Czy terapia odwykowa jest skuteczna?

Uzależnić się można od wielu substancji, nie tylko od narkotyków i alkoholu. Każdy nałóg ma jednak pewne cechy wspólne. Znamienne jest to, że osoba uzależniona odczuwa niepohamowany przymus sięgnięcia po używkę i nie potrafi kontrolować swoich zachowań. Typowym objawem uzależnienia od alkoholu jest pojawianie się objawów zespołu abstynencyjnego. Na brak alkoholu lub zmniejszenie jego dawki organizm alkoholika reaguje nudnościami, wymiotami, bólem głowy, drżeniem, bezsennością, lękiem czy też niepokojem. Inną oznaką uzależnienia jest kontynuowanie picia, mimo świadomości o jego szkodliwym wpływie na nasze zdrowie, relacje rodzinne czy życie zawodowe. W takiej sytuacji niezbędna jest terapia odwykowa. Terapia odwykowa jest to jedyna droga, która umożliwia pokonanie nałogu i powrót do życia w trzeźwości. Ile kosztuje terapia odwykowa? Czy życie po terapii odwykowej może być wolne od przymusu sięgnięcia po alkohol?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czy terapia alkoholowa jest skuteczna?,
  • Od czego zależy skuteczność terapii alkoholowej?;

Terapie odwykowe – dla kogo są przeznaczone?

Wydaje nam się, że terapia odwykowa w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień zarezerwowana jest tylko dla alkoholików, którzy siedzą pod sklepem, zasypiają na ławce w parku i stosują przemoc wobec rodziny. Bardzo rzadko łączymy terapie odwykowe z ludźmi takimi jak my. Alkoholizm wciąż kojarzy nam się z ludźmi o niskim statusie społecznym. Rzeczywistość jednak dobitnie pokazuje, że alkoholizm dotyka też ludzi, którzy mają dobrą pracę i zajmują wysokie stanowiska. Być może nasz bliski sąsiad, prezes dużej korporacji, wypija po pracy butelkę wódki i jest alkoholikiem…

 

Terapie odwykowe w specjalnych ośrodkach przeznaczone są dla każdego uzależnionego, który potrzebuje pomocy. Niezależnie od tego, jak długo trwa i jak bardzo zaawansowany jest problem. Nawet jeśli sytuacja nie jest jeszcze bardzo poważna, można zgłosić się na terapię. Im wcześniej rozpoznamy nałóg i zaczniemy się leczyć, tym łatwiej będzie go zwalczyć. Każdy, kto potrafił szybko przyznać się do problemu i rozpocząć leczenie, może być z siebie naprawdę dumny, gdyż to jeden z najtrudniejszych i najważniejszych kroków w jego życiu!

Terapia odwykowa – Czy jest konieczna?

Leczenie alkoholizmu to długotrwały i wieloetapowy proces. Droga do trzeźwości jest długa, kręta i bardzo męcząca. Wymaga od chorego pracy, zaangażowania, poświęceń i wielu wyrzeczeń. Na pewno nie będzie łatwo, bo walka może potrwać wiele miesięcy, może nawet lat… ale zawsze jest szansa, że uda się wrócić do całkowitej trzeźwości. Życie po terapii odwykowej może być pełne szczęścia, uśmiechu i radości!

Czy terapia odwykowa naprawdę jest konieczna? Czy alkoholik może pokonać nałóg bez terapii? Niestety nie. Szanse są bardzo nikłe, a właściwie zerowe. Alkoholik nie panuje nad sobą i nie ma kontroli. Brakuje mu silnej woli, by odstawić kieliszek i wytrwać w trzeźwości. Nawet jeśli przestać pić, to bardzo szybko wróci do nałogu, gdyż alkohol pomaga mu regulować emocje. Biorąc pod uwagę, iż u podłoża alkoholizmu często leży depresja, samotność i niepowodzenia w sferze prywatnej lub zawodowej, samodzielne uporanie się z problemem jest po prostu niemożliwe. Alkohol pozwala choremu zapomnieć i przynosi mu ulgę w cierpieniu. Pełni funkcję lekarstwa, które z pozoru pomaga, ale jeszcze bardziej szkodzi. Alkoholik nie jest w stanie z dnia na dzień zmienić swoich zachowań i przyzwyczajeń. Do tego konieczne jest wypracowanie nowych nawyków i umiejętności, a czasem też zerwanie starych kontaktów i znajomości. Terapia odwykowa i kilkutygodniowy pobyt w ośrodku leczenia uzależnień jest najskuteczniejszym sposobem walki z nałogiem. Zmiana otoczenia, znalezienie nowych pasji, nawiązanie nowych przyjaźni i znajomości, pomoże wytrwać w permanentnej trzeźwości.

Jak wygląda terapia odwykowa – Dlaczego jest skuteczna?

W społeczeństwie utarło się, że terapie odwykowe to nieustanny nadzór, przymus i więzienie. Niektórzy myślą, że alkoholika leczy się na siłę. Że wbrew jego woli umieszcza się go zamknięciu, aplikuje wszywkę i zmusza do uczestnictwa w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. To nieprawda!

Terapia odwykowa jest bardzo skomplikowana i polega na zastosowaniu sprawdzonych metod, które mają uchronić chorego przed ponownym sięgnięciem po alkohol. Z przymusem i więzieniem nie ma to jednak nic wspólnego. Terapia odwykowa polega na współpracy, pomocy i wzajemnym zaufaniu. Może być przeprowadzona na zasadzie społeczności terapeutycznej, intensywnej rehabilitacji psychicznej i społecznej lub też przygotowania i nauki nowego stylu życia. Ośrodek odwykowy zapewnia indywidualne podejście do każdego pacjenta i dostosowanie odpowiednich, najlepszych dla niego metod leczenia. Chory ma zapewnioną opiekę medyczną i terapeutyczną. Jest to czas nauki i całkowitej zmiany nawyków i zachowań. Chory uczy się technik, które pomogą mu w przezwyciężaniu pokus.

Terapia odwykowa rozpoczyna się od postawienia diagnozy i detoksu, gdyż już na początku konieczne jest całkowite odcięcie od substancji uzależniającej. Całodobowa opieka, odpowiednio zaplanowany rozkład dnia i dostęp do wielu ciekawych aktywności, pozwolą choremu przetrwać najtrudniejszy okres odstawienia substancji uzależniającej. Równocześnie włącza się psychoterapię indywidualną oraz grupową. Podczas terapii i spotkań z terapeutą, chory pozna mechanizmy kierujące uzależnieniem i techniki radzenia sobie z problemami. Terapeuci pomogą rozprawić się z przeszłością i wypracować nowe nawyki i zachowania, by wyeliminować problem. Na spotkaniach grupy wsparcia, uzależnieni wymieniają się natomiast swoimi doświadczeniami, gdyż wszyscy zmagają się z podobnymi trudnościami. Uczestnictwo w terapii grupowej to ogromna pomoc w walce z uzależnieniami.

Życie po terapii odwykowej

Po kilku tygodniach pobytu w ośrodku, chory jest gotowy, by rozpocząć trzeci etap terapii odwykowej, który nadchodzi po opuszczeniu ośrodka. Alkoholik wciąż uczestniczy w spotkaniach grupy AA i rozpoczyna jednocześnie codzienne życie po terapii odwykowej. To kluczowy sprawdzian jego silnej woli, gdyż musi odnaleźć się w nowej sytuacji i wykorzystać wszystko to, czego nauczył się na terapii. Dlatego decydując się na odwyk, ważne jest, aby wybrać odpowiedni ośrodek, który zagwarantuje właściwą opiekę i skuteczną terapię. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia alkoholik ma szansę zacząć normalnie funkcjonować – bez alkoholu, który kontrolował całe jego życie.

Osoby chętne i zmotywowane do podjęcia terapii odwykowej w każdej chwili mogą zgłosić się naszego ośrodka. Nie potrzeba skierowania. Wystarczy skontaktować się z nami drogą telefoniczną lub e-mailową. Potrzebny będzie jedynie dowód tożsamości, chęć współpracy i silna motywacja. Zapewnimy komfortowe warunki, dyskrecję, a przede wszystkim profesjonalną pomoc i indywidualne podejście do problemu. Terapia odwykowa w naszym ośrodku jest wyjątkowo skuteczną formą walki z nałogiem. Odpowiednia jest szczególnie dla osób, które próbowały już wcześniej samodzielnie i bezskutecznie pokonać uzależnienie. Wiemy, jak Ci pomóc!

 

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button