Głód alkoholowy, czyli jak osoba uzależniona może sobie z nim poradzić?
Głód alkoholowy pojawia się u osób uzależnionych nie tylko w trakcie czynnego alkoholizmu ale również po podjęciu terapii. Badania pokazują, że od 70% nawet w 90% przypadków w ciągu roku pozostawania w abstynencji następuje nawrót choroby alkoholowej. Głód pojawia się jeszcze przed kontaktem z alkoholem. Bodźcem może być także sam zapach lub widok alkoholu.
Co to jest głód alkoholowy?
Głód alkoholowy to bardzo silna, niepohamowana potrzeba picia oraz myślenie o alkoholu. Niezwykle trudno jest zapanować nad nim w początkowym okresie leczenia, gdy organizm osoby uzależnionej domaga się go niemal nieustannie. Tak więc głów alkoholowy to nic innego jak stan psychiczny, w trakcie którego myśli pacjenta często są skoncentrowane wyłącznie na tym, skąd pozyskać alkohol.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym dokładnie jest głód alkoholowy?
- Objawy głodu alkoholowego?
- Jak zdiagnozować głód alkoholowy?
- Jak poradzić sobie z głodem alkoholowym samemu?
- Czy każdy odczuwa głód alkoholowy?
- Ile trwa głód alkoholowy?
- Leczenie głodu alkoholowego - jakimi lekami?
Objawy głodu alkoholowego?
Terapia uzależnień pozwala zminimalizować objawy głodu alkoholowego. Wprawdzie nie stanie się to już na pierwszej sesji, acz z czasem pacjent będzie je mniej odczuwać.
Jakie są więc główne objawy głodu alkoholowego? Przede wszystkim głód alkoholowy powoduje:
- poczucie niepokoju,
- drażliwość,
- natłok myśli dotyczących picia alkoholu,
- lęk,
- poczucie osłabienia,
- brak energii,
- chwiejność nastroju.
Często pojawiają się także senne koszmary, odczucie, że wcześniej piło się, choć pozostajemy w abstynencji. Należy także pamiętać, że głód alkoholowy może objawiać się także problemami somatycznymi. Pacjent może odczuwać swego rodzaju dyskomfort w postaci np. dziwnego uczucia skręcania w żołądku. Osoba uzależniona od alkoholu uważa, że tylko alkohol może przynieść mu ulgę.
Jak zdiagnozować głód alkoholowy?
Do najbardziej popularnych metod pomiaru głodu alkoholowego stosuje się:
- Kwestionariusz Głodu Alkoholowego.
- Skala Picia Obsesyjno - Kompulsywnego.
- Kwestionariusz Doświadczanego Głodu.
- Skala Yale-Brown Obsesyjno-Kompulsyjnego Intensywnego Picia.
- Kwestionariusz Typologii Głodu Alkoholowego.
Jak poradzić sobie z głodem alkoholowym?
Jednym ze sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym jest pójście na grupę wsparcia dla alkoholików - miting AA. Kluczową sprawą jest, by uczestnicy mitingów poważnie traktowali terapię i stosowali się do wszelkich zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików. Głód alkoholowy leczony może być także medykamentami, zmniejszającymi chęć napicia się alkoholu.
Warto także zwrócić uwagę na dietę w alkoholizmie. Specjaliści radzą unikać: cukru, kofeiny i nikotyny – substancji uzależniających. Pacjentom proponuje się także zmianę stylu życia, podjęcie aktywności fizycznej, która wzmaga endorfiny i pomaga zorganizować wolny czas. Ponadto poleca się rozwijanie pasji czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Czy każdy odczuwa głód alkoholowy?
Nie każdy pacjent odczuwa głód alkoholowy, lecz jest on bardzo powszechny. Podstawą życia w trzeźwości jest radzenie z tą dolegliwością, by osoba uzależniona nie odczuwała dyskomfortu. Głód alkoholowy może pojawiać się przez różny czas, jest to sprawa indywidualna. Ważna jest stała opieka specjalisty, który pomaga oraz przekazuje niezbędne wskazówki.
Głód alkoholowy może zaprzepaścić nawet najcięższą pracę terapeuty i pacjenta, dlatego szczególnie ważne jest to, aby nauczyć się radzić sobie z nim w konstruktywny sposób. Warto zgłosić się na konsultację indywidualną do specjalisty.
Ile trwa głód alkoholowy?
W związku z tym, że głód alkoholowy jest jednym z głównych problemów osób uzależnionych, może być tak, że pojawi się nawet po wielomiesięcznym okresie całkowitej abstynencji. Jak już wspomnieliśmy, najsilniejszy jest na początku terapii i z czasem maleje, acz nie u każdego… Dużo zależy od zaangażowania pacjenta i jego chęci zaprzestania picia. Silniejszy głód alkoholowy odczuwają także osoby, które piją od dawna i z dużym natężeniem.
Leki na zmniejszenie głodu alkoholowego
W leczeniu alkoholizmu, w tym głodu alkoholowego, stosuje się przede wszystkim psychoterapię, aczkolwiek zdarza się, że musi być ona uzupełniona o oddziaływanie farmakologiczne. Wprowadzenie leków na zmniejszenie głodu alkoholowego wymaga współpracy psychiatry z terapeutą uzależnień.
Obecnie w Polsce dostępne są różne leki, które wspomagają terapię alkoholizmu. Wśród nich wymienić można np.:
- Akamprozat
- Disulfiram
- Naltrekson
Leki na głód alkoholowy mogą wspomóc terapię uzależnień, ale z pewnością jej nie zastąpią.
Autoryzował: Waldemar Wantoch-Rekowski - Psycholog, specjalista terapii uzależnień