POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak rzucić palenie marihuany – co pomaga w rzuceniu marihuany?

Wiele osób uznaje, że palenie marihuany jest bezpieczne, a nawet traktuje to, jak hobby. Jednak ta substancja, jak każdy inny narkotyk prowadzi do uzależnienia – szczególnie psychicznego. Z czasem może nawet dojść do tego, że ten środek będzie dla Ciebie zbyt łagodny i postanowisz sięgnąć po coś mocniejszego. W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej reagować. Dlatego dowiedz się, jak skutecznie rzucić palenie marihuany.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak rzucić palenie marihuany?,
 • Jak skutecznie rzucić palenie marihuany?,
 • Co pomaga w rzuceniu marihuany?,
 • Jakie są objawy odstawienia marihuany?;

Stopniowo rezygnuj z marihuany

Jeśli długo przyjmujesz narkotyki, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo Twój organizm jest przyzwyczajony do tej substancji. W takiej sytuacji jeszcze ważniejsze jest coraz rzadsze palenie marihuany i stopniowa detoksykacja organizmu z narkotyku. Jak rzucić w skuteczny sposób? Przede wszystkim wyznacz sobie cel i dokładnie ustal dawki, jakie możesz spalić danego dnia. Istotne jest to, żeby były coraz mniejsze, aż w końcu całkowicie odstawisz ten narkotyk. Tym samym będzie to znacznie łatwiejsze dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Choć nie oznacza to, że całkowicie wyeliminujesz skutki odstawienia.

Pamiętaj, żeby wyznaczyć sobie konkretną datę, gdy chcesz rzucić marihuanę. Niech to będzie realny termin, który jesteś w stanie zrealizować.

Poinformuj znajomych o chęci rzucenia marihuany

Otoczenie ma ogromny wpływ na powodzenie w rzucaniu marihuany, dlatego koniecznie poinformuj o tym swoich znajomych. Najlepiej ogranicz też kontakt z osobami, które palą ten narkotyk, a dzięki temu nie tylko łatwiej go odstawisz, ale przede wszystkim nie będziesz mieć bezpośredniego kontaktu z tym narkotykiem.

Zastanawiasz się, jak pomóc chłopakowi rzucić palenie marihuany bądź każdej innej, bliskiej osobie? W takim przypadku ważne jest wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół, ukochanej czy ukochanego. Kluczowe znaczenie ma możliwość poświęcenia czasu, odporność na zły nastrój oraz zaufanie. W końcu nie możesz nieustannie kontrolować poczynań uzależnionej osoby, bo może to przynieść odwrotny skutek, czyli jeszcze bardziej zachęcić do przyjęcia kolejnej dawki narkotyku. Zamiast tego daj przestrzeń i wsparcie.

Psychiczne przygotuj się na objawy odstawienia marihuany

Skoro marihuana przede wszystkim uzależnia psychiczne, to jest to też obszar, który najbardziej cierpi podczas odstawienia tego narkotyku (każde odstawienie substancji uzależniających wiąże się z objawami odstawienia narkotyków). W tym przypadku musisz wykazać się siłą woli, a przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że zaprzestanie przyjmowania marihuany powoduje pojawienie się objawów odstawienia. Choć zazwyczaj nie trwają długo – do ok. 2 tygodni – to jednak bywają naprawdę uporczywe. Wśród najczęstszych symptomów abstynencyjnych są:

 • bezsenność – w początkowej fazie odstawienia unikaj kofeiny, a przede wszystkim kładź się spać, gdy tylko poczujesz zmęczenie;
 • brak apetytu – wiele osób odczuwa mdłości po zaprzestaniu przyjmowania marihuany, dlatego staraj się jeść lekkie pokarmy, które nie szkodzą żołądkowi np. banany, ryż, tosty, jabłka oraz płatki owsiane;
 • podwyższona temperatura ciała – nadmierna potliwość i gorączka to kolejne objawy odstawienia, szczególnie często ten problem powstaje w nocy;
 • nadmierna liczba snów – palenie marihuany często ogranicza pojawianie się snów, ale chociaż jeden dzień przerwy w braniu tego narkotyku może powodować dużą liczbę snów, niektóre z nich są dość abstrakcyjne i niepokojące;
 • drażliwość i niepokój – wahania nastroju, zdenerwowanie oraz podwyższony poziom stresu to kolejne typu objawy odstawienia, dlatego zadbaj o relaks i odpoczynek, a przede wszystkim pamiętaj o tym, co jest przyczyną Twojego gorszego samopoczucia.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak zniechęcić do palenia marihuany?

Zniechęcenie samego siebie do palenia marihuany może być trudnym zadaniem, ale zdecydowanie jest możliwe. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu tego celu:

 1. Zrozumienie motywacji: Zastanów się nad tym, dlaczego chcesz przestać palić marihuanę. Czy są to powody zdrowotne, finansowe, zawodowe czy osobiste? Uświadomienie sobie tych powodów może wzmocnić Twoją determinację.
 2. Zdefiniowanie celów: Określ konkretne cele, jakie chcesz osiągnąć, przestając palić marihuanę. To mogą być cele związane z zdrowiem, osiągnięciami osobistymi lub innymi obszarami Twojego życia.
 3. Usunięcie pokus: Usuń zasięg i dostęp do marihuany oraz wszelkich przedmiotów z nią związanymi. Im trudniejszy dostęp, tym mniej pokus.
 4. Wsparcie społeczne: Powiedz swoim bliskim o swoim zamiarze. Wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny może być niezwykle cenne. Możesz także rozważyć udział w grupie wsparcia lub terapii.
 5. Odkrywanie alternatyw: Znajdź zdrowsze sposoby radzenia sobie ze stresem i nudą, które wcześniej mogłeś likwidować paleniem marihuany. To może obejmować sport, sztukę, muzykę, czytanie lub inne hobby.
 6. Rozwijanie świadomości: Uświadom sobie, jakie pozytywne zmiany mogą wyniknąć z zaprzestania palenia marihuany. Może to być poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego, lepsza pamięć, większa jasność umysłu itp.
 7. Unikanie wyzwalaczy: Rozpoznaj sytuacje, miejsca i osoby, które mogą wywoływać u Ciebie chęć palenia marihuany. Staraj się unikać tych wyzwalaczy lub przygotuj plan, co robić, gdy się pojawią.
 8. Dziennik postępów: Prowadź dziennik, w którym zapisujesz swoje myśli, uczucia i postępy w procesie zaprzestawania palenia marihuany. To może pomóc Ci śledzić swoje zmiany i zrozumieć, jakie wyzwania masz do pokonania.
 9. Znalezienie wsparcia profesjonalnego: Jeśli trudności są zbyt duże, warto skonsultować się z terapeutą lub specjalistą ds. uzależnień, który może Ci pomóc opracować spersonalizowany plan radzenia sobie z pokusami i trudnościami.
 10. Nagradzanie siebie: Nagradzaj się za osiągnięcie kolejnych etapów w procesie zaprzestawania palenia marihuany. To może być motywujące i pomóc w utrzymaniu postanowienia.

Pamiętaj, że proces rezygnacji z używania marihuany może być wymagający, ale wartościowy. Jeśli napotkasz trudności, nie wahaj się szukać wsparcia od bliskich lub profesjonalistów.

Znajdź zastępczą aktywność

Szczególnie u młodych osób marihuana to sposób na rozrywkę i wyróżnienie się w tłumie. Zatem jak rzucić nałóg palenia marihuany w takiej sytuacji? Przede wszystkim postaraj się znaleźć inne hobby. Zastępcza aktywność wypełni Twój czas, a to znowu pozwoli Ci na lżejsze przejście etapu odstawienia. Zrób to jak najszybciej! Do dyspozycji masz wiele możliwości, ale najpopularniejszą opcją jest sport. Dzięki temu, że się zmęczysz, powinieneś poradzić sobie z ewentualną bezsennością, drżeniem rąk czy niepokojem.

Jeśli nie masz motywacji do rozpoczęcia aktywnego stylu życia, to możesz zdecydować się na inne zajęcia np. oglądanie filmów, spędzanie czasu ze znajomymi, którzy nie zażywają marihuany, gotowanie, pływanie, długie spacery, czytanie czy nawet układanie puzzli i klocków lego.

Skorzystaj z terapii grupowej lub wizyty u psychologa

Czasem rzucenie marihuany bez pomocy specjalistów jest niemożliwe. Przede wszystkim może się to skończyć nietrwałą abstynencją. Wówczas nawet odwiedzenie miejsca, które kojarzy Ci się z tym narkotykiem, może doprowadzić do powrotu do nałogu. Dlatego musisz poświęcić nieco więcej czasu na skuteczne odstawienie. W takim przypadku niezawodnym sposobem jest terapia grupowa, ponieważ porozmawiasz wtedy ze specjalistą na temat swojego problemu. Jednocześnie skorzystasz z porad i wsparcia osób, które również były uzależnione od marihuany.

Podsumowanie - jak rzucić marihuane?

Zależy Ci na większej prywatności, a może wiesz, że marihuana jedynie zakrywała inne problemy? Zatem od razu zapisz się na konsultację u psychologa lub psychiatry. Szczera rozmowa oraz ewentualna pomoc ośrodka leczenie uzależnień z pewnością pomogą w trudnych chwilach walki z nałogiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Jakie korzyści płyną z rzucenia palenia marihuany?

Rzucenie palenia marihuany może poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne, a także poprawić jakość życia. Może również pomóc w poprawie pamięci, koncentracji i zdolności poznawczych.

Jakie są sposoby na rzucenie palenia marihuany?

Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia marihuany, w tym terapia poznawczo-behawioralna, terapia grupowa, wsparcie rodzinne i przyjacielskie, a także leczenie farmakologiczne.

Czy rzucenie palenia marihuany powoduje objawy odstawienne?

Tak, rzucenie palenia marihuany może prowadzić do objawów odstawnych, takich jak lęk, drażliwość, problemy ze snem i utrata apetytu.

Czy warto szukać pomocy profesjonalnej w rzuceniu palenia marihuany?

Tak, szukanie pomocy profesjonalnej może pomóc w rzuceniu palenia marihuany, szczególnie jeśli jest to silny nałóg. Profesjonalne wsparcie może pomóc w radzeniu sobie z objawami odstawienia i zmniejszeniu ryzyka nawrotu.


Call Now Button