POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Ból brzucha po alkoholu – co oznacza ból żołądka po alkoholu i jak się go pozbyć?

Jak wiadomo, alkohol jest substancją toksyczną, zaś spożycie go w nadmiernych ilościach wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jedną z nich jest ból brzucha po alkoholu, któremu często towarzyszą takie symptomy jak biegunka czy wymioty. Zwykle utrzymuje się on 24-48 godz., czasami zaś trwa nawet do kilku dni. Czy bolący brzuch po alkoholu to sygnał do niepokoju? Jak można sobie z nim poradzić? Czytaj dalej, a dowiesz się m.in.:

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Dlaczego ból brzucha po alkoholu może być niebezpieczny?
  • Ból brzucha po alkoholu – co robić?
  • Co na ból brzucha po alkoholu – domowe sposoby.

Zapraszamy do czytania!

Ból żołądka po alkoholu – jakie są przyczyny?

Bóle brzucha po alkoholu wiążą się z jego toksycznym wpływem na tkanki i narządy w organizmie – w szczególności na układ pokarmowy. To właśnie tam w pierwszej kolejności trafia spożyty alkohol, a wspomniane dolegliwości wynikają z podrażnienia delikatnej błony śluzowej żołądka i zwiększenia produkcji kwasów uszkadzających jego wnętrze. Kolejne, stosunkowo często występujące objawy dotyczą jelit, w których dochodzi m.in. do zaburzenia środowiska bakteryjnego, a konkretnie zmniejszenia ilości pożytecznych dla nas bakterii wchodzących w skład mikrobioty jelitowej.

Problemy z jelitami po alkoholu wynikają więc z zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej tego organu i podrażnienia błony śluzowej, a w konsekwencji prowadzą do problemów z optymalnym wchłanianiem substancji odżywczych. Organizm w dłuższej perspektywie czasu będzie osłabiony, odwodniony i niedożywiony, co może poskutkować utratą wagi i większą podatnością na choroby.

Jak długo mogą utrzymywać się bóle brzucha i problemy z jelitami po alkoholu?

Organizm może zareagować różnie na wypity alkohol. Wiele zależy od płci, wieku czy indywidualnych uwarunkowań danej osoby. U niektórych ból brzucha po małej ilości alkoholu może wcale nie wystąpić, u innych będzie już mocno odczuwalny. Te nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się następnego dnia i utrzymują się najczęściej do 2 dni – w tym czasie należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Czasami jednak pojawia się kilkudniowy ból żołądka po alkoholu, w dodatku wyjątkowo uporczywy i nasilony. Gdy chory nie jest w stanie przyjąć optymalnej ilości płynów, pojawia się ryzyko odwodnienia i zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Wskazane jest wówczas podjęcie leczenia u specjalisty, gdyż dalsze utrzymywanie się tych symptomów może zagrażać życiu osoby poszkodowanej.

Czy bóle brzucha po alkoholu mogą symptomem groźniejszego schorzenia?

Bóle brzucha lub podbrzusza po nadmiernym spożywaniu alkoholu mogą być oznaką wielu poważnych chorób i schorzeń, wśród których wymienia się:

  • Problemy z optymalną pracą trzustki – ból po alkoholu z lewej strony pod żebrami może oznaczać problemy z trzustką, która zapewnia prawidłowe działanie układu pokarmowego. Skrajnie niebezpiecznym stanem jest w tym przypadku zapalenie trzustki, objawiające się wymiotami, nudnościami i silnym bólem brzucha; nieleczone zapalenie może prowadzić do trwałego uszkodzenia tego organu.
  • Problemy z optymalną pracą wątroby – która odpowiedzialna jest za trawienie alkoholu i odgrywa kluczową rolę podczas usuwania toksyn z organizmu. Alkohol odkłada się w niej w postaci tłuszczu, dlatego osoby uzależnione narażone są na alkoholowe stłuszczenie wątroby, które może przerodzić się w marskość wątroby (co z kolei może prowadzić do wodobrzusza u alkoholika). W niektórych przypadkach i przy nieleczonych dolegliwościach konieczne jest wykonanie przeszczepu wątroby.
  • Obniżony poziom cukru we krwi – alkoholicy często cierpią na tzw. hipoglikemię, czyli niedocukrzenie (może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci).
  • Pozostałe dolegliwości – jak np. zaburzenia pracy przełyku, zapalenie woreczka żółciowego, wrzody/zapalenie żołądka, zanik śluzówki układu pokarmowego i inne.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uciążliwy ból brzucha po piciu alkoholu – jak reagować?

Doskwiera Ci dziwne uczucie w żołądku po alkoholu dzień po wypiciu? Boli Cię brzuch, a może jelita? Najważniejsza porada brzmi: pamiętaj o piciu dużych ilości wody. Możesz do niej dodać sok z cytryny, miód i opcjonalnie imbir, by uzupełnić niedobory elektrolitów. Domowe sposoby na ból żołądka po alkoholu to także wypicie naparu z siemienia lnianego, który działa osłonowo na jego błonę śluzową. Niedopuszczalne jest natomiast stosowanie leków przeciwbólowych, bo łączenie ich z alkoholem może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Bolący brzuch po alkoholu – podsumowanie

Co na ból żołądka po alkoholu? Jakie sposoby są najlepsze na nieprzyjemne bóle brzucha i problemy jelitowe? Otóż najskuteczniejsze okazuje się... całkowite odstawienie tej używki. Powszechnie znany jest wpływ alkoholu na organizm, szczególnie w przypadku osób uzależnionych, które spożywają go regularnie i w dużych ilościach. Powinni oni podjąć leczenie w specjalistycznych placówkach odwykowych, by skutecznie wygrać z nałogiem i wrócić do normalnego, zdrowego trybu życia. Zachęcamy, by sprawdzić cennik prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu WANT – skontaktuj się z nami, jeśli Ty lub ktoś z Twojego najbliższego otoczenia potrzebuje pomocy!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button