Wyzwalacze wewnętrzne i zewnętrzne w uzależnieniu

Uzależnienie od alkoholu i innych substancji może być trudne do zrozumienia i przezwyciężenia. Jednak kluczem do skutecznej terapii i trwałej trzeźwości jest identyfikacja oraz odpowiednie zarządzanie wyzwalaczami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Zarządzanie wyzwalaczami wewnętrznymi jest bardziej związane z naszą psychiką i emocjami, nad którymi możemy pracować, podczas gdy wyzwalacze zewnętrzne to czynniki bardziej zależne od otoczenia, które możemy jedynie modyfikować i próbować kontrolować, aby wspierać naszą trzeźwość. W tym artykule omówimy, czym są te wyzwalacze, jakie są przykłady oraz jak wpływają na proces uzależnienia.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Kto to jest suchy alkoholik?,
  • Jak zachowuje się suchy alkoholik?,
  • Jaka jest rola wsparcia i terapii dla suchego alkoholika?;

Wyzwalacze w uzależnieniu

Wyzwalacze wewnętrzne są silnie zależne od naszej psychiki i emocji. To nasze własne uczucia, myśli i stany emocjonalne, takie jak stres, depresja, uczucie pustki czy wspomnienia związane z alkoholem, które mogą nas skłaniać do sięgnięcia po substancję. To obszary, nad którymi mamy kontrolę poprzez terapię i rozwijanie zdolności do radzenia sobie ze stresem, negatywnymi emocjami i myślami.

Wyzwalacze wewnętrzne przykłady

Wyzwalacze wewnętrzne są emocjami, myślami i uczuciami, które prowadzą do pragnienia spożycia substancji psychoaktywnej. Mogą to być:

1. Stres

Stres jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy wewnętrznych w uzależnieniach. Osoby uzależnione często sięgają po alkohol lub inne środki w celu złagodzenia stresu.

2. Depresja i samotność

Osoby zmagające się z depresją lub uczuciem samotności mogą uciekać się do alkoholu jako środka na ucieczkę od trudnych emocji.

3. Przeczucie pustki

Wewnętrzne uczucie pustki może skłaniać do poszukiwania "wypełnienia" przez alkohol.

4. Wspomnienia i wspomnienia związane z alkoholem

Wspomnienia o przyjemności związaną z alkoholem mogą być silnym wyzwalaczem wewnętrznym.

Alkoholizm jest poważną chorobą, na którą składa się wiele czynników. Człowiek, w obliczu problemów i wyzwań codzienności lub po przejściu bardzo poważnym traum ucieka w substancje, które tylko wytłumiają problem, który po cichu każdego dnia przybiera na sile. Jak leczyć alkoholizm? Terapia alkoholizmu może być czasami jedyną skuteczną metodą na drodze do trzeźwości. Dowiedz się więcej o tym procesie: Jak leczyć alkoholizm.

Wyzwalacze zewnętrzne

Z drugiej strony, wyzwalacze zewnętrzne są bardziej związane z otoczeniem i sytuacjami stricte zewnętrznymi, które wpływają na naszą potrzebę sięgnięcia po substancję. Takie czynniki jak spotkania towarzyskie, obecność alkoholu w otoczeniu czy reklamy promujące alkohol są mniej zależne od nas samych, ale nadal możemy kontrolować nasze reakcje i środowisko, w jakim się znajdujemy.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Wyzwalacze zewnętrzne przykłady

Wyzwalacze zewnętrzne to sytuacje, otoczenie i bodźce, które prowadzą do chęci sięgnięcia po substancję. Przykłady to:

1. Spotkania towarzyskie

Imprezy, spotkania z przyjaciółmi czy rodziną często wiążą się z konsumpcją alkoholu. To może skutkować presją społeczną i skłaniać do picia.

2. Obecność alkoholu w otoczeniu

Miejsca, w których dostępny jest alkohol, mogą być potężnym wyzwalaczem zewnętrznym. Dlatego ważne jest unikanie takich miejsc.

3. Widok alkoholu w reklamach i mediach

Reklamy promujące alkohol mogą wzbudzać chęć jego spożycia.

4. Konflikty i napięcia rodzinne

Rodzinne konflikty i napięcia mogą skłaniać do sięgania po alkohol jako sposób na radzenie sobie z trudnościami.

Alkoholizm wyzwalacze wewnętrzne i zewnętrzne

Kluczowe jest zrozumienie, że zarówno wyzwalacze wewnętrzne i zewnętrzne mogą współdziałać, co czyni proces terapii i trzeźwienia jeszcze bardziej wymagającym. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu lub innych substancji, istnieje wiele dostępnych opcji pomocy. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu mogą stanowić cenną alternatywę dla tradycyjnych form terapii. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu może zapewnić wsparcie i opiekę dostosowane do Twoich potrzeb. Czy to jest drogie? Jeśli interesuje Cię, ile może kosztować leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku, sprawdź nasz cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

Wyzwalacze w uzależnieniu - czas działać!

Przesuwanie terapii działa jedynie na niekorzyść osoby uzależnionej oraz jego/jej najbliższego otoczenia. Liczy się szybkie i konkretne podjęcie działań. Jak wyjść z alkoholizmu? Jeśli szukasz pomocy w tym temacie, oto kilka wskazówek: Jak wyjść z alkoholizmu - jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu. Tymczasem, trafna identyfikacja i zarządzanie wyzwalaczami wewnętrznymi i zewnętrznymi stanowią kluczowy element procesu terapii uzależnień. Warto dlatego skorzystać z pomocy profesjonalistów i dostosować podejście do swoich indywidualnych potrzeb, aby osiągnąć pełną trzeźwość. A jakie są fazy trzeźwienia? Dowiedz się więcej na temat tego procesu. Zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat: Fazy trzeźwienia.

Podsumowywanie

Zrozumieliśmy, że zarządzanie wyzwalaczami wewnętrznymi i zewnętrznymi jest kluczowe w procesie terapii uzależnień. Wyzwalacze wewnętrzne są silnie zależne od naszych emocji i myśli, podczas gdy wyzwalacze zewnętrzne są bardziej związane z otoczeniem i sytuacjami zewnętrznymi. Identyfikacja i kontrolowanie tych wyzwalaczy są istotnymi krokami na drodze do trwałej trzeźwości i zdrowia psychicznego. Warto także skorzystać z pomocy profesjonalistów i dostosować podejście do indywidualnych potrzeb, aby osiągnąć sukces w procesie terapeutycznym. Być może po skuteczne terapii ktoś zdecyduje się na tzw. picie kontrolowane. Piszemy więcej o takim podejściu jako część procesu trzeźwienia - przeczytaj nasz artykuł na ten temat: Picie kontrolowane. Tymczasem, "okazja czyni złodzieja" czyli wyzwalacze zewnętrzne nie odpuszczają. Naprawdę, czas działać!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button