JAK DŁUGO ORGANIZM OCZYSZCZA SIĘ Z ALKOHOLU? (Odtrucie alkoholowe)

Odtruwanie organizmu z alkoholu powinno być robione z głową i najlepiej pod czujnym okiem specjalistów. Towarzyszyć temu może wiele czynników negatywnie wpływających na samopoczucie pacjenta oraz jego zdrowie. Ile więc trwa całkowita regeneracja organizmu po alkoholu?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu?
  • Objawy odstawienia alkoholu
  • Jak oczyścić organizm z alkoholu?
  • Organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach - prawda, czy mit?
  • Ile czasu alkohol utrzymuje się we krwi?
  • Jak oczyścić organizm z alkoholu na stałe?
  • Ile trwa detoks alkoholowy?

Odstawienie alkoholu - pierwsze dni – detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy to pierwszy etap leczenia uzależnienia, polegający na bezpiecznym odstawieniu substancji i stałym monitorowaniu zdrowia oraz samopoczucia pacjenta.

Objawy odstawienia alkoholu

W chwili odstawienia alkoholu, uzależnionemu zaczyna dokuczać tzw. zespół abstynencyjny. Polega on na pojawieniu się wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak: nadmierna potliwość, biegunka, zaburzenie pracy serca, bóle mięśni, bezsenność rozdrażnienie, lęk, niepokój, a nawet o wiele poważniejsze – zaburzenia świadomości, agresja, pobudzenie psychoruchowe, halucynacje, drgawki padaczkowe i wiele innych. Pierwsze objawy pojawiają się już nawet 6 godzin po odstawieniu alkoholu. Niektóre z nich mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dla zmniejszenia prawdopodobieństwa powyższych objawów stosuje się profesjonalny detoks, zawsze przeprowadzany pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Polega on na usunięciu z organizmu wszelkich pozostałości substancji aktywnej oraz jej metabolitów. Następnie uzupełnia się wszystkie niedobory składników odżywczych i próbuje się przywrócić równowagę wodno-elektolitową w organizmie.

Przeczytaj również: alkoholizm objawy psychiczne


 

ILE TRWA OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z ALKOHOLU?

Jak oczyścić organizm z alkoholu?

W zależności od fazy uzależnienia od alkoholu oczyszczanie organizmu z alkoholu wymaga innego podejścia. Zasadniczo alkohol metabolizuje się w organizmie około 0,2 promila na godzinę.

Jeżeli osoba która piła alkohol nie jest uzależniona od alkoholu, czyli jest w fazie picia towarzyskiego, to praktycznie nie zdarza się jej, aby piła kilka dni z rzędu. Osoby nieuzależnione z reguły się nie upijają i wypijają niewielkie ilości alkoholu. Nawet jeśli przydarzy im się upić, to na drugi dzień oprócz gorszego samopoczucia nie odczuwają większych dolegliwości do czasu kiedy poziom alkoholu we krwi nie spadnie do zera. Z reguły wystarczy na to kilka godzin.

W trakcie rozwijania się uzależnienia osoba zaczyna pić ryzykownie (pije coraz większe ilości alkoholu, pije kilka dni, pije w pracy itp.). Jeżeli na tym etapie nie ograniczy picia zaczną się pojawiać pierwsze szkody ( zwolnienia z pracy, coraz gorsze samopoczucie na drugi dzień po wypiciu). Jeżeli pojawiają się szkody związanie z piciem mówimy już o fazie picia szkodliwego. Jest to ostatni moment na ograniczenie picia i wrócenie do fazy picia towarzyskiego. w tych fazach oczyszczanie organizmu odbywa się podobnie jak w pierwszej fazie.

Jeżeli osoba w fazie picia szkodliwego nie ograniczyła picia, to po jakimś czasie prawdopodobnie pojawi się uzależnienie od alkoholu. Kluczowym momentem utrata kontroli na ilością spożywanego alkoholu. alkoholik nie potrafi kontrować tego kiedy zacznie pić, ile wypije i jak długo będzie pić. Na tym etapie nie ma powrotu do picia towarzyskiego. Jedynym wyjściem jest podjęcie terapii i życie w abstynencji. Jak oczyścić organizm z alkoholu w tej fazie? W tej fazie po długotrwałym piciu często potrzebna jest interwencja lekarza, który zapisze odpowiednie leki na złagodzenie objawów odstawienia. W cięższych przypadkach potrzebny będzie całodobowy detoks alkoholowy.

Organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach - prawda, czy mit?

Często jest zadawanie pytanie: czy organizm pozbywa się alkoholu po 21 dniach? - nie, poziom alkoholu w organizmie zmniejsza się około 0,2 promila na godzinę. Czyli w zależności od zawartości alkoholu w organizmie może to trwać nawet 25 godzin przy założeniu, że ktoś miał zawartość alkoholu we krwi 5 promili.

Ile alkohol utrzymuje się we krwi?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawartość alkoholu we krwi jest znacznie uzależniona od wagi i płci. Np. 100kg mężczyzna będzie miał dużo mniej promili niż 50kg kobieta przy założeniu, że wypili tyle samo.

 

Zrób pierwszy krok do wyjścia z uzależnienia.
Uwolnij swój organizm od alkoholu.

Trzeźwość, czyli jak oczyścić organizm z alkoholu na stałe?

Następnym etapem odtruwania organizmu po alkoholu jest całkowita abstynencja. Do uzyskania równowagi organizm potrzebuje czasami bardzo długiego czasu. Gdy alkoholik był uwikłany w uzależnienie przez długi okres, jego narządy wymagają kompleksowej regeneracji. Oprócz terapii ducha, polegającej na różnorodnych spotkaniach w profesjonalnych grupach AA i specjalnych ośrodkach leczenia uzależnień, wymagane jest doprowadzenie ciała do jak najlepszego stanu. Warto zadbać o zdrową dietę dla alkoholika ruch, który pomaga także poprawić samopoczucie uzależnionej osoby. W naszej klinice zapewniamy przystępne ceny leczenia alkoholizmu.

Ile trwa detoks alkoholowy?

Sam detoks, który jest bezpośrednim odtruciem organizmu po alkoholu, trwa zazwyczaj około 5 dni. To czas, w którym pozbywamy się całkowicie z organizmu substancji aktywnej. Do przywrócenia równowagi całego ciała potrzeba jednak znacznie więcej czasu i jest to uzależnione już od pojedynczego pacjenta. O dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego uzależnionego oraz stała profesjonalna opieka w klinice odwykowej.
Pamiętajmy, że detoks to dopiero początek trudnej walki z chorobą. W dodatku samo pozbycie się trucizny z organizmu nie jest równoznaczne ze zdrowiem somatycznym. Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu może trwać jeszcze przez dłuższy czas. Okres ten zależy m.in. od indywidualnych predyspozycji danej osoby oraz etapu nałogu, na jakim się znajduje. Długotrwałe nadużywanie środka uzależniającego ma fatalny wpływ na funkcjonowanie całego ciała, a zwłaszcza układu pokarmowego, wątroby czy systemu immunologicznego. Nic dziwnego, że dojście do siebie po takim obciążeniu może zająć długi czas. Pamiętajmy też, że detoks alkoholowy jest tylko wstępem do właściwych oddziaływań terapeutycznych. Wnikliwe przepracowywanie mechanizmów uzależnienia, trudnych emocji oraz destrukcyjnych schematów myślowych wymaga pełnej koncentracji, do której nie są zdolni pacjenci doświadczający symptomów zespołu abstynencyjnego. Dopiero po ich pokonaniu chorzy są w stanie w pełni zaangażować się w proces zdrowienia.

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z ALKOHOLU ILE TRWA
Call Now Button