Gdzie leczyć alkoholizm?

Alkoholizm jest poważną chorobą i jako taki powinien być leczony w dedykowanych placówkach pod okiem specjalistów od nałogów. Uzależnieni mają pod tym kątem kilka dostępnych rozwiązań, z czego 2 najpopularniejsze to ośrodki publiczne oraz prywatne. Co warto o nich wiedzieć? Jakie jeszcze są możliwości dla osób uzależnionych od alkoholu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Gdzie leczyć alkoholizm?,
  • Jaką formę pomocy wybrać?,
  • Organizacje dla osób uzależnionych;

Gdzie leczyć alkoholizm w Polsce?

Zacznijmy od tego, że w Polsce obserwuje się powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu, a co za tym idzie – trudno jest niekiedy sklasyfikować konkretną osobę jako uzależnioną. Oczywiście nie chodzi tutaj o profesjonalną diagnozę postawioną przez specjalistę, a raczej o obserwowanie objawów uzależnienia u siebie bądź osób z najbliższego otoczenia. Skoro nie widzimy żadnych symptomów, to z jakiej racji mamy podjąć się leczenia, prawda? W niektórych takich sytuacjach konieczne staje się przymusowe leczenie alkoholika.

Warto pamiętać, że skutki uzależnienia od alkoholu mogą być tragiczne. Etanol sieje zamęt w organizmie, upośledza jego funkcjonowanie i prowadzi do rozwoju groźnych chorób, a w konsekwencji nawet i do śmierci. Dlatego pytanie "gdzie leczyć alkoholizm" jest jak najbardziej uzasadnione. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia pod okiem doświadczonych ekspertów daje szanse na skuteczne wyjście z nałogu.

Gdzie leczyć alkoholizm w Polsce? Leczenie alkoholizmu prywatnie czy na NFZ – co wybrać? Te i inne pytania często zadają sobie osoby uzależnione oraz ich rodziny. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Przeczytaj również: Alkoholizm – objawy i leczenie


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień

Pierwszą i zarazem najczęściej polecaną opcją jest niewątpliwie prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, a powodów takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Placówki te skupiają się na jakości i skuteczności stosowanych technik terapeutycznych, komforcie psychicznym pacjentów i kompleksowej ofercie. Choć za takie usługi trzeba zapłacić, trudno znaleźć lepsze alternatywy dla prywatnych ośrodków leczenia uzależnień. Wystarczy spojrzeć na opinie zadowolonych pacjentów, którzy przezwyciężyli swoje nałogi dzięki wsparciu m.in. specjalistów z ośrodka WANT.

Sprawdź cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień – poznaj orientacyjne ceny pobytu w profesjonalnej placówce zajmującej się leczeniem nałogów.

GDZIE LECZYĆ ALKOHOLIZM

Ośrodki NFZ

GDZIE LECZYĆ ALKOHOLIZM

Niekończące się kolejki, przepełnione placówki, braki personelu, przestarzałe wyposażenie – to niestety realia leczenia alkoholizmu w publicznych ośrodkach na NFZ. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to w pełni darmowe rozwiązanie, nawet dla osób, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego.

Leczenie alkoholizmu w domu

Czy leczenie alkoholizmu w domu to dobry pomysł? Absolutnie nie. Można natomiast potraktować je jako uzupełnienie działań terapeutycznych już po zakończonym leczeniu w ośrodku. Terapia domowa może obejmować trening silnej woli, radzenie sobie z głodem alkoholowym oraz regularne rozmowy z najbliższymi, by wytrwać w abstynencji.

ALKOHOLIZM - GDZIE LECZYĆ

Leczenie alkoholizmu w domu

Czy leczenie alkoholizmu w domu to dobry pomysł? Absolutnie nie. Można natomiast potraktować je jako uzupełnienie działań terapeutycznych już po zakończonym leczeniu w ośrodku. Terapia domowa może obejmować trening silnej woli, radzenie sobie z głodem alkoholowym oraz regularne rozmowy z najbliższymi, by wytrwać w abstynencji.

Dzienne oddziały leczenia uzależnienia od alkoholu

Takie miejsca oferują większą intensywność leczenia niż w przypadku publicznych poradni – spotkania terapeutyczne odbywają się od poniedziałku do piątku, najczęściej w godzinach 9:00-17:00. Chory codziennie dojeżdża na oddział, dlatego taka forma leczenia polecana jest głównie osobom mieszkającym w najbliższej okolicy danej placówki.

Całodobowy ośrodek leczenia alkoholizmu

Kilkutygodniowe turnusy w zamkniętym ośrodku leczenia odbywają się zarówno w publicznych (bezpłatnych), jak i prywatnych ośrodkach terapeutycznych. Leczenie jest intensywne, a chorzy przebywają w takich placówkach 24 godz. na dobę. Długość pobytu dostosowywana jest do potrzeb pacjentów.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Organizacje i grupy wsparcia dla osób uzależnionych

Jeśli zastanawiasz się, gdzie leczyć alkoholizm w Polsce, musisz wiedzieć, że istnieje wiele inicjatyw, które:

  1. Mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii.
  2. Mogą wesprzeć chorego w wytrwaniu w abstynencji po zakończonym leczeniu wstępnym.

O jakich formach pomocy mowa?

Punkty konsultacyjne

Różne instytucje, m.in. samorządy gminne czy stowarzyszenia non-profit organizują w wielu miejscach w Polsce specjalne punkty, do których mogą zgłaszać się uzależnieni od alkoholu. Ich głównym celem jest początkowe wsparcie dla chorych i uświadomienie im, jakie mogą być dalsze etapy ich leczenia (już w specjalistycznych ośrodkach).

Telefony zaufania

Leczenie alkoholizmu w domu można uzupełnić o tzw. telefony zaufania, czyli anonimową pomoc udzielaną telefonicznie. Konsultacje mogą dotyczyć samego uzależnienia, leczenia nałogu, wsparcia w momentach kryzysowych, porad dla chorych i ich rodzin itd.

Kluby i stowarzyszenia abstynenckie

To m.in. takie stowarzyszenia zajmują się tworzeniem punktów konsultacyjnych, telefonów zaufania i różnego rodzaju grup wsparcia. Większość z tych organizacji współpracuje z uznanymi terapeutami i psychologami, z którymi można się skonsultować. Warto dowiedzieć się, jakie inicjatywy organizowane są w najbliższej okolicy.

Wspólnota Anonimowych Alkoholików

Gdzie leczyć alkoholizm? Dość naturalnym skojarzeniem będą kluby AA, czyli grupy Anonimowych Alkoholików. To oddolny ruch skupiający się na samopomocy – w takich spotkaniach może uczestniczyć każdy potrzebujący, a w ich trakcie osoby uzależnione mogą podzielić się swoimi przemyśleniami, historiami czy obawami dotyczącymi walki z nałogiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button