POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Depresja alkoholowa, czyli nerwica po odstawieniu alkoholu

Spadek nastroju, brak wiary w siebie i poczucia sensu, ale również lęk, rozdrażnienie i stres to tylko niektóre z objawów depresji alkoholowej. Bywają one zarówno przyczyną jak i skutkiem nadużywania alkoholu. Pijemy, bo czujemy się przygnębieni, a wskutek picia samopoczucie jeszcze się pogarsza. Jak przerwać błędne koło i leczyć depresję alkoholową?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym jest depresja alkoholowa?,
 • Jakie są objawy depresji alkoholowej?,
 • Jaki jest wpływ alkoholu na rozwój depresji?,
 • Jak leczyć depresję alkoholową?;

Alkohol a depresja – toksyczny związek

Terapeuci często podkreślają, że depresja i alkohol są ze sobą ściśle związane. U osób, które jeszcze nie zapadły na chorobę alkoholową, ale są na nią podatne, bardzo często pojawia się przekonanie, że alkohol to najprostszy i najłatwiej dostępny środek pozwalający zapomnieć o problemach. Takie podejście często jest efektem dorastania w rodzinie, w której istniał problem alkoholowy. To samonakręcająca się spirala, ponieważ po alkoholu ukojenie jest chwilowe, a problemy pozostają nierozwiązane, a wręcz pogłębiają się. Kwestią czasu jest pojawienie się takich dolegliwości jak nerwica alkoholowa. Objawy tej choroby są bardzo dokuczliwe.

Pierwotna depresja alkoholowa

Mamy z nią do czynienia, jeśli depresja pojawiła się jako pierwsza, a długotrwałe obniżenie nastroju było powodem sięgania po alkohol i doprowadziło do uzależnienia. Oczywiście sama depresja nie musi kończyć się ani alkoholizmem, ani depresją alkoholową. Szacuje się, że ten mechanizm działa jedynie u 10 proc. alkoholików, częściej w przypadku mężczyzn. Jak wspomnieliśmy, może to mieć podłoże środowiskowe, ale są również inne czynniki, które predestynują do rozwoju choroby alkoholowej, a w jej następstwie również nerwicy po odstawieniu alkoholu:

 • Brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami, stresem, złym nastrojem i porażkami;
 • Potrzeba szybkiej poprawy nastroju w wyżej wymienionych przypadkach;
 • Napady lęku i myśli samobójcze;
 • Silne i powracające uczucie braku sensu i celu w życiu;
 • Brak wiary we własne siły i niska samoocena;
 • Poczucie osamotnienia i wykluczenia;
 • Wygórowane oczekiwanie wobec siebie i nadmierny autokrytycyzm.

Jeśli wyżej wymienione czynniki pojawiają się pojedynczo lub przejściowo, są stanem normalnym i dotykają większość ludzi. Jeśli jednak zauważasz u siebie większość z nich, a w dodatku przedłużają się, możesz być osobą narażoną na rozwój nałogu, a także depresji alkoholowej.

Przeczytaj również: Odstawienie alkoholu – Syndrom odstawienia alkoholu

Wtórna depresja alkoholowa

Pierwotny alkoholizm z wtórną depresją występuje znaczniej częściej niż pierwotna depresja z wtórnym alkoholizmem. Oznacza to, że u 90 proc. alkoholików najpierw rozwija się nałóg, a jego skutkiem jest obniżenie nastroju, a także szereg innych dokuczliwych objawów, m.in. również nerwica po odstawieniu alkoholu. Najczęściej nerwica alkoholowa pojawia się w chwili, gdy chory uświadamia sobie swoje trudne położenie. Poczucie winy, osamotnienia i wykluczenia wzrasta, a problemy prywatne i zawodowe narastają. Wzmagają się myśli samobójcze. Oprócz czynników psychospołecznych, alkohol wywołuje depresję również na płaszczyźnie biochemicznej:

 • Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i powoduje niedobory witamin, wywołując zaburzenia hormonalne;
 • Pobudza zmiany elektrofizjologiczne w mózgu (odpowiedzialne za depresję, padaczkę i majaczenie);
 • Wywołuje głód alkoholowy.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Depresja alkoholowa – objawy

Objawy depresji alkoholowej może rozpoznać sam nałogowiec, ale również najbliższe mu osoby, które przebywają w jego otoczeniu. Niepokojące sygnały to:

 • Głębokie przygnębienie i pesymizm;
 • Obniżenie nastroju, które trwa co najmniej dwa tygodnie;
 • Brak poczucie sensu życia i bardzo niska samoocena;
 • Silne poczucie winy;
 • Brak radości z czynności, które dotąd sprawiały przyjemność;
 • Napady lęków;
 • Brak apetytu;
 • Bezsenność;
 • Zmęczenie fizyczne i psychiczne;
 • Uczucie rozbicia, marazm, zaniedbywanie obowiązków, wycofanie z życia społecznego;
 • Agresja, autoagresja i zachowania autodestrukcyjne;
 • Myśli samobójcze i podejmowanie prób samobójczych, m.in. z użyciem alkoholu.

Nie da się określić przedziału czasowego, w jakim może trwać depresja alkoholowa. Za dolną granicę przyjmuje się dwa tygodnie, jednak stan ten najczęściej trwa miesiącami, latami, nierzadko prowadząc do przedwczesnej śmierci.

Szczególnym przypadkiem jest depresja po odstawieniu alkoholu. To stan, do którego dochodzi w ciągu 36 godzin od odstawienia alkoholu i wiąże się z objawami typowymi dla zespołu abstynencyjnego. Depresja po alkoholu lub jak mówi się potocznie, depresja na kacu, manifestuje się silnym rozdrażnieniem, stresem, bezsennością, bólami głowy, drżeniem, brakiem apetytu, lękami, a nawet zaburzeniami świadomości, urojeniami i halucynacjami. Zwykle mijają one samoistnie.

Przeczytaj również: Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu

Depresja po odstawieniu alkoholu

Depresja po odstawieniu alkoholu, zwana również depresją odstawienia alkoholowego, to stan psychiczny, który może wystąpić u osób, które nagłym sposobem przestały spożywać alkohol po długotrwałym i nadmiernym piciu. Objawy mogą obejmować uczucie przygnębienia, smutku, bezsennego nocy, zmniejszonej motywacji oraz innych symptomów depresji.

Istnieje kilka przyczyn, dla których osoba może doświadczyć depresji po odstawieniu alkoholu:

 1. Zmiany chemiczne w mózgu - Nadmierna konsumpcja alkoholu wpływa na równowagę neurochemiczną mózgu. Nagłe zaprzestanie picia może spowodować brak równowagi chemicznej, co może prowadzić do wystąpienia objawów depresji.
 2. Stres i lęk - Proces odstawienia alkoholu może być stresujący i lękowy. Osoba może doświadczać lęku przed tym, jak poradzi sobie bez alkoholu, oraz obawiać się reakcji otoczenia.
 3. Brak radzenia sobie - Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do tego, że osoba używa alkoholu jako sposobu radzenia sobie z trudnościami życiowymi lub problemami emocjonalnymi. Gdy alkohol zostaje odstawiony, osoba może nie wiedzieć, jak radzić sobie z emocjami i sytuacjami bez niego.
 4. Zaburzenia snu - Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do zaburzeń snu. Nagłe zaprzestanie picia może spowodować trudności w zasypianiu i utrzymaniu snu, co może prowadzić do wystąpienia objawów depresji.

Depresja alkoholowa – leczenie

Zarówno alkoholizm jak i depresja są chorobami, trzeba jednak pamiętać, że pierwsza z nich jest nieuleczalna. Można natomiast doprowadzić do abstynencji i kontroli nad nałogiem. Jest to podstawowe działanie, które wspomoże również leczenie depresji alkoholowej.

Łatwiejsza do leczenia jest pierwotna depresja alkoholowa i w jej przypadku efekty przynosi połączenie kilku czynników. Przede wszystkim należy podjąć psychoterapię, która będzie wspomagana środkami farmakologicznymi. Nieocenione jest również wsparcie bliskich osób. Jeśli alkoholik w wyniku tych działań nauczy się radzić sobie z problemami prywatnymi i zawodowymi bez użycia alkoholu, ułoży swoje życie społeczne, wówczas ma bardzo duże szanse na odzyskanie trzeźwości i radości życia.

Zdecydowanie trudniej walczy się z zaburzeniami u osób pijących. Depresja, która rozwinęła się w skutek picia ma cięższy przebieg, a mechanizmy związane z nałogiem są silnie ugruntowane. Wieloletnie tkwienie w błędnym kole depresji i alkoholu odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, często prowadzi do kalectwa, a nawet śmierci. Pacjenci najczęściej odmawiają terapii, mimo próśb bliskich, a kiedy już się na nią zdecydują, są nieufni wobec terapeutów. Podstawowym działaniem w ich przypadku jest odwyk alkoholowy, który umożliwi dalszą psychoterapię z włączeniem środków farmakologicznych.

 

Czytaj dalej:

Objawy majaczenia alkoholowego

Jak radzić sobie z bezsennością po alkoholu?

Kim są wysokofunkcjonujący alkoholicy?

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button