Początki alkoholizmu – jak wyglądają pierwsze objawy alkoholizmu?

Nie każda osoba nadużywająca alkoholu jest osobą uzależnioną. Specjaliści leczenia uzależnień różnicują tzw. nadużywanie czyli ryzykowne spożywanie alkoholu (może spowodować poważne szkody fizyczne w organizmie człowieka; to picie w nadmiernych ilościach i w sytuacjach, w których nie powinno się pić np. podczas ciąży, gdy zażywamy leki) lub picie szkodliwe, czyli w sposób powodujący szkody dla zdrowia fizycznego (np. uszkodzenie wątroby, nadciśnienie tętnicze), jak i psychicznego (stany depresyjne, stany lękowe, drażliwość, nadpobudliwość).

Granice między nadużywaniem alkoholu a uzależnieniem od niego bywają płynne

Nadużywanie alkoholu uznaje się za stan zagrożenia uzależnieniem. W wielu przypadkach granice między nadużywaniem a uzależnieniem bywają płynne. Dopóki picie alkoholu nie wpływa negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie (nie rwą się nasze relacje rodzinne, nie zawalamy niczego w pracy, nie stwarzamy sytuacji ryzykownych dla siebie samych i dla innych), uznajemy, że mamy picie pod kontrolą. Niestety, już wtedy może rozwijać się uzależnienie - "rozwijać się", ponieważ żadna zależność od substancji psychoaktywnych nie pojawia się z dnia na dzień:  wytwarza się ona z czasem, a jej pierwsze sygnały rozpoznawane są nie przez samą osobę uzależnioną, a jej przez otoczenie.

Tobie wydaje się, że wciąż nie masz problemu z alkoholem, a Twoi bliscy zauważają, że:

 • Twoja potrzeba picia przybiera formę przymusu,
 • alkohol przestaje już działać na Ciebie jak dawniej: nie poprawia nastroju, nie ułatwia kontaktów towarzyskich, nie redukuje napięcia, nie relaksuje,
 • potrzeba napicia się alkoholu zaczyna dominować nad wszelkimi Twoimi potrzebami,
 • zaniedbujesz obowiązki (praca i rodzina),
 • zaczynasz doświadczać symptomów zespołu abstynencyjnego - pijesz, żeby zredukować przykre objawy picia, czyli leczysz kaca alkoholem (picie "na klina"),
 • pijesz alkohol w samotności,
 • rozpoczynasz dzień od wypicia piwa,
 • ciągle szukasz okazji do sięgnięcia po alkohol,
 • masz problemy z przypomnieniem sobie, co dokładnie działo się poprzedniego dnia po spożyciu alkoholu,
 • zdarza Ci się kierowanie samochodem w stanie upojenia alkoholowego.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Wiesz, zaczynasz czuć się jak Pijak z "Małego Księcia":

Następną planetę zajmował Pijak. Te odwiedziny trwały bardzo krótko, pogrążyły jednak Małego Księcia w głębokim smutku.

- Co ty tu robisz? - spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią butelek pełnych i bateria butelek pustych.

- Piję - odpowiedział ponuro Pijak.

- Dlaczego pijesz? - spytał Mały Książę.

- Aby zapomnieć - odpowiedział Pijak.

- O czym zapomnieć? - zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć.

- Aby zapomnieć, że się wstydzę - stwierdził Pijak, schylając głowę.

- Czego się wstydzisz? - dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.

- Wstydzę się, że piję - zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.

Fizyczne symptomy alkoholizmu

Wymienione wyżej objawy nie pojawią się wszystkie naraz. Na początku są subtelne, łatwo je ukryć, nawet bliscy mogą dać się zwieść Twoim opowieściom o tym, że nad wszystkim panujesz. Ale na pewnym etapie pojawiają się także symptomy fizyczne, takie jak:

 • częste nudności, wymioty i biegunki,
 • problemy ze snem,
 • kłopoty z sercem (nadciśnienie tętnicze, tachykardia, zaburzenia rytmu serca),
 • wzmożona potliwość całego ciała,
 • drżenia mięśniowe,
 • utrata apetytu,
 • nadmierne wysychanie śluzówek.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

W stronę dezintegracji osobowości

Prędzej czy później choroba alkoholowa staje się na tyle widoczna, że nie uda Ci się jej ukryć ani przed sobą, ani przed bliskimi. ponieważ pod wpływem nadmiernego spożycia alkoholu upośledzeniu i zniekształceniu ulega także Twoja sfera emocjonalna, nasila się egoizm oraz egocentryzm, a w końcu tracisz kontakt ze światem i na wszelkie uwagi bliskich zaczynasz reagować rozdrażnieniem a nawet agresją.

Na pewnym etapie rozwoju uzależnienia od alkoholu możesz doświadczać dezintegracji osobowości. Z jednej strony, wciąż trwasz w przekonaniu, że nad wszystkim panujesz, że masz wystarczająco dużo siły, żeby przestać pić. Z drugiej, zaczynasz mieć świadomość zgubnych skutków picia -  im częściej sięgasz po alkohol, tym bardziej po ustąpieniu upojenia zdajesz sobie sprawę z popełnianych błędów.

Tak, jestem alkoholikiem i co dalej?

Od przyznania się do problemu (tak, jestem alkoholikiem), do podjęcia terapii  alkoholowej w klinice leczenia uzależnień wiedzie bardzo długa droga. Alkoholizm, czyli choroba alkoholowa może dotknąć każdego - bez względu na pochodzenie i status społeczny. I każdy chory obawia się, że nie będzie umiał normalnie funkcjonować po odstawieniu alkoholu oraz, że przyznanie się do choroby wpłynie na pogorszenie się jego kontaktów ze znajomymi i zrujnuje pozycję w pracy. Są też alkoholicy, którzy tak naprawdę nie chcą podjąć leczenia, do samego końca zaprzeczając nałogowi i ukrywając jego objawy alkoholizmu.

Podsumowanie

Początki alkoholizmu łatwo przegapić, ale jeśli masz przy sobie bliskich, którzy są w stanie w porę zauważyć niepokojące zmiany i rozwijającą się chorobę, nie powinieneś zwlekać z leczeniem i skorzystania z pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Im wcześniej dasz sobie szansę, tym większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się w miarę szybko nauczyć panowania nad uzależnieniem i życia w trzeźwości.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button