Syndrom odstawienia alkoholu

Jedną z odpowiedzi na pytanie, dlaczego nałogowcy nie mogą po prostu przestać pić, jest występowanie tzw. syndromu odstawienia, zwanego również zespołem abstynencyjnym. Dla uzależnionego organizmu stan po spożyciu substancji psychoaktywnej staje się „normalny”, zaś jej gwałtowne odstawienie wywołuje wiele przykrych, a czasem wręcz niebezpiecznych objawów. W takiej sytuacji większość chorych sięga po „klina”, czyli próbuje niwelować dolegliwości kolejnymi dawkami alkoholu. Nietrudno się domyślić, że takie postępowanie może być zgubne w skutkach.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są objawy syndromu odstawienia alkoholu?
  • Jakie powikłania wiążą się z syndromem odstawienia alkoholu?
  • Czym jest suchy kac?

 

Syndromu odstawienia alkoholu - objawy

Symptomy zespołu abstynencyjnego są niespecyficzne, co oznacza, że łatwo je pomylić z innymi schorzeniami. Niestety grozi to nieprawidłową diagnozą, a co za tym idzie – niedopasowanym leczeniem, które może jedynie pomóc w dalszym piciu. W typowym obrazie syndromu odstawienia alkoholu pojawiają się takie dolegliwości jak ból głowy, drżenie i bóle mięśni, utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka, wzmożona potliwość, przyspieszenie akcji serca, uderzenia zimna i gorąca, podwyższenie ciśnienia, podwyższenie temperatury ciała, drażliwość, niepokój, bezsenność, nadwrażliwość na dźwięki i światło oraz osłabienie.

Objawy syndromu odstawienia

Syndrom odstawienia alkoholu - powikłania

Powikłania zespołu abstynencyjnego

Powyższe objawy dotyczą syndromu odstawienia niepowikłanego. Czasami jednak zdarzają się także powikłania, przez które zespół abstynencyjny może stać się nawet niebezpieczny dla życia pacjenta. Jeden z najczęstszych z nich stanowi padaczka alkoholowa, czyli napady drgawkowe. Innym jest majaczenie alkoholowe - tzw. delirium tremens. W takim wypadku do zwykłych objawów zespołu odstawienia dołączają pobudzenie psychoruchowe, urojenia, zaburzenia świadomość, halucynacje, iluzje oraz napady lęku. Z kolei niedobory witaminy B1 (tiaminy) mogą wywołać zespół Wernickego-Korsakowa, w przebiegu którego obserwuje się m.in. zaburzenia pamięci świeżej, konfabulacje (czyli uzupełnianie brakujących wspomnień nieprawdziwymi informacjami), problemy z myśleniem abstrakcyjnym oraz percepcją przestrzenną. Wśród powikłań mogą pojawić się także nastroje depresyjne, myśli samobójcze, niewydolność nerek, krwawienia z przewodu pokarmowego, udar alkoholowy mózgu, zawał serca, zakrzepica oraz zapalenie trzustki.

Przeczytaj więcej: Powikłania alkoholizmu – na jakie dolegliwości narażone są osoby uzależnione od alkoholu


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

„Suchy kac” - rzekomy syndrom odstawienia alkoholu

Syndrom odstawienny występuje u nałogowców, którzy przerwali ciąg alkoholowy i wynika z obniżenia poziomu alkoholu we krwi. Natomiast tzw. „suchy kac” może pojawić się nawet po kilku tygodniach, a nawet latach całkowitej abstynencji. Jego objawy są bardzo zbliżone do tych, które można zaobserwować bezpośrednio po zaprzestaniu picia i zwykle pojawiają się po przeżyciu silnego napięcia emocjonalnego. Rzekomy zespół abstynencyjny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może grozić nawrotem. Pacjent przypomina sobie, że w przeszłości był w stanie zniwelować podobne objawy przy pomocy dawki alkoholu, co może skłonić go do sięgnięcia po kieliszek nawet po wieloletnim trwaniu w trzeźwości.

Przeczytaj więcej: Fizyczne objawy głodu alkoholowego u osób uzależnionych

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button