SKUTECZNE LECZENIE CHOROBY ALKOHOLOWEJ

Wbrew rozpowszechnionym w społeczeństwie stereotypom alkoholizm nie jest słabością czy fanaberią – stanowi jednostkę chorobową, podobnie jak np. grypa, cukrzyca czy angina. W związku z tym nałogowiec nie jest w stanie poradzić sobie ze swoim problem na własną rękę. Skuteczne leczenie choroby alkoholowej to złożony proces wymagający wsparcia profesjonalnego terapeuty. Aby raz na zawsze rzucić picie, trzeba przepracować wiele dawnych traum i głęboko zakorzenionych, trudnych emocji, nauczyć się radzić sobie w własnymi uczuciami w konstruktywny sposób, a także zmienić tryb życia na zdrowszy i bardziej uporządkowany.

Leczenie choroby

Niestety nie każde schorzenie da się całkowicie wyleczyć. Alkoholizm należy do chorób przewlekłych i nieuleczalnych, co oznacza, że żadna metoda terapii nie jest w stanie przywrócić pacjentom pełnego zdrowia oraz utraconej kontroli nad piciem. Nie oznacza to jednak, że oddziaływania terapeutyczne nie mają w ich przypadku żadnego sensu. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie sformułowanie własnych oczekiwań – powinny one być realistyczne i jednocześnie prowadzić do obiektywnej poprawy zdrowia i satysfakcji z życia. Za skuteczne leczenie choroby alkoholowej uznajemy więc takie działania, które dążą do uzyskania trwałej abstynencji. Nawet nałogowcy na bardzo zaawansowanym etapie uzależnienia są w stanie całkowicie zrezygnować z substancji psychoaktywnej i przeżyć wiele lat w zdrowiu oraz szczęściu.
Wśród powszechnie stosowanych metod leczenia alkoholizmu prym wiodą przede wszystkim różne formy psychoterapii. Indywidualne spotkania zapewniają swobodną, intymną atmosferę, która sprzyja zwierzeniom i rozmowom na niełatwe tematy. Pacjentowi łatwiej jest się otworzyć, zaś specjalista ma szansę skupić się na jednej osobie i dobrać oddziaływania do jej potrzeb. Z kolei psychoterapia grupowa pomaga zwiększyć swoje kompetencje społeczne, a także nauczyć się nawiązywać i podtrzymywać zdrowe relacje z innymi. Wśród pozostałych uczestników spotkań chorzy nierzadko poznają przyjaciół na całe życie, których wsparcie pomaga im przetrwać okresy szczególnego zagrożenia nawrotem.

Przeczytaj również: Leczenie uzależnień (terapia uzależnień)


 

LECZENIE CHOROBY ALKOHOLOWEJ
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Leczenie w ośrodku

Nic nie stoi na przeszkodzie, by leczenie choroby alkoholowej odbywało się w trybie ambulatoryjnym, w formie spotkań z terapeutą, uczestnictwa w grupie wsparcia lub uczęszczania na zajęcia na oddziałach dziennego pobytu. Nie da się jednak ukryć, że zamknięte ośrodki leczenia alkoholizmu zapewniają największą intensywność oddziaływań terapeutycznych. Pacjenci przebywają w takich placówkach przez całą dobę, wspólnie jedząc, spędzając czas i odpoczywając. Sytuacja ta niejako wymusza na nich wyrwanie się z dotychczasowego środowiska, które obfituje w pokusy, takie jak miejsca, w których często spożywali alkohol lub spotkania z towarzystwem „od kieliszka”. Ponadto każdego dnia mieszkańcy ośrodka uczestniczą w wielu wartościowych sesjach terapeutycznych, wykładach oraz zajęciach rekreacyjnych. Połączenie wszystkich tych metod sprawia, że efekty leczenia pojawiają się szybciej, a przy tym często są trwalsze niż w przypadku mniej intensywnych form terapii.

SKUTECZNE LECZENIE CHOROBY ALKOHOLOWEJ

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button