Schizofrenia po narkotykach – zaburzenia psychotyczne a używki

Psychoza po narkotykach jest dobrze przebadanym zjawiskiem. Narkomani trafiają do szpitali psychiatrycznych często właśnie z powodu wystąpienia jej niepokojących objawów. Mogą być one związane tak samo z przyjęciem jednorazowej dawki substancji psychoaktywnej (np. LSD) lub być wynikiem odstawienia różnych nielegalnych środków. Mniej oczywiste jest powodowanie przez nie długotrwałych chorób psychicznych. Na pewno mogą pogłębić istniejące dolegliwości, ale czy narkotyki mogą powodować schizofrenię u zdrowej osoby?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czy narkotyki mogą wywołać schizofrenię?;
 • Jakie są objawy schizofrenii po narkotykach?
 • Czy schizofrenia po narkotykach jest uleczalna?,
 • Jak długo trwa leczenie psychozy po narkotykach?;

Psychozy po narkotykach

Epizody psychotyczne mogą pojawić się po spożyciu wielu różnych narkotyków. Czasami efekt doświadczenia rzeczy, których nie ma w rzeczywistości, jest niejako wpisany w specyfikę działania substancji, zwłaszcza jeśli jest to psychodelik. Nie mówi się wtedy jednak o psychozie, o ile efekt mija wraz z końcem działania środka.

Bywa jednak, że tak nie jest, co oznacza pojawienie się psychozy u podatnej na nią osoby. Im częściej przyjmowane są narkotyki, tym prawdopodobieństwa jej pojawienia jest wyższe. Osoby z silnym, nieleczonym nałogiem mogą doświadczyć zaburzeń, nawet jeśli nie są do nich predysponowane genetycznie. To jeden z powodów, dla których tak ważne jest szybkie leczenie uzależnienia od narkotyków.

Psychozę mogą spowodować też substancje, których nie zalicza się do psychodelików. Jest to np. amfetamina, która ma działać pobudzająco i euforycznie nie powodując większych zmian w percepcji rzeczywistości. Objawy psychotyczne pojawiają się u większości jej długotrwałych użytkowników, zwłaszcza po przyjęciu dużych dawek lub po jej odstawieniu po długim ciągu narkotycznym. W takich przypadkach niezbędna jest najpierw detoksykacja narkotykowa.

Schizofrenia a narkotyki

Schizofrenia jest chorobą w dużej mierze powiązana z genetyką. Oznacza to, że są nią narażone zwłaszcza osoby, u których przodków występowała ta dolegliwość. Zwłaszcza one powinny wystrzegać się narkotyków, ponieważ znane są przypadki, gdy aktywowały one utajoną dotąd schizofrenię.

Substancje, które nie są uznawane za narkotyki, również nie są pod tym kątem niegroźne. Stine Mai Nielsen i profesor Merete Nordentoft z Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze, dowodzą tego w badaniu z 2019 roku. Według nich schizofrenia pojawiała się częściej wśród osób uzależnionych niż wśród ogółu populacji. W zależności od używki korzystanie z:

 • konopi indyjskich zwiększało ryzyko choroby 5,2 razy,
 • alkoholu 3,4 razy,
 • halucynogenów 1,9 razy,
 • leków uspokajających 1,7 raza,
 • amfetaminy 1,24 raza,
 • innych badanych substancji 2,8 razy.

Trzeba tu dodać, że przedstawione wyniki mogą być różnie interpretowane. Mówi się o tym, że powiązanie schizofrenii z narkotykami jest czysto genetyczne i częściej uzależniają się predysponowane do niej osoby, a nie że to substancje psychoaktywne ją wywołują. Związek ten jest więc skomplikowany i nie tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Schizofrenia po narkotykach - objawy

Narkotyki mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, w tym schizofrenię. Objawy schizofrenii po narkotykach mogą być podobne do objawów schizofrenii wtórnej, czyli tej, która rozwija się u osób z podatnością na tę chorobę pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak narkotyki.

Do objawów schizofrenii po narkotykach należą:

 • omamy, czyli złudzenia zmysłowe, takie jak słyszenie głosów, widzenie obrazów, odczuwanie zapachów, smaków lub dotyku, które nie są rzeczywiste;
 • urojenia, czyli błędne przekonania, które są niezgodne z rzeczywistością i nie ustępują pod wpływem argumentów;
 • zaburzenia myślenia, takie jak myślenie chaotyczne, nadmierna gadatliwość, zaburzenia uwagi i koncentracji;
 • zaburzenia afektu, czyli zmiany nastroju, takie jak euforia, depresja, złość;
 • zaburzenia zachowania, takie jak agresja, autoagresja, wycofanie się z życia społecznego;
 • zaburzenia poznawcze, takie jak problemy z pamięcią, koncentracją, podejmowaniem decyzji.

Objawy schizofrenii po narkotykach zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku godzin lub dni po zażyciu narkotyku. Mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy, a następnie ustąpić. W niektórych przypadkach objawy mogą być przewlekłe i wymagać leczenia farmakologicznego i psychoterapii.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Schizofrenia po marihuanie

Epizod psychotyczny lub schizofrenia może pojawić się także po tzw. miękkich narkotykach, uważanych w wielu środowiskach za niegroźne. Chodzi tu przede wszystkim o marihuanę, która według przytoczonych badań jest szczególnie niebezpieczna pod tym względem.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że objawy, które przypominają epizod psychotyczny, (np. wrażenie bycia obserwowanym, a rzadziej halucynacje) są zwyczajnym efektem działania THC zawartego w konopiach i nie oznaczają od razu choroby. Prawie zawsze mijają one wraz z ustaniem działania narkotyku. Badanie dotyczyło osób uzależnionych, dlatego dowodzi związku schizofrenii i marihuany jedynie wśród nich. Oznacza to, że okazjonalni użytkownicy nie mają się raczej czego bać (chyba że właśnie uzależnienia).

Regularne korzystanie z konopi indyjskich to otwarte pole do rozwoju chorób psychicznych. Nie zawsze schizofrenii, ale bardzo często depresji, która jest przecież równie groźna – obie choroby znacznie zwiększają prawdopodobieństwo samobójstwa. Warto dowiedzieć się, jak rzucić palenie marihuany, dopóki nie jest na to za późno.

Psychoza po narkotykach – leczenie

Leczenie jest równoznaczne z wyeliminowaniem uzależnienia. Ile trwa psychoza po narkotykach? Prawie zawsze mija po dłuższym okresie abstynencji, ale powróci, jeśli do świata chorego ponownie zawitają substancje psychoaktywne. Jak wygląda leczenie osoby uzależnionej od narkotyków? Stosowana jest przede wszystkim psychoterapia, która pomaga pacjentowi nauczyć się żyć w nowej sytuacji. Używki nie mogą być już stosowane do doraźnego rozwiązywania problemów, dlatego musi on wdrożyć w życie właściwe sposoby na radzenie sobie z wyzwaniami. W leczeniu często okazuje się niezbędna też farmakologia, której zadaniem jest łagodzenie objawów psychotycznych i tych związanych z odstawieniem narkotyków.

Schizofrenia i narkotyki – podsumowanie

Związek schizofrenii i narkotyków jest wyraźny, ale niejednoznaczny. Pewne jest, że zwłaszcza osoby genetycznie predysponowane do tej choroby powinny unikać wszelkich substancji psychoaktywnych, w tym także alkoholu. Leczenie zarówno uzależnień, jak i psychoz jest trudne i zazwyczaj kosztowne, z powodu trudności publicznej służby zdrowia. Warto zdecydować się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień, którego usługi są zazwyczaj wyższej jakości niż te refundowane przez NFZ, a przede wszystkim – czas oczekiwania na przyjęcie jest znacznie krótszy.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button