Zapalenie trzustki po alkoholu

Trzustka to narząd znajdujący się w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem. Ma kształt podobny do gruszkowatego wałka o długości około 15 cm. Trzustka jest odpowiedzialna przede wszystkim za wydzielanie enzymów trawiennych i neutralizację kwasów żołądkowych oraz produkcję hormonów, które umożliwiają skuteczną regulację gospodarki cukrowej w organizmie. Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może prowadzić do uszkodzenia trzustki lub alkoholowego zapalenia trzustki.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak działa trzustka i dlaczego jest ważna dla organizmu?
 • Jaki jest wpływ alkoholu na trzustkę?
 • Czym jest alkoholowe zapalenie trzustki (OZTA)?
 • Jakie są objawy zapalenia trzustki?
 • Na czym polega leczenie alkoholowego zapalenia trzustki?

Trzustka - jaką rolę pełni w organizmie?

Trzustka należy do dwóch układów: pokarmowego i hormonalnego. Jest gruczołem wewnątrzwydzielniczym, który odpowiada między innymi za produkcję insuliny (obniża poziom glukozy we krwi poprzez ułatwianie wchłaniania glukozy do komórek) i glukagonu (zwiększa poziom glukozy we krwi przez stymulację uwalniania glukozy z wątroby). To hormony regulujące całą gospodarkę cukrową w organizmie człowieka!

Do zadań trzustki należy również wydzielanie enzymów trawiennych. Trypsyna, amylaza trzustkowa i lipaza trzustkowa odpowiadają kolejno za trawienie białek, rozkład węglowodanów i trawienie tłuszczów. Trzustka produkuje również substancje neutralizujące kwas żołądkowy - wprowadzane do dwunastnicy, chronią błonę śluzową przed nadmiernym działaniem kwasu.

Prawidłowe funkcjonowanie trzustki jest więc niezwykle ważne dla zdrowia i efektywnego funkcjonowania całego organizmu.

Wpływ alkoholu na trzustkę

Alkohol jest substancją toksyczną i spożywany nawet w niewielkich ilościach obciąża zarówno układ pokarmowy, jak i krwionośny. Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu może powodować uszkodzenie i obumieranie komórek trzustki.

Jak alkohol wpływa na trzustkę?

 • Stymulowanie nadprodukcji enzymów trzustkowych - w normalnych warunkach enzymy są uwalniane do dwunastnicy, gdzie trawią pokarm. W przypadku nadmiernego spożywania alkoholu nadprodukcja enzymów może prowadzić do uszkodzenia tkanek trzustki.
 • Zwężanie lub blokowanie przewodów trzustkowych - zwężone / zablokowane przewody mogą powodować zastoje i gromadzenie się enzymów trzustkowych wewnątrz narządu, co prowadzi do uszkodzenia trzustki.
 • Zmniejszenie przepływu krwi - alkohol może powodować obkurczanie się i zwężanie naczyń krwionośnych dostarczających krew do trzustki. Zmniejszony przepływ krwi może prowadzić do niedotlenienia i uszkodzenia tkanek trzustki.

Zapalenie trzustki a alkohol - czym jest OZTA?

Zapalenie trzustki po alkoholu, znane również jako ostre zapalenie trzustki alkoholowe (OZTA), jest przewlekłym lub ostrym stanem zapalnym trzustki wywołanym nadmiernym spożyciem alkoholu. Przyczyną OZTA jest długotrwałe i nadmierne picie alkoholu, które prowadzi do stopniowego włóknienia i zanikania tkanki gruczołowej oraz postępującego i nieodwracalnego się uszkodzenia trzustki. Zapalenie trzustki może doprowadzić do niewydolności zewnątrzwydzielniczej i wewnątrzwydzielniczej tego narządu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Alkoholowe zapalenie trzustki objawy

Ból trzustki po alkoholu? To pierwszy sygnał, że trzustka jest przeciążona! Objawy uszkodzenia trzustki związanego z alkoholem mogą obejmować:

 • ból brzucha - ból może być umiejscowiony w górnej części brzucha i promieniować do pleców
 • wzmożone napięcie mięśni brzucha
 • wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu
 • nudności i wymioty
 • biegunki
 • zmniejszony apetyt
 • zmęczenie i osłabienie.

W bardziej zaawansowanych stadiach choroby alkoholowej, gdy występuje już zapalenie trzustki od alkoholu - zauważalna może być utrata masy ciała oraz przewlekłe stany podgorączkowe. U osoby dotkniętej alkoholizmem może również rozwinąć się żółtaczka, która będzie manifestowała się poprzez żółtawe zabarwienie skóry i białek oczu.

Objawy zapalenia trzustki po alkoholu mogą być różne, a ich nasilenie może się różnić w zależności od stopnia uszkodzenia trzustki. Intensywny ból brzucha i gwałtowne wymioty mogą być objawem ostrego zapalania trzustki (OZTA), które wymaga podjęcia natychmiastowych działań medycznych / ratunkowych.

Alkoholowe zapalenie trzustki leczenie

W przypadku podejrzenia zapalenia trzustki po alkoholu należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarki i zleci odpowiednie badania diagnostyczne, przede wszystkim badanie krwi i badanie obrazowe (np. ultrasonografia, tomografia komputerowa). Leczenie OZTA odbywa się w warunkach szpitalnych i w skrajnych przypadkach może wymagać zastosowania żywienia pozajelitowego.

Po ustabilizowaniu stanu trzustki należy bezwzględnie rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu. Sprawdź, co oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień i jaka jest cena leczenia uzależnienia.

Podsumowanie

Uszkodzenie trzustki przez alkohol może prowadzić do ogólnoustrojowych zaburzeń, a ostre zapalenie trzustki stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba alkoholowa w istotny sposób podnosi ryzyko wystąpienia uszkodzenia trzustki i może być przyczyną OZTA. Poznaj przyczyny alkoholizmu, by móc zareagować, zanim choroba się rozwinie. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub bliskiej Ci osoby alkoholizm - skorzystaj z pomocy! Detoksykacja alkoholowa i terapia alkoholowa to pierwsze kroki do odzyskania kontroli nad swoim życiem!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button