POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Najnowsze metody leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest przewlekłą chorobą, która ma destrukcyjny wpływ na zdrowie i życie osoby uzależnionej oraz jej bliskich. W DSM-5, czyli najnowszej odsłonie międzynarodowej klasyfikacji chorób i zaburzeń, nadużywanie alkoholu i uzależnienie alkoholu połączono w jedno zaburzenie używania alkoholu. Pod klasyfikacje zaburzenia opisują kolejne stopnie nasilenia choroby: łagodne, umiarkowane i ciężkie. Za zmianami w klasyfikacji idą również zmiany w podejściu do leczenia choroby alkoholowej.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jaki jest współczesny kontekst uzależnienia od alkoholu?
  • Jakie klasyczne metody leczenia alkoholizmu stosuje się w Polsce?
  • Czym są nowoczesne metody leczenia alkoholizmu?
  • Na czym polegają farmakologiczne metody leczenia alkoholizmu?

Współczesny kontekst alkoholizmu - uzależnienie od alkoholu w XXI wieku

Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku alkoholizm kojarzono ze słabością, brakiem samokontroli i szeroko rozumianą degeneracją. Rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca mechanizmów uzależnień w znaczący sposób zmieniła sposób postrzegania alkoholizmu i osób borykających się z tą chorobą.

Specjaliści odnotowują ponadto, że coraz częściej do ośrodków leczenia uzależnień zgłaszają się tzw. alkoholicy wysokofunkcjonujący, którzy do niedawna nie byli w ogóle utożsamiani z problemem uzależnienia od alkoholu. To często osoby z wyższym wykształceniem, robiące kariery w międzynarodowych korporacjach, właściciele firm czy szefowie rozmaitych organizacji.

Sprawdź, jak rozwija się choroba alkoholowa - fazy choroby alkoholowej.

Klasyczne metody leczenia alkoholizmu w Polsce

Podejmując decyzję o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu możesz spotkać się z jedną z trzech podstawowych metod:

  • terapia oparta na programie "12 Kroków" - opracowany przez AA, jego założenia są obecnie stosowane w leczeniu uzależnień również poza stowarzyszeniem AA
  • terapia poznawczo-behawioralną - nastawiona na rozpoznanie sytuacji wyzwalających picie i wypracowywanie alternatywnych reakcji oraz pozyskiwanie skutecznych narzędzi do radzenia sobie z trudnościami
  • terapia ukierunkowana na wzmacnianie motywacji - koncentrująca się na budowaniu wewnętrznej motywacji pacjenta do zmiany zachowań związanych z alkoholizmem.

Badaniach, które w ramach projektu MATCH (Matching Alcoholism Treatment to Client Heterogeneity) przeprowadził National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) wykazały, że wynik leczenia jest niezależny od rodzaju stosowanej terapii. W badaniu wzięło udział 1726 alkoholików, których losowo przydzielono do trzech wymienionych wyżej metod leczenia uzależnienia.

Nowe metody leczenia alkoholizmu

Nowoczesne podejście do leczenia uzależnień i nowe metody leczenia alkoholizmu mogą przynosić jeszcze lepsze efekty! Kluczem jest podmiotowe, zindywidualizowane i holistyczne podejście do pacjenta oraz możliwość włączania leczenia farmakologicznego na każdym etapie terapii.

Przeczytaj również: Alkoholicy wysokofunkcjonujący

NAJNOWSZE METODY LECZENIA ALKOHOLIZMU

Detoks alkoholowy na początek

Współczesne podejście do leczenia alkoholizmu opiera się na przekonaniu o konieczności efektywnego minimalizowania objawów zespołu abstynenckiego oraz skutecznego wzmocnienia organizmu osoby uzależnionej.

Nowoczesny detoks alkoholowy to procedura, której celem jest przerwanie ciągu alkoholowego, oczyszczenie organizmu z alkoholu i toksyn, a także wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej oraz uzupełnienie niedoborów mikro i makroelementów. Wykwalifikowany zespół medyczny, w ramach detoksykacji alkoholowej, może również podawać pacjentowi odpowiednio dobrane środki farmakologiczne, które łagodzą objawy zespołu abstynenckiego, poprawiają jakość snu czy niwelują zaburzenia lękowe.

Specjaliści wychodzą z założenia, że terapia alkoholizmu może przynieść lepsze rezultaty, jeśli przystępujący do niej człowiek nie ma na swoim koncie traumy związanej z zespołem abstynenckim, a jego organizm jest wyraźnie wzmocniony, właściwie nawodniony i odżywiony.

Przeczytaj również: Fazy choroby alkoholowej

Terapia uzależnienia w nowoczesnym ośrodku

Nowoczesne sposoby leczenia alkoholizmu często opierają się na kompleksowym podejściu do pacjenta, które jest możliwe w ramach leczenia w prywatnych ośrodkach odwykowych.

Ośrodek terapii alkoholizmu WANT oferuje zamkniętą terapię uzależnienia od alkoholu, która może być realizowana w ramach turnusów trwających od 2 do 6 tygodni. Skuteczne metody leczenia alkoholizmu obejmują terapię indywidualną i grupową oraz między innymi edukację w formie wykładów i grup zadaniowych, trening asertywności, filmoterapię oraz zajęcia rekreacyjne. Pacjenci ośrodka są zakwaterowywanie w nowoczesnych pokojach z łazienkami i mają zapewnione całodniowe wyżywienie. Zielone otoczenie ośrodka oraz dostęp do sali gimnastycznej ułatwiają wyrabianie nowych, zdrowych nawyków.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Podsumowanie

Najlepsza metoda leczenia alkoholizmu to taka, która jest w 100% dopasowana do aktualnego stanu osoby uzależnionej, czyli stopnia zaawansowania choroby oraz kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Pacjenta do objęcia leczeniem kwalifikuje interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy w oparciu o pogłębiony wywiad oraz aktualne wyniki badań projektują indywidualny sposób leczenia alkoholizmu.

METODY LECZENIA ALKOHOLIZMU

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button