Alkoholowy udar mózgu – wpływ alkoholu na udar alkoholowy

Spożywanie alkoholu ma wiele konsekwencji zdrowotnych. W długofalowej perspektywie wiąże się oczywiście z ryzykiem rozwoju choroby alkoholowej. Udar alkoholowy jest jednak następstwem picia alkoholu, które następuje w krótkim czasie po spożyciu mniejszej lub większej dawki dowolnego alkoholu. Udar alkoholowy mózgu, jest bezpośrednią przyczyną spożycia alkoholu.

Jaka jest zależność między piciem alkoholu a udarem mózgu? Wyjaśniamy!

 

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym jest udar alkoholowy?,
 • Czym są mikroudary po alkoholu?,
 • Jakie są przyczyny udaru alkoholowego?,
 • Jak wygląda pierwsza pomoc przy udarze alkoholowym?,
 • Alkohol a ryzyko udaru;

Czym jest alkoholowy udar mózgu?

Udar mózgu to zespół objawów neurologicznych, które powstają i utrzymują się w wyniku nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Do udaru mózgu dochodzi w wyniku zamknięcia, zwężenia lub pęknięcia dużej tętnicy (doprowadzającej krew do mózgu) lub małych tętniczek wewnątrzmózgowych. Krew przestaje doprowadzać tlen i substancje odżywcze do obszaru mózgu objętego niedokrwieniem, czego skutkiem jest szybko postępujące obumieranie tej części narządu.

Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny (nazywany również zawałem mózgu), do którego dochodzi na skutek zamknięcia lub zwężenia tętnicy / tętniczek oraz udar krwotoczny (nazywany potocznie wylewem), do którego dochodzi na skutek pęknięcia tętnicy / tętniczek. Około 80% wszystkich udarów to udary niedokrwienne.

Udar mózgu to jedno z wielu powikłań alkoholizmu, z jakimi muszą prędzej czy później zmierzyć się osoby uzależnione. Nadużywanie alkoholu doprowadza do uszkodzenia wątroby.

Czym jest udar alkoholowy?
Czym jest udar alkoholowy?

Udar alkoholowy

O udarze alkoholowym mówimy w odniesieniu do udaru niedokrwiennego, który wystąpił do 24 godzin od spożycia alkoholu. W przypadku chorych, którzy do momentu udaru cieszyli się dobrą kondycją i nie mieli innych schorzeń podnoszących ryzyko wystąpienia zawału mózgu - spożycie alkoholu może być uznane za przyczynę udaru.

Działanie alkoholu na organizm i psychikę człowieka jest złożone. W kontekście układu krwionośnego, w ramach licznych badań potwierdzono, że w ciągu 1-3 godzin od spożycia nawet niewielkiej porcji dowolnego alkoholu podnosi się ciśnienie krwi i tętno oraz zwiększa się krzepliwość krwi. Wymienione konsekwencje spożycia alkoholu przekładają się bezpośrednio na podwyższenie ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo - naczyniowych, przede wszystkim zawału i właśnie udaru niedokrwiennego / udaru alkoholowego (ale również i inne choroby, które współwystępują z alkoholizmem, lista jest naprawdę długa).

W przypadku osób spożywających alkohol regularnie i w dużych ilościach zagrożenie zawałem i udarem jest około sześciokrotnie wyższe niż w przypadku osób niepijących lub spożywających alkohol okazjonalnie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Objawy udaru mózgu po alkoholu

Objawy udaru mózgu po alkoholu mogą być mylące. Zachowanie osoby, która ma udar, może nie różnić się znacząco od zachowania osoby, która po prostu jest pijana. Bardzo często bowiem do objawów przedawkowania alkoholu zaliczamy: bełkotliwą mowę, problemy z zachowaniem równowagi, problemy z utrzymaniem kieliszka czy trafieniem papierosem do ust, dziwny wyraz twarzy, dezorientację, wymioty czy w końcu utratę przytomności.

Tymczasem wszystkie wymienione wyżej symptomy mogą oznaczać rozpoczynający się udar mózgu. Najczęstsze objawy udaru alkoholowego i każdego innego udaru mózgu to:

 • osłabienie mięśni twarzy z charakterystycznym "opadaniem" jednej części twarzy (np. opadający prawy lub lewy kącik ust)
 • osłabienia i niedowłady w obrębie kończyn górnych i / lub dolnych - najczęściej obejmująca wyłącznie jedną stronę / połowę ciała
 • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów
 • zaburzenia widzenia - widzenie ograniczone, podwójne lub całkowita utrata widzenia w jednym oku
 • zaburzenia mowy / mowa bełkotliwa, niewyraźna i trudna do zrozumienia (tzw. dyzartria) - będące konsekwencją osłabienia mięśni języka i gardła
 • nagły, silny i ostry ból głowy
 • zaburzenia świadomości i utrata przytomności

Objawy udaru alkoholowego mogą pojawić się w ciągu 1-2 godzin po spożyciu alkoholu, a następnie w ciągu kilku bądź kilkunastu godzin nasilać się, częściowo lub całkowicie ustępować i znowu się nasilać. Jeżeli wszystkie objawy ustępują samoistnie i całkowicie w ciągu maksymalnie 24 godzin - najczęściej diagnozuje się tzw. napad przemijającego niedokrwienia mózgu.

Objawy udaru alkoholowego
Objawy udaru alkoholowego

Pierwsza pomoc dla osoby z objawami udaru alkoholowego

Udar mózgu zabija w Polsce około 70 tysięcy osób rocznie! Przyczyną części tych udarów jest wcześniejsze długotrwałe spożywanie alkoholu lub jednorazowe wypicie alkoholu. Czas, w którym osoba z objawami udaru uzyska specjalistyczną pomoc jest kluczowy w kontekście jej szans na przeżycie oraz zachowania zdrowia i optymalnej sprawności. Chory powinien trafić do szpitala w ciągu maksymalnie 3 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów - im szybciej, tym lepiej.

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia udaru mózgu:

 1. Upewnij się, że znajdujecie się w bezpiecznym miejscu.
 2. Sprawdź podstawowe parametry życiowe chorego.
 3. Przytomnego chorego ułóż w pozycji leżącej z lekko uniesionym tułowiem (około 30- 40 cm) - nie podawaj wody, jedzenia i leków.
 4. Nieprzytomnego ale oddychającego chorego ułóż w pozycji bezpiecznej.
 5. Nieprzytomnego i nieoddychającego chorego ułóż płasko na plecach.
 6. Wezwij służby ratownicze - telefon alarmowy: 112 lub 999.
 7. Jeśli chory stracił przytomność i nie oddycha - rozpocznij resuscytację i kontynuuj ją do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
 8. Monitoruj stan przytomnego i oddychającego chorego do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!
Pierwsza pomoc dla osoby z udarem alkoholowym
Pierwsza pomoc dla osoby z udarem alkoholowym

Alkohol a ryzyko udaru - najnowsze badania

Do niedawna w sprawie alkoholu i jego wpływu na układ krwionośny człowieka dominował pogląd, że spożywanie niewielkich ilości alkoholu w długofalowej perspektywie może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego.

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeprowadzili przegląd i metaanalizę ponad dwudziestu badań z udziałem prawie 30 tys. uczestników. W wynikach swojej pracy stwierdzili, że umiarkowane picie (około 6 porcji alkoholu tygodniowo) powoduje wzrost ryzyka zdarzeń sercowo - zakrzepowych w ciągu 1 - 3 godzin po spożyciu trunku, ale już po upływie 24 godzin przepływ krwi się poprawia, a ryzyko zakrzepów się obniża, co przez niektórych naukowców było określane mianem ochronnego działania alkoholu w kontekście sprawności układu krwionośnego.

Najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, Uniwersytetu Pekińskiego i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych, którzy przez 10 lat obserwowali 500 tys. Chińczyków pokazały, że picie od jednego do dwóch drinków dziennie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego o 10-15 proc., a spożywanie czterech lub więcej porcji alkoholu każdego dnia - zwiększają ryzyko udaru nawet o 35 proc.

Podsumowanie

Alkoholowy udar mózgu to udar niedokrwienny, powodujący obumieranie obszaru mózgu, który został objęty zdarzeniem. Bezpośrednią przyczyną udaru niedokrwiennego jest nagłe zamknięcie lub zwężenie tętnicy doprowadzającej krew do mózgu, lub tętniczek wewnątrzmózgowych. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu powoduje w ciągu 1-3 godzin wzrost ciśnienia i zwiększoną krzepliwość krwi, a w konsekwencji podnosi ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Udar mózgu po alkoholu może nastąpić od godziny do 24 godzin po spożyciu alkoholu. Nadmierne spożywanie alkoholu i choroba alkoholowa sprawiają, że ryzyko wystąpienia udaru alkoholowego jest podwyższone stale, nawet sześciokrotnie!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button