Czym są grupy samopomocowe?

Obecnie istnieje wiele różnych form pomocy psychologicznej. Jedną z propozycji są grupy samopomocowe, skierowane zarówno do osób uzależnionych, jak i zaburzonych. Jak działają grupy samopomocowe i jak wyglądają spotkania? Przekonaj się!

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Dlaczego ból brzucha po alkoholu może być niebezpieczny?
  • Ból brzucha po alkoholu – co robić?
  • Co na ból brzucha po alkoholu – domowe sposoby.

Czym jest grupa samopomocowa?

Grupa samopomocowa jest dobrowolnym zgromadzeniem osób, których celem jest aktywne działanie wspierające pokonywanie chorób oraz wszelkich problemów natury psychicznej. Członkowie grupy samopomocowej spotykają się regularnie oraz dzielą się swoimi doświadczeniami. Warto wiedzieć, że grupa samopomocowa nie jest żadną alternatywą dla terapii. Może stanowić jedynie jej uzupełnienie. Osoby borykające się z różnymi problemami często lubią wysłuchiwać innych, a także wspierać się wzajemnie w tym samym problemie. Jest to pomocne również wtedy, gdy dostęp do specjalistów jest ograniczony.

Jaką formę wsparcia oferują grupy samopomocowe?

W grupie samopomocowej członkowie mogą:

  • wspierać się w codziennych wyzwaniach i trudnościach,
  • tworzyć nowe perspektywy,
  • dokonywać zmian w swoim zachowaniu oraz postawie,
  • wypełniać swoje życie nowymi celami,
  • dodawać sobie wspólnie odwagi.

Grupy samopomocowe to m.in. grupy wsparcia w leczeniu uzależnień, ale nie tylko. Grupy te mogą dotyczyć różnych problemów i najczęściej są ukierunkowane na konkretną trudność lub chorobę. Spotkania o charakterze dyskusyjnym najczęściej odbywają się w grupie od 7 do 15 osób. To członkowie sami decydują a częstotliwości spotkań i ich tematyce.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Przykład grupy samopomocowej

Idealnym przykładem grupy samopomocowej są Anonimowi Alkoholicy. Spotkania grupy odbywają się najczęściej raz w tygodniu i co istotne, można podzielić je na dwa rodzaje:

  • spotkania otwarte,
  • spotkania zamknięte.

Na spotkania zamknięte przychodzi stała grupa osób uzależnionych od alkoholu. Z kolei na spotkaniach otwartych pojawiają się różne osoby, w tym również przyjaciele czy rodzina osób uzależnionych, a nawet i osoby, które po prostu interesują się tematem alkoholizmu.

Na takie spotkania mogą być zapraszane takie osoby, jak psycholodzy, terapeuci, lekarze czy policjanci. Są one prowadzone przez osoby do tego wyznaczone. Grupy wsparcia dla alkoholików pozwalają wymienić się doświadczeniami oraz problemami, z którymi mierzy się każdy uzależniony. Dzięki temu zapewnia to poczucie, że żadna z osób uzależniona nie jest sama ze swoim problemem.

Samopomocowe grupy wsparcia stanowią dobre rozwiązanie dla każdej uzależnionej osoby. To jeden z wielu sposobów na to, jak leczyć alkoholizm.

Jak wyglądają mityngi AA?

Mityngi AA trwają najczęściej 2 godziny z 10-minutową przerwą. Czas ten może się jednak różnić w zależności od grupy i wypracowanej formy spotkań. Podczas wspomnianej przerwy uczestnicy mogą coś wspólnie zjeść oraz wypić kawę lub herbatę. Co istotne, nie ma żadnego przymusu pozostawania na sali przez cały czas trwania spotkania. Uczestnicy mogą wyjść w dowolnym momencie, jeśli tylko czują taką potrzebę lub mają inne plany.

Spotkanie grupy wsparcia w leczeniu uzależnień przebiega zgodnie z wcześniej przyjętym scenariuszem. Niemalże wszystkie spotkania rozpoczynają się i kończą modlitwą o pogodę ducha. W trakcie spotkań uczestnicy wypowiadają się na ustalony temat i opowiadają swoje historie – oczywiście jeśli tego chcą. Dodatkowo podczas spotkań zbierane są dobrowolne datki. Co bowiem istotne, tego typu grupa samopomocowa jest utrzymywana wyłącznie z własnych, często niewielkich datków.

W spotkaniach AA uczestniczą również osoby, które przeszły przez pełen proces leczenia alkoholizmu oraz nie spożywają już alkoholu. Są w stanie pomóc osobom, które są tak naprawdę dopiero na początku swojej drogi walki z uzależnieniem.

Zasady panujące na spotkaniach AA

Na spotkaniach AA panują pewne zasady. Przede wszystkim wszyscy uczestnicy są zobowiązani do zachowania anonimowości innych osób oraz usłyszanych historii. Najczęściej na takich spotkaniach nie udziela się rad, a jedynie opowiada o własnych doświadczeniach. Uczestnicy nie krytykują wypowiedzi innych, nie oceniają ani ine teoretyzują. Głosu udziela prowadzący w kolejności zgłaszania się. Każdy, kto chce się wypowiedzieć, sygnalizuje to podniesieniem ręki.

Dla kogo są przeznaczone spotkania AA?

Spotkania AA są skierowane nie tylko do osób uzależnionych, ale również współuzależnionych oraz tych, którzy podejrzewają u siebie problem ze zbyt częstym piciem. To miejsce dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy wyznania religijnego.

Mitingi dają szansę na radosne, spokojne i przede wszystkim trzeźwe życie. Uzależnieni mogą w nich uczestniczyć przy jednoczesnej terapii, np. w ośrodku uzależnień. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym uzależnieni mają dostęp do specjalistów i mogą skupić się na swoich pasjach, jak i codziennych obowiązkach. Cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień będzie się różnić w zależności od placówki. Każde miejsce proponuje nieco inne ceny, a także różne pokoje i wyposażenia, dzięki czemu jest to miejsce odpowiednie dla każdego.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button