Zatrucie alkoholowe – objawy. Ile trwa i jak wyleczyć zatrucie?

Zatrucie alkoholowe to stan występujący po przyjęciu nadmiernej ilości alkoholu. Często mylnie utożsamiany jest z kacem lub z upojeniem/stanem nietrzeźwości, choć jego skutki są znacznie bardziej poważne – bezpośrednio zagrażają zdrowiu, a nawet życiu konkretnej osoby. O zatruciu alkoholowym mówi się zwykle w kontekście silnego uzależnienia od alkoholu, które powinno być leczone w profesjonalnym ośrodku odwykowym.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Ile trwa zatrucie alkoholowe?
 • Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?
 • Jak leczyć zatrucie alkoholowe?

Czym jest zatrucie alkoholowe?

W kontekście nadmiernego spożywania napojów alkoholowych najczęściej wymienia się kilka pojęć, m.in. kac, głód alkoholowy czy właśnie zatrucie alkoholowe. Kac to zespół dolegliwości psychiofizycznych pojawiających się dzień po wypiciu alkoholu, głodem alkoholowym nazywamy z kolei niepohamowaną potrzebę picia lub samo rozmyślanie o alkoholu. Czym jednak jest zatrucie alkoholowe? To niebezpieczny stan pojawiający się po przyjęciu zbyt dużej dawki alkoholu, którego organizm nie jest w stanie przyswoić ani wydalić. Zatruciu alkoholowemu towarzyszy upojenie, a oprócz tego występują objawy poważnie zagrażające życiu i zdrowiu.

Do najczęstszych objawów zatrucia alkoholowego należy zaliczyć:

 • nudności i wymioty (wymiotowanie żółcią, resztkami pokarmowymi, czasami również krwią);
 • bóle brzucha, biegunki;
 • obniżenie temperatury ciała, dreszcze i drgawki, nadmierna potliwość;
 • wysypka (w formie pokrzywki);
 • zaburzenia równowagi;
 • trudności z mówieniem (mamrotanie, bełkotanie);
 • zaburzenia pracy serca.

Warto jednak pamiętać, że reakcję organizmu warunkuje szereg indywidualnych czynników, takich jak płeć, masa ciała, wiek, stopień nawodnienia czy ilość spożytego alkoholu. Objawy zatrucia alkoholowego mogą występować w różnej liczbie i o różnym natężeniu.

Zatrucie alkoholowe – ile trwa i jakie wyróżniamy etapy?

Zatrucie alkoholem można podzielić na 4 główne etapy – każdy kolejny groźniejszy od poprzedniego. Wyglądają one następująco:

 • I etap zatrucia alkoholowego – pobudzenie, euforia, dobry nastrój, jednocześnie dłuższy czas reakcji, możliwe problemy z mówieniem i zachowaniem równowagi.
 • II etap zatrucia – spadek energii, senność, problemy z zachowaniem świadomości, pogorszenie samokontroli.
 • III etap zatrucia – znacznie wydłużony czas reakcji, utrata świadomości i samokontroli, możliwe problemy z kontrolowaniem procesów fizjologicznych.
 • IV etap zatrucia – wzrost ciśnienia krwi, zaburzenie akcji serca, kłopoty z oddychaniem, w konsekwencji zapadnięcie w śpiączkę. Ostatni etap zatrucia alkoholowego może być śmiertelny.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu – jest to w dużej mierze uzależnione od tolerancji i odporności organizmu na alkohol etylowy. Przyjmuje się, że symptomy zatrucia alkoholem znikają po upływie kilku dni. Może się jednak zdarzyć, że zatrucie jest wyjątkowo silne. Lekarz może wówczas odesłać chorego do szpitala na odtruwanie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Co na zatrucie alkoholowe – jak sobie pomóc?

Czy wiesz, co pomaga na zatrucie alkoholowe i w jaki sposób reagować na pojawienie się symptomów? Jeśli objawy nie nasilają się, poszkodowana osoba jest przytomna, a jej stan stabilny, należy ją uspokoić, ogrzać i postarać się wywołać wymioty w celu jak najszybszego oczyszczenia organizmu (docelowo do momenty, gdy zacznie wymiotować praktycznie samą wodą). Podawaj choremu wodę niegazowaną w temperaturze pokojowej i obserwuj, czy następuje poprawa.

Jeśli zatrucie alkoholowe jest silne, a pierwsza pomoc zawodzi, koniecznie wezwij pogotowie lub zabierz chorego do szpitala. Na późniejszych etapach zatrucia mogą wystąpić objawy zagrażające życiu poszkodowanej osoby (zaburzenia oddychania, pracy serca), więc kluczowa jest jak najszybsza reakcja.

Zatrucie alkoholowe – domowe sposoby

Jakie są domowe sposoby na zatrucie alkoholowe – co jeść i pić? Co jest dobre na zatrucie alkoholowe w łagodnej formie? Najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie organizmu i uzupełnienie elektrolitów. Z produktów spożywczych warto sięgnąć po jajka, sok pomidorowy i z owoców cytrusowych lub z kiszonej kapusty/ogórków. W aptece można zakupić węgiel aktywny, pomocny w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Specjalistyczne leczenie w ośrodku odwykowym jako metoda zapobiegawcza

Czy terapia alkoholowa jest wskazana w przypadku powtarzających się stanów zatrucia alkoholowego? Jak najbardziej – najlepszym rozwiązaniem jest jednak podjęcie leczenia, zanim w ogóle dojdzie do pierwszego takiego incydentu. Specjaliści rekomendują prywatny ośrodek terapii uzależnień jako miejsce, gdzie osoba zmagająca się z problemami z alkoholem może liczyć na wsparcie najlepszych lekarzy i terapeutów od nałogów.

Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT. Nasza placówka pomaga uzależnionym od alkoholu w skutecznej walce z nałogiem i powrocie do normalnego życia. Przeprowadzamy kilkutygodniową terapię alkoholową, podczas której odtruwamy organizm z toksyn oraz skupiamy się na specjalistycznym leczeniu na tle psychicznym. Zapraszamy do kontaktu!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button