GDZIE LECZYĆ ALKOHOLIZM?

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, jedno jest pewne: uzależnienie od alkoholu jest poważną chorobą, która wymaga profesjonalnego leczenia. Na nic nie zdadzą się samodzielne próby odstawienia substancji psychoaktywnej: jeśli pacjent wpadł już w sidła nałogu, nie uda mu się opanować jego objawów bez pomocy. Gdzie leczyć alkoholizm i jak przebiega terapia w poszczególnych rodzajach placówek?

Wielu chorych oraz ich bliskich bagatelizuje pierwsze objawy nałogu, myląc je z normalnymi zachowaniami związanymi z piciem alkoholu. Tymczasem im szybciej zgłosimy się po profesjonalną pomoc, tym większa szansa na sukces terapeutyczny. Sygnały, które powinny nas zaniepokoić, to m.in. „mocna głowa”, czyli rozwój tolerancji na substancję psychoaktywną, picie w celu regulowania emocji (traktowanie alkoholu jak rozwiązanie problemów, sposób na rozluźnienie oraz dodanie sobie pewności siebie), picie w samotności, aktywne poszukiwanie okazji do upicia się, podejmowanie prób kontrolowania swojego picia, ryzykowne zachowania w stanie upojenia (np. prowadzenie pojazdu), „klinowanie”, czyli radzenie sobie z objawami zespołu abstynencyjnego za pomocą kolejnej dawki alkoholu, zaniedbywanie pozostałych dziedzin życia oraz reagowanie drażliwością na próby podejmowania rozmów na temat nadużywania tego środka. Jeśli zauważymy u kogoś takie objawy, warto udać się do placówki terapeutycznej w celu postawienia diagnozy i zaplanowania dalszych oddziaływań. Pozostaje jeszcze tylko pytanie: gdzie leczyć alkoholizm?

Przeczytaj również: Alkoholizm – objawy i leczenie


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Nasz ośrodek

Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych form terapii nałogów jest leczenie zamknięte, odbywające się w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu. Jeśli istnieje taka potrzeba, pomoc rozpoczyna się od detoksykacji, czyli pozbycia się trucizny z organizmu pod okiem specjalistów, którzy dbają o odpowiednie nawodnienie pacjenta, podają mu niezbędne witaminy i minerały, a w razie potrzeby również leki. Kolejnym etapem jest psychoterapia, która obejmuje spotkania indywidualne i grupowe, wykłady terapeutyczne, trening umiejętności społecznych (ze szczególnym naciskiem na asertywność), filmoterapię i arteterapię. Pacjenci mieszkają przez ten czas w komfortowych pokojach, mają zapewnione wyżywienie i zajęcia rekreacyjne, a także dostęp do zielonego terenu, na którym mogą się wyciszyć i odzyskać kontakt z naturą. Przebywanie z dala od domu daje szansę na wyrwanie się z dotychczasowego środowiska i zredukowanie pokus związanych z alkoholem.

GDZIE LECZYĆ ALKOHOLIZM

Leczenie w domu

Istnieją jednak również tacy pacjenci, którzy wolą odbywać odwyk alkoholowy bez konieczności przeprowadzania się na ten czas do ośrodka. W takich przypadkach stosuje się terapię ambulatoryjną, czyli pojedyncze spotkania niepołączone ze spędzaniem całej doby w placówce. Gdzie leczyć alkoholizm w takiej formie? Istnieje kilka możliwych rozwiązań. Najbardziej typowym jest psychoterapia w gabinecie certyfikowanego specjalisty. Dostępne są również oddziały dziennego pobytu, w których prowadzone są kilkugodzinne zajęcia odbywające się pięć razy w tygodniu. Uzupełnieniem tych metod mogą być mityngi Anonimowych Alkoholików oraz rozmaite grupy wsparcia pozwalające na kontakt z innymi chorymi, budowanie nowych relacji niezwiązanych z piciem, inspirowanie się historiami zakończonymi sukcesem oraz wzajemną pomoc w sytuacjach zagrożenia nawrotem.

ALKOHOLIZM - GDZIE LECZYĆ

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button