Jak leczyć alkoholizm samemu w domu?
Wiele osób – nie tylko zmagających się z problemem uzależnienia, ale również ich bliskich – zastanawia się, czy leczenie alkoholizmu w domu jest możliwe. Nie chodzi tu jednak o kompleksową terapię, a raczej o formę kontrolowanego odwyku. Czy jest to wykonalne w warunkach domowych? A jeśli tak, to w jaki sposób do tego podejść? Czytaj dalej, a dowiesz się, czy można samemu wyleczyć się z alkoholizmu.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Jak leczyć alkoholizm samemu?
- Czy można samemu wyleczyć się z alkoholizmu?,
- Jak skutecznie wyleczyć alkoholizm?;
Spis treści
Skuteczne samodzielne leczenie alkoholizmu
Alkoholizm to ciężka i, co warto podkreślić, nieuleczalna choroba. Sukces terapii wiąże się z całkowitym odstawieniem alkoholu i wyrobieniem w sobie nowych, zdrowych nawyków, które pozwalają funkcjonować w trzeźwości. Nigdy jednak nie będzie to pełne wyleczenie – nawet u osób z wyjątkowo silną wolą i samozaparciem mogą pojawić się dokuczliwe symptomy odstawienia, które trudno jest przezwyciężyć bez wsparcia specjalistów i rodziny.
Oczywiście cały czas mówimy o procesie profesjonalnej terapii pod okiem ekspertów ds. uzależnień. Wiele osób zastanawia się, gdzie leczyć alkoholizm i szuka jednocześnie alternatyw dla takich instytucji, jak prywatny ośrodek terapii uzależnień czy publiczne poradnie. Jedną z najczęściej wybieranych rozwiązań jest leczenie alkoholizmu w domu, a taka decyzja wynika z kilku różnych powodów.
Jak leczyć alkoholizm samemu – dlaczego niektóre osoby w ogóle się na to decydują?
Leczenie alkoholizmu w domu najczęściej wiąże się z zauważeniem problemu, a następnie z podjęciem pierwszych prób odstawienia kieliszka w "kontrolowanych" domowych warunkach. Dlaczego niektóre osoby wybierają taki scenariusz?
- Strach przed wykluczeniem, ostracyzmem – do alkoholizmu przypięta jest łatka schorzenia, które dotyka osoby z marginesu społecznego. Nie dziwi więc fakt, że niektórzy boją się otwarcie przyznać do tego, że mają problemy z nadmiernym piciem.
- Obawa przed usłyszeniem pozytywnej diagnozy – niektórzy alkoholicy zdają sobie sprawę ze swoich problemów, ale usilnie bagatelizują widoczne objawy alkoholizmu. Boją się, że po wizycie u specjalisty otrzymają potwierdzenie swojej choroby i będą zmuszeni podjąć profesjonalne leczenie, choć, jak sami uważają, są w stanie poradzić sobie bez niczyjej pomocy.
- Leczenie alkoholika w domu jest darmowe – choć tylko w kontekście pieniędzy. Rodzina uzależnionego może za to zapłacić zszarganymi nerwami i życiem w przytłaczającym stresie, szczególnie gdy pojawiają się u tej osoby agresywne zachowania, które charakteryzują syndrom odstawienia alkoholu (inaczej zespół abstynencyjny).
- Mylne wyobrażenia o terapii alkoholowej – książki i filmy zniekształcają obraz terapii uzależnień w prywatnych ośrodkach i często przedstawiają wizje, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. To zaś wywołuje w chorych niepewność i strach przed podjęciem leczenia w profesjonalnych placówkach.
- Brak wiary w sukces terapii – osoby uzależnione zastanawiają się, gdzie leczyć alkoholizm, ale zwykle nie wierzą oni w powodzenie żadnej formy terapii. Może to wynikać z tego, że próbowali wcześniej przeprowadzić leczenie alkoholizmu w domu i zderzyli się ze ścianą.
Nasuwa więc pytanie – czy można samemu wyleczyć się z alkoholizmu? Czy da się przezwyciężyć objawy alkoholizmu, wybierając domowy odwyk? Odpowiedź na te pytania wcale nie jest taka prosta.
Alkoholizm – jak leczyć samemu?
Leczenie alkoholika w domu jest możliwe do pewnego stopnia, o ile dobrze zdefiniujemy taką "terapię". Działania te mogą przynieść pozytywne rezultaty w kontekście wsparcia specjalistycznego procesu odwykowego – nie jako leczenie samo w sobie. W niektórych przypadkach pomogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby alkoholowej, a w innych zwrócą uwagę osoby uzależnionej na istnienie realnego, namacalnego problemu z regularnym piciem.
Jak leczyć alkoholizm samemu w domu? Specjaliści zwracają uwagę na kilka kluczowych punktów, z czego tym najważniejszym pozostaje "odseparowanie" się od alkoholu. Osoba uzależniona nie może mieć łatwego dostępu do używki, więc najlepiej po prostu w ogóle jej nie kupować i nie trzymać w domu. Kolejny istotny aspekt to możliwość rozmowy z najbliższymi, którzy mogą przedstawić solidne argumenty i wytłumaczyć choremu skutki jego picia, które odbijają się na całej rodzinie. Leczenie alkoholika w domu powinno się też skupiać na znalezieniu nowych zainteresowań/hobby, które będą w stanie odwrócić jego uwagę od ciągłego rozmyślania o alkoholu.
Czy leczenie alkoholizmu w domu jest dobrym rozwiązaniem – podsumowanie
Niewątpliwie najlepszą opcją dla osób uzależnionych od alkoholu pozostaje profesjonalna terapia w jednym z ośrodków leczenia uzależnień. W takich placówkach chory może liczyć na odpowiednie wsparcie psychoterapeutyczne, kompleksową detoksykację alkoholową itd. Podczas kilkutygodniowego pobytu w takim miejscu osoba uzależniona uczęszcza na indywidualne i grupowe zajęcia ze specjalistami ds. uzależnień, skupiając się na wyrobieniu nowych nawyków. Sprawdź cennik ośrodka leczenia alkoholizmu WANT – a jeśli zastanawiasz się, czy i jak leczyć alkoholizm samemu, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Zapraszamy!
O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.