Picie kontrolowane – czy ma sens?

O piciu kontrolowanym mówimy wtedy, gdy osoba uzależniona, już po odbyciu terapii, decyduje się wrócić do kieliszka – jednak z pełną kontrolą swojego zachowania i ilości spożywanego alkoholu. Gdzieniegdzie można spotkać się z opinią, że picie kontrolowane jest równie skuteczną formą zakończenia leczenia alkoholizmu, co całkowita abstynencja. Ile jest w tym prawdy? Czy picie kontrolowane u alkoholika jest polecanym rozwiązaniem? Zapraszamy do poniższego teksty, w którym odpowiadamy na najbardziej palące pytania.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czy picie kontrolowane ma sens?
 • Czym jest picie kontrolowane u alkoholika?
 • Dlaczego picie kontrolowane po odwyku jest złe?

Co to jest picie kontrolowane?

Picie kontrolowane ma miejsce w sytuacji, gdy osoba uzależniona po zakończonej terapii alkoholowej sięga po napoje procentowe w ściśle określonych, kontrolowanych dawkach, np. podczas spotkań rodzinnych, ważnych uroczystości czy imprez ze znajomymi. Część osób traktuje taką formę picia jako rodzaj gratyfikacji – "udało mi się wytrwać w trzeźwości przez długi czas, mam za sobą kompleksowe leczenie, więc chyba mogę wypić drinka?". Chorzy wychodzą z prostego założenia, że skoro już wyleczyli się z nałogu, mogą wrócić do alkoholu. "Tym razem na pewno będzie inaczej, bo mam wszystko pod kontrolą". Czy na pewno tak jest?

Choć na pierwszy rzut oka brzmi to niewinnie i faktycznie może być odbierane jako nagroda za długotrwałą abstynencję, w praktyce okazuje się, że jest to pierwszy krok na drodze powrotnej do nałogu. Chory nigdy nie będzie w stanie przewidzieć, jaka będzie jego reakcja po spożyciu nawet niewielkiej dawki alkoholu. Czy po wypiciu drinka nie pojawi się ochota na kolejny? A potem jeszcze jeden i następny? Ryzyko jest zbyt duże, dlatego kontrolowane picie alkoholika jest absolutnie niewskazane.

Picie kontrolowane – jeden z objawów nawrotu choroby alkoholowej

Różne rodzaje uzależnienia związane z przyjmowaniem określonych używek (a więc i alkoholizm) klasyfikowane są jako choroby nawrotowe – chorzy wykazują niestety dużą skłonność do powrotu do życia w nałogu. Warto mieć świadomość, że nie odbywa się to nagle i niepodziewane. To proces, który trwa; ciąg wydarzeń mających zgubny efekt dla chorego. Wyróżniamy następujące fazy nawrotu choroby alkoholowej, o których warto pamiętać:

 • Faza I – chory ma częste wahania nastroju, odczuwa lęk, niepokój i rozdrażnienie. Czuje, że coś się z nim dzieje, ale chowa to głęboko w sobie. Jak powinna postępować żona alkoholika lub rodzina, jeśli widzą niepojące zmiany w zachowaniu chorego? Warto zacząć od spokojnej rozmowy i zapewnienia mu tak potrzebnego wsparcia.
 • Faza II – faza ucieczki i obrony. Pojawiają się skłonności do izolacji. Mogą narastać kryzysy, sprzeczki i awantury między partnerami.
 • Faza III – na tym etapie chory czuje się bezsilny i poirytowany swoją sytuacją, czuje się nią przytłoczony. Pojawiają się fizyczne symptomy nawrotu choroby alkoholowej, takie jak zaburzenia odżywiania, problemy ze snem. Chory zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, a aktywności rekreacyjne i spotkania towarzyskie przestają sprawiać mu przyjemność.
 • Faza IV – brak kontroli nad zachowaniem, powtarzające się picie kontrolowane, opuszczanie spotkań grup wsparcia, lekceważenie zaleceń specjalistów od uzależnień.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Picie kontrolowane a abstynencja alkoholowa

Trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie – jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem problemu alkoholowego jest podjęcie leczenia uzależnienia, a następnie wytrwanie w całkowitej abstynencji. Niestety alkoholikiem jest się do końca życia, nawet w przypadku udanej terapii i pomyślnego zerwania z nałogiem. Ponowne sięgnięcie po kieliszek prawie na pewno przerwie pomyślny cykl i zmusi chorego do ponownego rozpoczęcia leczenia.

Skąd taka pewność? Dlaczego nawroty w uzależnieniach (w tym właśnie od alkoholu) występują tak często? Alkoholizm jest poważnym, przewlekłym schorzeniem, które całkowicie obezwładnia chorego. W jego leczeniu kluczowa jest wstrzemięźliwość i unikanie czynnika, który to schorzenie wywołuje. W przeciwnym razie niemal na pewno dojdzie do nawrotu choroby.

Picie kontrolowane a alkoholizm – jak skutecznie wytrwać w trzeźwości?

Ustaliśmy już, że kontrolowane picie u alkoholika absolutnie zupełnie się nie sprawdza i przynosi więcej szkód, niż pożytku. Co więc robić, gdy pojawiają się namolne myśli o powrocie do kieliszka?

 • znajdź pasję/hobby,
 • postaraj się zająć myśli czymś innym, np. sportem,
 • poszukaj wsparcia w rozmowie, np. z najbliższymi, innymi uzależnionymi,
 • staraj się przywoływać obrazy i wspomnienia, które przypomną Ci o przykrych konsekwencjach picia,
 • skorzystaj ze wsparcia grup AA,
 • zastanów się, jak wiele ryzykujesz, rozmyślając nad trwaniem w trzeźwości a piciem kontrolowanym;
 • unikaj osób, sytuacji i miejsc, które jednoznacznie kojarzą Ci sie z piciem.

Jeśli powyższe porady nie pomagają, wskazany będzie powrót do leczenia alkoholizmu, a czasami także i detoksykacja alkoholowa. Sprawdź, jaka jest cena leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku i pamiętaj – wytrwanie w bezwzględnej abstynencji nie jest łatwe, ale jak najbardziej wykonalne przy odpowiedniej motywacji, chęciach i przy wsparciu najbliższych osób. Picie kontrolowane to droga donikąd!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button