POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Biegunka po alkoholu – co oznacza i jak leczyć?

Występowanie biegunki po alkoholu to często objaw, który towarzyszy dużej grupie osób. O ile, pojawia się on sporadycznie i szybko mija, to nie stanowi powodu do niepokoju. Co, jednak kiedy problemy gastryczne nie ustępują? Wówczas warto wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jakie są przyczyny występowania biegunki po alkoholu i co zrobić, jeśli uporczywe dolegliwości utrzymują się dłużej.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Co oznacza biegunka po alkoholu?
 • Jak leczyć biegunkę po alkoholu?
 • Jakie są przyczyny występowania biegunki po alkoholu?

Ból brzucha i biegunka po alkoholu - jak często występuje?

Ból brzucha i biegunka po wypiciu alkoholu to dość powszechne zjawiska. Wiele osób doświadcza tego rodzaju dolegliwości w różnym stopniu, a częstość występowania może zależeć od wielu czynników, takich jak ilość spożytego alkoholu, indywidualna tolerancja organizmu czy rodzaj konsumowanego napoju. Jeśli jednak ból brzucha po spożytym alkoholu towarzyszy Ci za każdym razem, warto poszukać przyczyn tego zjawiska.

Biegunka po alkoholu przyczyny

Dlaczego po alkoholu jest biegunka? Główną przyczyną bólu brzuchu i wystąpienia biegunki po spożytym alkoholu, jest fakt, że napoje procentowe oddziałują na układ trawienia. W jaki sposób?

Alkohol stymuluje produkcję kwasów żołądkowych, co może prowadzić do nadmiernego zakwaszenia treści żołądkowej. Ponadto bezpośredni kontakt alkoholu z błoną śluzową żołądka może wywoływać podrażnienie i zapalenie. To zjawisko może wpływać na proces trawienia i drażnić błonę śluzową żołądka, prowadząc do biegunki.

Co oznacza biegunka po alkoholu? Alkohol działa stymulująco na jelita, co zwiększa ich motorykę. Nadmierne pobudzenie jelit może skrócić czas trawienia, uniemożliwiając wchłanianie składników odżywczych.

Warto też mieć na względzie, że niektóre osoby wykazują nadwrażliwość na składniki zawarte w alkoholu.

Biegunka po alkoholu ile trwa?

Ile trwa biegunka po alkoholu? Czas trwania biegunki po spożyciu alkoholu może być zróżnicowany. W większości przypadków jest to objaw przejściowy i ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin. Jednakże, jeśli biegunka utrzymuje się dłużej lub jest powtarzająca się, może to sugerować problemy zdrowotne, takie jak nietolerancja pokarmowa czy infekcje przewodu pokarmowego. Wówczas warto zacząć działać i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Częsta biegunka po alkoholu jak leczyć?

Biegunka po spożyciu alkoholu może być uciążliwym problemem, który wymaga odpowiedniego podejścia do leczenia. Zarówno farmakologia, jak i środki lecznicze pod nadzorem lekarza, odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu i kontrolowaniu tego nieprzyjemnego objawu.

W przypadku częstej biegunki leki przeciwbiegunkowe mogą być skutecznym rozwiązaniem. Substancje czynne, takie jak loperamid, działają na receptory jelitowe, spowalniając perystaltykę i redukując częstość wypróżnień.

Skuteczna może okazać się także odpowiednia suplementacja. Probiotyki pomagają przywrócić równowagę bakteryjną.

Biegunka po alkoholu domowe sposoby

W przypadku łagodnej biegunki po spożyciu alkoholu można zastosować kilka domowych metod, aby złagodzić dolegliwości.

 1. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Spożywanie dużej ilości wody lub napojów izotonicznych pomaga zrównoważyć utratę płynów.
 2. Wybieranie lekkostrawnych potraw może pomóc w łagodzeniu objawów.
 3. Wstrzymanie się od spożywania alkoholu i kofeiny pomaga w uniknięciu dodatkowego podrażnienia układu pokarmowego.
 4. Suplementacja probiotykami może wspomagać równowagę bakteryjną w jelitach.

Biegunka po alkoholu jak zapobiec?

Możesz spróbować zapobiec wystąpieniu biegunki po alkoholu. W jaki sposób?

 1. Pamiętaj o regularnym nawodnieniu podczas spożycia alkoholu.
 2. Unikaj nagłego spożycia dużej ilości alkoholu.
 3. Wybieraj napoje o niższej zawartości substancji fermentacyjnych, które często są obecne w mocniejszych alkoholach.
 4. Napoje gazowane mogą zwiększać ryzyko nadmiernego gazowania w jelitach, co może przyczynić się do biegunki. Wybieraj raczej napoje niegazowane.
 5. Podczas picia alkoholu nie spożywaj tłustych i ciężkich potraw.

Biegunka po odstawieniu alkoholu - czy może wystąpić?

Co w sytuacji, kiedy biegunka nie jest następstwem spożycia alkoholu, a jego odstawienia? Z takim problemem zmagają się zwłaszcza osoby uzależnione. Skąd się on bierze? Najczęściej takich informacji udzieli Ci prywatny ośrodek leczenia uzależnień, jeśli tylko zdecydujesz się na leczenie.

Regularne spożywanie alkoholu wpływa na funkcje wątroby, która pełni kluczową rolę w detoksykacji organizmu. Nagłe przerwanie spożycia alkoholu prowadzi do gwałtownej zmiany w poziomie toksyn, co może wpłynąć na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jelita, przyzwyczajone do obecności alkoholu, mogą reagować na jego nagły brak.

Odstawienie alkoholu to również zmiana dla układu nerwowego. Stres związany z procesem detoksykacji może wpływać na układ pokarmowy, zwiększając ryzyko wystąpienia biegunek.

Jak więc radzić sobie z biegunką po odstawieniu alkoholu? W każdym przypadku biegunka może prowadzić do utraty płynów, dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia.

Jeśli jednak czujesz, że masz początki alkoholizmu lub objawy choroby alkoholowej, warto zadziałać kompleksowo i zacząć od zdiagnozowania przyczyn i wdrożenia leczenia. Sprawdź zatem cennik prywatnego ośrodka terapii uzależnień i zapewnij sobie szansę na wyjście z choroby.

Fazy uzależnienia od alkoholu bywają różne, jednak warto zadziałać, jak najwcześniej.

Biegunka po alkoholu - podsumowanie

Biegunka po spożyciu alkoholu może być uciążliwym objawem, ale zazwyczaj jest przejściowa. W przypadku uporczywych objawów, długotrwałej biegunki lub obaw o zdrowie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button