POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Syndrom odstawienia alkoholu

Syndrom odstawienia alkoholu to zespół objawów pojawiających się, gdy osoba regularnie spożywająca alkohol nagle przestaje go pić lub znacznie ogranicza jego spożycie. Występuje z powodu adaptacji organizmu do ciągłej obecności substancji. Gdy alkohol jest regularnie spożywany, organizm dostosowuje się do jego działania, a nagłe odstawienie prowadzi do zaburzenia równowagi neurochemicznej w mózgu. Objawy syndromu odstawienia mogą być różne w zależności od indywidualnych cech osoby, długości i intensywności spożywania alkoholu, ogólnego stanu zdrowia oraz wieku.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są objawy syndromu odstawienia alkoholu?
  • Jakie powikłania wiążą się z syndromem odstawienia alkoholu?
  • Czym jest suchy kac?

Objawy abstynencyjne mogą pojawić się w ciągu kilku godzin do kilku dni po ostatnim spożyciu alkoholu, w zależności od czasu długości picia, masy ciała oraz płci osoby uzależnionej. Regularne spożywanie substancji rozwija większą tolerancję na jej działanie. Prowadzi to do konieczności spożywania coraz większych ilości, aby osiągnąć pożądany efekt upojenia.

Syndrom odstawienia objawy typowe

Jak zachowuje się alkoholik po odstawieniu alkoholu? Syndrom odstawienny to przede wszystkim drżenie rąk, które jest wynikiem fizycznej reakcji organizmu na brak alkoholu. Kolejne objawy odstawienne alkoholu to pocenie się wynikające z próby dostosowania się ciała do funkcjonowania bez obecności substancji. Nudności i wymioty to również częste symptomy odstawienia alkoholu. Bezsenność i niepokój też zaliczają się do typowych objawów, odzwierciedlających zarówno fizyczne, jak i psychiczne aspekty odstawienia.

 

Objawy syndromu odstawienia

Skutki odstawienia alkoholu – ciężkie przypadki

Powikłania zespołu abstynencyjnego

W cięższych przypadkach mogą wystąpić poważne objawy, takie jak padaczka alkoholowa, halucynacje, drgawki i majaczenie alkoholowe. Każdy z nich jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Syndrom odstawienia alkoholu – sposoby leczenia

Detoks alkoholowy na NFZ jest bezpłatny dla osób ubezpieczonych. Może się odbywać w specjalistycznych ośrodkach detoksykacyjnych lub na oddziałach szpitalnych. Celem detoksu jest bezpieczne oczyszczenie organizmu z toksyn po długotrwałym spożywaniu alkoholu. Procedura, która odbywa się pod nadzorem lekarzy jest często pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Alternatywą jest leczenie alkoholizmu w prywatnych ośrodkach, które zapewniają indywidualne podejście, komfortowe warunki (wyższy standard zakwaterowania), wysoki poziom prywatności i dyskrecji. Ponadto niepubliczne ośrodki leczenia alkoholizmu zapewniają krótszy czas oczekiwania na terapię. Zatem co wybrać leczenie alkoholizmu prywatnie czy na NFZ? Wszystko zależy od możliwości finansowych osoby uzależnionej i wymagań dotyczących standardu ośrodka.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – najważniejsze informacje

Wybrane niepubliczne ośrodki leczenia alkoholizmu przyjmują tylko pacjentów w dobrym stanie zdrowia. Detoks alkoholowy odbywa się w innej, również prywatnej placówce. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w klinice nie przebywają osoby doświadczające intensywnych objawów odstawienia. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu przyjmuje ograniczoną liczbę pacjentów np. 13, gwarantując tym samym indywidualne podejście do każdego z nich. W niepublicznych ośrodkach leczenia uzależnień pracują certyfikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy wspierają pacjentów w osiąganiu trwałych i satysfakcjonujących efektów terapii.

W prywatnym ośrodku leczenia uzależnień pacjenci mogą aktywnie i twórczo wykorzystywać swój czas wolny, korzystając z różnorodnych udogodnień. Do dyspozycji mają np. siłownię z wyposażeniem do fitnessu, saunę, a także stół do ping-ponga i piłkarzyki. Częste spotkania z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi dodatkowo wspierają pacjentów na drodze do trzeźwości.

Jak wygląda i ile kosztuje leczenie w prywatnym ośrodku?

Ceny leczenia alkoholizmu w prywatnych ośrodkach różnią się w zależności od placówki. Kluczowym czynnikiem wpływającym na koszt jest długość pobytu. Alkoholizm to skomplikowany problem, który zwykle wymaga co najmniej 4 lub 6 tygodni stacjonarnej terapii. W trakcie leczenia pacjent uczy się efektywnych metod radzenia sobie z nałogiem i pokusami. Wybrane ośrodki oprócz pakietów standardowych oferują również wersje rozszerzone o dodatkowe usługi (konsultacje z lekarzem internistą, wystawienie zwolnienia lekarskiego i transport pacjenta z miejsca zamieszkania do ośrodka). Cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień jest dostępny na stronach www prywatnych klinik specjalizujących się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.

Zalety leczenia w prywatnych ośrodkach medycznych

W prywatnych ośrodkach medycznych specjalizujących się m.in. w leczeniu uzależnienia od alkoholu są wykorzystywane zaawansowane metody terapeutyczne, które mogą być niedostępne w publicznych placówkach. Dobrym przykładem jest zintegrowane podejście łączące terapię psychologiczną, wsparcie medyczne, terapie zajęciowe i inne metody przyczyniające się do kompleksowego leczenia. Ponadto prywatne ośrodki często oferują wsparcie po zakończeniu leczenia, pomagając w utrzymaniu trzeźwości i adaptacji do życia bez alkoholu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button