.

Polineuropatia alkoholowa

Przyczyny choroby polineuropatii alkoholowej

Polineuropatia alkoholowa ból

Jako pośrednią przyczynę neuropatii wymienia się alkoholizm, a więc długotrwałe, regularne spożywanie alkoholu w dużych dawkach. Prowadzi to do wielu patologicznych zmian w organizmie – w kontekście neuropatii alkoholowej warto wspomnieć szczególnie o rozpadzie osłonek mielinowych w nerwach oraz o niedoborze witamin z grupy B.

Uszkodzenie osłonek w nerwach obwodowych skutkuje wolniejszym przysyłaniem impulsów, z kolei braki wskazanych witamin w organizmie wpływają na pogorszenie funkcjonowania całego układu nerwowego. Niszczycielską rolę odgrywa tutaj także aldehyd octowy, który jest półproduktem metabolizmu etanolu. Aldehyd krąży w krwioobiegu osoby uzależnionej i niszczy zdrowe komórki nerwowe.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Polineuropatia alkoholowa objawy – nie tylko ból nóg u alkoholika

Wiele osób zastanawia się, czy alkoholizm to choroba – odpowiedź może być tylko jedna. Niekontrolowane picie uważane jest za zaburzenie psychiczne, które prowadzi do rozwoju innych groźnych chorób, takich jak omawiana neuropatia alkoholowa. Przyjrzyjmy się, jakie są główne objawy tego schorzenia:

  • zaniki mięśniowe, zaburzenia ruchowe, autonomiczne i fizjologiczne;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • neuropatia alkoholowa objawy – ból nóg po alkoholu, bóle stóp;
  • nadwrażliwość na bodźce;
  • mrowienie i drętwienie nóg po alkoholu, zaburzenia dotyku (tzw. parestezja);
  • rzadziej: duża potliwość, skoki ciśnienia.

Zaburzenia funkcjonowania obwodowego układu nerwowego prowadzą do kolejnych powikłań, takich jak problemy ze słuchem i wzrokiem (w skrajnych przypadkach może dojść nawet do ślepoty). Mogą też pojawić się zaburzenia mowy.

Czy neuropatia alkoholowa jest uleczalna?

Niestety choroba ta nie jest w pełni wyleczalna, można jednak znacząco zahamować jej rozwój. Proces terapeutyczny zakłada oczywiście całkowite odstawienie alkoholu – to pierwszy i zarazem jeden z najważniejszych kroków. Odradza się leczenie domowe polineuropatii alkoholowej, gdyż stan chorego zawsze powinien zweryfikować specjalista. W razie potrzeby zaleci on wsparcie farmakologiczne. Podstawą kuracji jest zbilansowana dieta, suplementacja witamin z grupy B, a także rehabilitacja, której celem jest stymulacja mięśni, stawów oraz układu nerwowego.

Polineuropatia alkoholowa – ile trwa leczenie? To zależy m.in. od stopnia uszkodzenia układu nerwowego oraz indywidualnych uwarunkowań chorego. Proces terapii trwa najczęściej kilka miesięcy i może skutecznie zredukować skutki neuropatii, o ile pacjent będzie stosował się do zaleceń, w tym do zaprzestania picia.

Rola ośrodka leczenia uzależnień w niwelowaniu skutków chorób współwystępujących z alkoholizmem

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień nie zajmują się co prawda leczeniem chorób współistniejących z alkoholizmem – jednak terapia alkoholowa skutecznie wspiera kurację tych schorzeń i odbudowywanie organizmu. Szanse na wyleczenie neuropatii alkoholowej pojawiają się wtedy, gdy chory całkowicie przemodeluje swój tryb życia. Specjaliści z takich placówek, jak prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT pomagają w osiągnięciu tego celu.

Psychoterapeuci otaczają chorego opieką na każdym etapie leczenia, dążąc do tego, by zerwał toksyczną relację z alkoholem i rozpoczął nowe życie. Pacjent przebywający w takim ośrodku może też liczyć na zdrowe posiłki i zbilansowaną dietę, która stanowi bazę efektywnej kuracji polineuropatii alkoholowej.

Sprawdź cennik prywatnego leczenia alkoholizmu i skontaktuj się z naszymi specjalistami, jeśli czujesz taką potrzebę – jesteśmy po to, by Ci pomóc!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button