POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Bezsenność po alkoholu – problemy ze snem po odstawieniu alkoholu

Nie mogę spać po alkoholu! – bardzo rzadko na bezsenność po alkoholu skarżą się osoby, które nie są od niego uzależnione. Piwo czy lampka wina wypita wieczorem są zwykle bardzo pomocne w zasypianiu, prawda? Senność po alkoholu występuje bardzo często, przez co wydaje nam się, że jest on doskonałym lekarstwem na bezsenność. I owszem, tak właśnie jest – Wydaje nam się… bo choć alkohol działa na nas usypiająco, to wbrew pozorom nie eliminuje problemu bezsenności, ale ją powoduje!

Alkohol a sen – Dlaczego odczuwamy senność po alkoholu? Czy picie pomaga przy bezsenności?

Bezsenność po alkoholu występuje nie tylko u alkoholików. Dotyka także osoby spożywające go okazjonalnie, a mimo to wciąż krąży przekonanie, że alkohol ułatwia zasypianie. 25% osób cierpiących na zaburzenia snu coraz częściej sięga po “piwko na sen” w celu „leczenia” dolegliwości. Tymczasem powtarzanie tego schematu nie tylko powoduje zależność pomiędzy alkoholem a snem, ale jest również najprostszą drogą do uzależnienia. Liczne badania przeprowadzane na alkoholikach wykazują, że większość z nich przed uzależnieniem cierpiała na bezsenność. Jak nietrudno się domyślić, leczyli się właśnie alkoholem… i coś poszło nie tak. Alkohol zawsze jest zgubnym rozwiązaniem.

To prawda, że odczuwamy senność po alkoholu. Rzeczywiście powoduje on senność, rozluźnienie mięśni i zmniejsza uczucie stresu, ale tak naprawdę nawet mała jego ilość, negatywnie wpływa na jakość snu. Efektem jest uczucie zmęczenia po przebudzeniu, ból głowy i kiepski nastrój w ciągu dnia. Tu nasuwa się jednak pytanie, skąd bierze się w takim razie bezsenność po alkoholu? Jak to możliwe? Wydaje się nielogiczne? Niekoniecznie…

W artykule omawiamy:

  • Przyczyny bezsenności po wypiciu alkoholu
  • Skutki zdrowotne bezsenności alkoholowej
  • Problemy ze snem po odstawieniu alkoholu - element zespołu odstawiennego

 

Przeczytaj również: Odstawienie alkoholu – Syndrom odstawienia alkoholu

Brak snu i bezsenność po alkoholu – Jakie są tego przyczyny?

Zaburzenia snu to nie tylko kłopoty z zasypianiem. Picie alkoholu może wywoływać senność i ułatwiać zaśnięcie, ale bardzo niekorzystnie wpływa na jego jakość. W wyniku spożywania alkoholu uwalniają się w organizmie toksyny, które spłycają i niszczą jakość snu. Zmuszają ciało do nadmiernej pracy związanej z procesem metabolizowania i wydalania trunku oraz produktów jego przemiany. Alkohol zaburza cały mechanizm regulacji snu, zakłóca jego prawidłowe sekwencje i długości trwania kolejnych jego faz. Skraca przede wszystkim sen długofalowy, który odpowiedzialny jest za proces wypoczynku i regeneracji całego organizmu. Jeśli porządek zostaje zakłócony, dochodzi do częstszych, wcześniejszych wybudzeń oraz trudności z ponownym zasypianiem. Sen jest płytszy, krótszy i występuje podwyższony poziom czuwania, a im dłużej pozostajemy pod wpływem alkoholu, tym większe jest ryzyko lunatykowania oraz mówienia przez sen.


 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Bezsenność alkoholowa i jej skutki dla zdrowia

Brak snu po alkoholu nie oznacza więc tylko tego, że alkoholik ma trudności z zasypianiem, ale przede wszystkim to, że jego sen jest bardzo złej jakości. Po piciu faktycznie śnimy głębiej, ale tylko przez 2-3 godziny. To stanowczo za krótko! Przez to sen nie jest wartościowy, nie przynosi ulgi i uczucia odprężenia. Organizm nie może się zregenerować i nie dostaje odpowiedniej ilości energii, której potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Przemęczony umysł nie pracuje w odpowiedni sposób, odczuwamy więc silne zmęczenie, rozdrażnienie i mamy problemy z koncentracją. Nie tylko ilość, ale także jakość snu decyduje o efektywnym odpoczynku, dlatego najważniejsze, aby między nimi została zachowana równowaga.

Bezsenność po alkoholu to bardzo częsta przypadłość wśród osób uzależnionych, ale problem dotyka także osoby spożywające trunek okazjonalnie. Alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, co również powoduje częstsze wybudzanie i pogorszenie samopoczucia. Natomiast w wyniku utraty płynów mogą wystąpić bóle oraz zawroty głowy. Brak efektywnego odpoczynku dla każdego przyniesie więc przykre konsekwencje, lecz dla alkoholika mogą one być znacznie poważniejsze. Bezsenność alkoholowa może powodować poważne schorzenia, a nawet nagłe stany zagrożenia jego życia i zdrowia. Należą do nich zaburzenia oddychania, choroby układu krążenia i zaburzenia psychiczne, takie jak zachowania depresyjne. Nadmierne spożywanie alkoholu może również prowadzić do wystąpienia lub nasilenia niebezpiecznej dolegliwości, jaką jest obturacyjny bezdech senny. Epizody przerywanego oddechu nie tylko budzą, ale mogą być przyczyną niedotlenienia niektórych obszarów mózgu, tkanek i narządów.

Przeczytaj również: Psychiczne skutki picia alkoholu

Bezsenność po odstawieniu alkoholu – Zespół odstawienny i problemy ze snem u trzeźwych alkoholików

Wielu trzeźwych alkoholików ma również problemy ze snem po odstawieniu alkoholu. Bezsenność związana jest oczywiście z abstynencją, przez co alkoholik może odczuwać nieodpartą chęć powrotu do nałogu… Naprawdę nie warto!

Zespół odstawienny, czyli bezsenność po odstawieniu alkoholu, doświadcza ok. 32% osób uzależnionych. Obciąża on głównie psychikę, gdyż chory długo zasypia, wybudza się przedwcześnie, a nawet doświadcza halucynacji. W tym przypadku również skróceniu ulega długość snu wolnofalowego, który odpowiada za uczucie wypoczynku, a wzrasta ilość faz REM, w których pojawiają się marzenia senne. To może tłumaczyć występowanie halucynacji.

W przypadku uzależnienia zawsze priorytetem jest przede wszystkim pokonanie choroby alkoholowej, a dopiero potem walka z pozostałymi dolegliwościami. Problemy ze snem po odstawieniu alkoholu utrzymywać się mogą od 3 do 21 miesięcy. Pocieszające jest jednak to, iż u większości chorych sen wraca do normy po ok. 5-9 miesiącach całkowitej, nieprzerwanej trzeźwości. Wiemy, że to i tak długo, wiemy, że może być ciężko… ale wiemy również, że warto wytrwać! Alkohol jest bardzo zgubnym, chwilowym, a przede wszystkim, pozornym rozwiązaniem! Powrót do picia, a co za tym idzie, ponowne popadanie i przerywanie ciągów alkoholowych, również skutkuje przykrymi dolegliwościami.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button