Polineuropatia alkoholowa – czym jest neuropatia alkoholowa, przyczyny, objawy i leczenie
Uzależnieniu od alkoholu towarzyszą często poważne schorzenia, które w odczuwalny sposób wpływają na funkcjonowanie chorej osoby. Jednym z bardziej poważnych jest uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, znane jako polineuropatia lub neuropatia alkoholowa. Sprawdź najważniejsze informacje o tym schorzeniu i dowiedz się, co można zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Czym jest neuropatia alkoholowa?
- Neuropatia alkoholowa objawy – jakie symptomy są alarmujące?
- Niedowład nóg u alkoholika – kiedy polineuropatia alkoholowa daje o sobie znać?
- Polineuropatia alkoholowa – ile trwa leczenie?
Sprawdź najważniejsze informacje o tym schorzeniu i dowiedz się, co można zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy.
Spis treści
Co to jest polineuropatia alkoholowa?
Polineuropatia (neuropatia) alkoholowa to poważne schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, znane także pod potoczną nazwą choroba alkoholowa nóg. W rzeczywistości choroba ta wykracza daleko poza ból nóg po alkoholu – w jej przebiegu dochodzi do zaburzeń przewodzenia bodźców ruchomych, czuciowych i autonomicznych. Uszkodzeniu ulegają zarówno nerwy, jak i sploty nerwowe oraz korzenie nerwów obwodowych.
Neuropatia jest nierozerwalnie związana z uzależnieniem od alkoholu i traktowana jako powszechnie powikłanie choroby alkoholowej. Zaliczana jest do schorzeń współwystępujących – tzw. choroby współistniejące z alkoholizmem. Statystycznie nawet co trzecia osoba zmagająca się z nałogiem obserwuje u siebie objawy polineuropatii alkoholowej. Liczby są więc alarmujące.

Przyczyny choroby polineuropatii alkoholowej

Jako pośrednią przyczynę neuropatii wymienia się alkoholizm, a więc długotrwałe, regularne spożywanie alkoholu w dużych dawkach. Prowadzi to do wielu patologicznych zmian w organizmie – w kontekście neuropatii alkoholowej warto wspomnieć szczególnie o rozpadzie osłonek mielinowych w nerwach oraz o niedoborze witamin z grupy B.
Uszkodzenie osłonek w nerwach obwodowych skutkuje wolniejszym przysyłaniem impulsów, z kolei braki wskazanych witamin w organizmie wpływają na pogorszenie funkcjonowania całego układu nerwowego. Niszczycielską rolę odgrywa tutaj także aldehyd octowy, który jest półproduktem metabolizmu etanolu. Aldehyd krąży w krwioobiegu osoby uzależnionej i niszczy zdrowe komórki nerwowe.
Objawy polineuropatii alkoholowej
Wiele osób zastanawia się, czy alkoholizm to choroba – odpowiedź może być tylko jedna. Niekontrolowane picie uważane jest za zaburzenie psychiczne, które prowadzi do rozwoju innych groźnych chorób, takich jak omawiana neuropatia alkoholowa. Przyjrzyjmy się, jakie są główne objawy tego schorzenia:
- zaniki mięśniowe, zaburzenia ruchowe, autonomiczne i fizjologiczne;
- ogólne osłabienie organizmu;
- neuropatia alkoholowa objawy – ból nóg po alkoholu, bóle stóp;
- nadwrażliwość na bodźce;
- mrowienie i drętwienie nóg po alkoholu, zaburzenia dotyku (tzw. parestezja);
- rzadziej: duża potliwość, skoki ciśnienia.
Zaburzenia funkcjonowania obwodowego układu nerwowego prowadzą do kolejnych powikłań, takich jak problemy ze słuchem i wzrokiem (w skrajnych przypadkach może dojść nawet do ślepoty). Mogą też pojawić się zaburzenia mowy.
Czy neuropatia alkoholowa jest uleczalna? Na czym polega leczenie polineuropatii alkoholowej?
Neuropatia alkoholowa nie jest w pełni wyleczalna, ale można znacząco zahamować jej rozwój i zredukować objawy. Kluczowym elementem terapii jest całkowite odstawienie alkoholu – to pierwszy i najważniejszy krok w walce z tą chorobą.
Jak leczyć polineuropatię? Leczenie powinno odbywać się pod nadzorem specjalisty, ponieważ domowe metody nie są wystarczające i mogą być niebezpieczne. Specjalista może zalecić farmakoterapię, obejmującą leki wspierające regenerację układu nerwowego oraz suplementację witamin z grupy B, które odgrywają kluczową rolę w poprawie funkcjonowania nerwów.
Podstawą kuracji jest zbilansowana dieta, dostarczająca niezbędnych składników odżywczych, a także rehabilitacja. Celem rehabilitacji jest stymulacja mięśni, stawów i układu nerwowego, co pomaga poprawić siłę mięśniową, koordynację oraz ogólną sprawność.
Polineuropatia alkoholowa – ile trwa leczenie?
Czas trwania terapii zależy od stopnia uszkodzenia układu nerwowego oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Proces leczenia zazwyczaj trwa kilka miesięcy i wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich, w tym przede wszystkim abstynencji alkoholowej. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania układu nerwowego oraz łagodzenie objawów choroby.
Rokowania pacjentów z objawami neuropatii alkoholowej
Rokowania pacjentów z neuropatią alkoholową zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby oraz determinacji w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych. W początkowych stadiach choroby, przy całkowitym odstawieniu alkoholu i odpowiednim leczeniu, możliwe jest znaczące złagodzenie objawów i poprawa funkcjonowania układu nerwowego. W zaawansowanych przypadkach zmiany mogą być trwałe, a leczenie skoncentrowane jest na hamowaniu progresji choroby i poprawie jakości życia. Kluczowe znaczenie ma szybka diagnoza i kompleksowe podejście terapeutyczne.
Rola ośrodka leczenia uzależnień w niwelowaniu skutków chorób współwystępujących z alkoholizmem
Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień nie zajmują się co prawda leczeniem chorób współistniejących z alkoholizmem – jednak terapia alkoholowa skutecznie wspiera kurację tych schorzeń i odbudowywanie organizmu. Szanse na wyleczenie neuropatii alkoholowej pojawiają się wtedy, gdy chory całkowicie przemodeluje swój tryb życia. Specjaliści z takich placówek, jak prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT pomagają w osiągnięciu tego celu.
Psychoterapeuci otaczają chorego opieką na każdym etapie leczenia, dążąc do tego, by zerwał toksyczną relację z alkoholem i rozpoczął nowe życie. Pacjent przebywający w takim ośrodku może też liczyć na zdrowe posiłki i zbilansowaną dietę, która stanowi bazę efektywnej kuracji polineuropatii alkoholowej.
Sprawdź cennik prywatnego leczenia alkoholizmu i skontaktuj się z naszymi specjalistami, jeśli czujesz taką potrzebę – jesteśmy po to, by Ci pomóc!
O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.
Bibliografia:
- Habrat B., Szkody zdrowotne spowodowane alkoholem, Wydawnictwo Springer PWN 1996
- Chodkiewicz J., Gąsior K. (red.): „Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu”. Wydawnictwo Diffin, Warszawa 2013
- Cierpiałkowska, L., Chodkiewicz J., Uzależnienie od alkoholu, Wydawnictwo Naukowe PWN 2020
- Cierpiałkowska, L., Ziarko, M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne 2010
- Wojnar M. (red.) Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu. PARPA, Warszawa 2017