POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu – czy organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach?

Odtruwanie organizmu z alkoholu powinno być robione z głową i najlepiej pod czujnym okiem specjalistów. Towarzyszyć temu może wiele czynników negatywnie wpływających na samopoczucie pacjenta oraz jego zdrowie. Ile więc trwa całkowita regeneracja organizmu po alkoholu?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu?
  • Objawy odstawienia alkoholu
  • Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu?
  • Jak oczyścić organizm z alkoholu?
  • Organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach - prawda, czy mit?
  • Ile czasu alkohol utrzymuje się we krwi?
  • Jak oczyścić organizm z alkoholu na stałe?
  • Ile trwa detoks alkoholowy?

Pierwsze dni odstawienia alkoholu

Detoks alkoholowy to pierwszy etap leczenia uzależnienia, polegający na bezpiecznym odstawieniu substancji i stałym monitorowaniu zdrowia oraz samopoczucia pacjenta.

Objawy odstawienia alkoholu

W chwili odstawienia alkoholu, uzależnionemu zaczyna dokuczać tzw. zespół abstynencyjny. Polega on na pojawieniu się wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak: nadmierna potliwość, biegunka, zaburzenie pracy serca, bóle mięśni, bezsenność rozdrażnienie, lęk, niepokój, a nawet o wiele poważniejsze – zaburzenia świadomości, agresja, pobudzenie psychoruchowe, halucynacje, drgawki padaczkowe i wiele innych. Pierwsze objawy pojawiają się już nawet 6 godzin po odstawieniu alkoholu. Niektóre z nich mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dla zmniejszenia prawdopodobieństwa powyższych objawów stosuje się profesjonalny detoks alkoholowy, zawsze przeprowadzany pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Polega on na usunięciu z organizmu wszelkich pozostałości substancji aktywnej oraz jej metabolitów. Następnie uzupełnia się wszystkie niedobory składników odżywczych i próbuje się przywrócić równowagę wodno-elektolitową w organizmie.

Przeczytaj również: alkoholizm objawy psychiczne


 

ILE TRWA OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z ALKOHOLU?

Jak oczyścić organizm z alkoholu - po jakim czasie organizm oczyszcza się z alkoholu?

W zależności od fazy uzależnienia od alkoholu oczyszczanie organizmu z alkoholu wymaga innego podejścia. Zasadniczo alkohol metabolizuje się w organizmie około 0,2 promila na godzinę.

Jeżeli osoba która piła alkohol nie jest uzależniona od alkoholu, czyli jest w fazie picia towarzyskiego, to praktycznie nie zdarza się jej, aby piła kilka dni z rzędu. Osoby nieuzależnione z reguły się nie upijają i wypijają niewielkie ilości alkoholu. Nawet jeśli przydarzy im się upić, to na drugi dzień oprócz gorszego samopoczucia nie odczuwają większych dolegliwości do czasu kiedy poziom alkoholu we krwi nie spadnie do zera. Z reguły wystarczy na to kilka godzin.

W trakcie rozwijania się uzależnienia osoba zaczyna pić ryzykownie (pije coraz większe ilości alkoholu, pije kilka dni, pije w pracy itp.). Jeżeli na tym etapie nie ograniczy picia zaczną się pojawiać pierwsze szkody ( zwolnienia z pracy, coraz gorsze samopoczucie na drugi dzień po wypiciu). Jeżeli pojawiają się szkody związanie z piciem mówimy już o fazie picia szkodliwego. Jest to ostatni moment na ograniczenie picia i wrócenie do fazy picia towarzyskiego. w tych fazach oczyszczanie organizmu odbywa się podobnie jak w pierwszej fazie.

Jeżeli osoba w fazie picia szkodliwego nie ograniczyła picia, to po jakimś czasie prawdopodobnie pojawi się uzależnienie od alkoholu. Kluczowym momentem utrata kontroli na ilością spożywanego alkoholu. alkoholik nie potrafi kontrolować tego kiedy zacznie pić, ile wypije i jak długo będzie pić. Na tym etapie nie ma powrotu do picia towarzyskiego. Jedynym wyjściem jest podjęcie terapii i życie w abstynencji. Jak oczyścić organizm z alkoholu w tej fazie? W tej fazie po długotrwałym piciu często potrzebna jest interwencja lekarza, który zapisze odpowiednie leki na złagodzenie objawów odstawienia. W cięższych przypadkach potrzebny będzie całodobowy detoks alkoholowy.

Organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach - prawda, czy mit?

To stwierdzenie jest bardziej uproszczone niż dokładne. Organizm pozbywa się alkoholu w zróżnicowanym tempie w zależności od wielu czynników, w tym ilości spożytego alkoholu, indywidualnych cez, płci, masy ciała i ogólnego zdrowia. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że większość alkoholu zostaje wydalona z organizmu w ciągu kilku godzin po spożyciu.

Alkohol jest przede wszystkim metabolizowany w wątrobie. Głównym enzymem zaangażowanym w metabolizm alkoholu jest alkoholdehydrogenaza. Po rozkładzie alkoholu, jego metabolity są dalej przetwarzane i usuwane z organizmu przez mocz, pot i wydychane powietrze.

Stwierdzenie, że organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach, jest odniesieniem do czasu, jaki organizm potrzebuje na to, aby przetworzyć i wyeliminować alkohol po dłuższym okresie abstynencji. Jednak to jest ogólny okres i może różnić się w zależności od konkretnej osoby i okoliczności.

Jeśli chodzi o testy na obecność alkoholu, takie jak testy krwi lub moczowe, to alkohol może być wykrywany nawet po dłuższym okresie od spożycia, chociaż poziomy alkoholu w organizmie obniżają się w miarę upływu czasu.

Czy organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach? - i tak i nie. Jeśli mówimy o promilach to nasz organizm pozbywa się ich około 0.2 promila na godzinę (kwestia indywidualna), jednak jeśli mamy na myśli pełne oczyszczenie i odtrucie organizmu, oraz jego regenerację to faktycznie taki proces może wynosić około 21 dni.

Ile alkohol utrzymuje się we krwi?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawartość alkoholu we krwi jest znacznie uzależniona od wagi i płci. Np. 100kg mężczyzna będzie miał dużo mniej promili niż 50kg kobieta przy założeniu, że wypili tyle samo.

 

Zrób pierwszy krok do wyjścia z uzależnienia.
Uwolnij swój organizm od alkoholu.

Trzeźwość, czyli jak oczyścić organizm z alkoholu na stałe?

Następnym etapem odtruwania organizmu po alkoholu jest całkowita abstynencja. Do uzyskania równowagi organizm potrzebuje czasami bardzo długiego czasu. Gdy alkoholik był uwikłany w uzależnienie przez długi okres, jego narządy wymagają kompleksowej regeneracji. Oprócz terapii ducha, polegającej na różnorodnych spotkaniach w profesjonalnych grupach AA i specjalnych ośrodkach leczenia uzależnień, wymagane jest doprowadzenie ciała do jak najlepszego stanu. Warto zadbać o zdrową dietę dla alkoholika ruch, który pomaga także poprawić samopoczucie uzależnionej osoby. W naszej klinice zapewniamy przystępne ceny leczenia alkoholizmu.

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z ALKOHOLU ILE TRWA

Ile trwa detoksykacja alkoholowa?

Sam detoks, który jest bezpośrednim odtruciem organizmu po alkoholu, trwa zazwyczaj około 5 dni. To czas, w którym pozbywamy się całkowicie z organizmu substancji aktywnej. Do przywrócenia równowagi całego ciała potrzeba jednak znacznie więcej czasu i jest to uzależnione już od pojedynczego pacjenta. O dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego uzależnionego oraz stała profesjonalna opieka w klinice odwykowej.
Pamiętajmy, że detoks to dopiero początek trudnej walki z chorobą. W dodatku samo pozbycie się trucizny z organizmu nie jest równoznaczne ze zdrowiem somatycznym. Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu może trwać jeszcze przez dłuższy czas. Okres ten zależy m.in. od indywidualnych predyspozycji danej osoby oraz etapu nałogu, na jakim się znajduje.

W przypadku regeneracji mózgu po alkoholu sytuacja wygląda trochę inaczej. Mózg osoby pijącej nawet po odstawieniu jeszcze do 6 tygodni ulega szkodliwym wpływom alkoholu. Przez ten czas uszkodzeniu ulega istota biała mózgu.

 Długotrwałe nadużywanie środka uzależniającego ma fatalny wpływ na funkcjonowanie całego ciała, a zwłaszcza układu pokarmowego, wątroby czy systemu immunologicznego. Nic dziwnego, że dojście do siebie po takim obciążeniu może zająć długi czas. Pamiętajmy też, że detoks alkoholowy jest tylko wstępem do właściwych oddziaływań terapeutycznych. Wnikliwe przepracowywanie mechanizmów uzależnienia, trudnych emocji oraz destrukcyjnych schematów myślowych wymaga pełnej koncentracji, do której nie są zdolni pacjenci doświadczający symptomów zespołu abstynencyjnego. Dopiero po ich pokonaniu chorzy są w stanie w pełni zaangażować się w proces zdrowienia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu?

Po odstawieniu alkoholu w pierwszych dniach można odczuwać objawy takie jak: niepokój, bezsenność, drażliwość, bóle głowy, bóle ciała, potliwość, uczucie zmęczenia i osłabienie. Te objawy zazwyczaj trwają kilka dni.

Jakie są objawy odstawienia alkoholu

Objawy odstawienia alkoholu mogą być bardzo różne i obejmować: napady lęku, depresję, halucynacje, drgawki, wymioty, bóle głowy, bóle brzucha, bezsenność, zaburzenia rytmu serca i inne. Każdy organizm może zareagować inaczej.

Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu?

Organizm zazwyczaj potrzebuje od 24 do 72 godzin, aby w pełni usunąć alkohol z krwi. Wszystko zależy od ilości alkoholu w organizmie oraz od samego organizmu, chorób czy stylu życia osoby chorej.

Jak oczyścić organizm z alkoholu?

Najlepszym sposobem na oczyszczenie organizmu z alkoholu jest unikanie jego spożywania i zadbanie o zdrową dietę i styl życia, w tym regularne ćwiczenia i odpowiednią ilość snu. Picie dużych ilości wody i stosowanie naturalnych suplementów może pomóc w procesie oczyszczania.

Czy to prawda, że organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach?

Jest to mit. Pełne usunięcie alkoholu z organizmu zależy od wielu czynników, w tym ilości spożytego alkoholu, masy ciała, wieku, płci i innych czynników, takich jak dieta i styl życia. Zazwyczaj potrzeba kilku dni aby organizm pozbył się alkoholu.

Ile czasu alkohol utrzymuje się we krwi?

Czas, w jakim alkohol utrzymuje się we krwi, zależy od wielu czynników, takich jak ilość spożytego alkoholu, masy ciała, wieku i innych czynników. Średnio alkohol jest usuwany z krwi w ciągu od 24 do 72 godzin.

Jak oczyścić organizm z alkoholu na stałe?

Aby oczyścić organizm z alkoholu na stałe, należy zakończyć jego spożywanie i zadbać o zdrową dietę i styl życia. Regularne ćwiczenia, odpowiednia ilość snu i picie dużych ilości wody mogą pomóc w procesie oczyszczania organizmu.

Ile trwa detoks alkoholowy?

Czas trwania detoksu alkoholowego zależy od wielu czynników, w tym stopnia uzależnienia i innych czynników zdrowotnych. Proces detoksu może trwać kilka dni lub kilka tygodni i powinien być przeprowadzany pod opieką specjalisty.


Call Now Button