JAK OSOBA UZALEŻNIONA MOŻE RADZIĆ SOBIE Z GŁODEM

Głód alkoholowy pojawia się u osób uzależnionych nie tylko w trakcie czynnego alkoholizmu ale również po podjęciu terapii. Badania pokazują, że od 70% nawet w 90% przypadków w ciągu roku pozostawania w abstynencji następuje nawrót choroby alkoholowej. Głód pojawia się jeszcze przed kontaktem z alkoholem. Bodźcem może być także sam zapach lub widok alkoholu.

Czym jest głód alkoholowy?

Głód alkoholowy to bardzo silna, niepohamowana potrzeba picia oraz myślenie o alkoholu. Niezwykle trudno jest zapanować nad nim w początkowym okresie leczenia. Z czasem objawy głodu alkoholowego są coraz słabsze. Objawia się poczuciem niepokoju, drażliwością, ogromnym poczuciem dyskomfortu. Pojawiają się nawet senne koszmary, odczucie, że wcześniej piło się, choć pozostajemy w abstynencji. Osoba uzależniona od alkoholu uważa, że tylko alkohol może przynieść mu ulgę.

Jak sobie radzić z głodem alkoholowym?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym jest pójście na grupę wsparcia dla alkoholików - miting AA. Kluczową sprawą jest, by uczestnicy mitingów poważnie traktowali terapię i stosowali się do wszelkich zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików. Głód alkoholowy leczony może być także medykamentami, zmniejszającymi chęć napicia się alkoholu.

Warto także zwrócić uwagę na dietę. Specjaliści radzą unikając cukru, kofeiny i nikotyny – substancji uzależniających. Pacjentom proponuje się także zmianę stylu życia, podjęcie aktywności fizycznej, która wzmaga endorfiny i pomaga zorganizować wolny czas. Ponadto poleca się rozwijanie pasji czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Czy każdy odczuwa głód alkoholowy?

Nie każdy pacjent odczuwa głód alkoholowy, lecz jest on bardzo powszechny. Podstawą życia w trzeźwości jest radzenie z tą dolegliwością, by osoba uzależniona nie odczuwała dyskomfortu. Głód alkoholowy może pojawiać się przez różny czas, jest to sprawa indywidualna. Ważna jest stała opieka specjalisty, który pomaga oraz przekazuje niezbędne wskazówki.

Głód alkoholowy może zaprzepaścić nawet najcięższą pracę terapeuty i pacjenta, dlatego szczególnie ważne jest to, aby nauczyć się radzić sobie z nim w konstruktywny sposób. Warto zgłosić się na konsultację indywidualną do specjalisty.

Autor: Waldemar Wantoch-Rekowski - Psycholog

 

Nie wiesz jak radzić sobie z głodem alkoholowym?
Skontaktuj się z nami, powiemy Tobie, jak skutecznie możesz sobie pomóc przezwyciężyć swoje uzależnienie.
Call Now Button