POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jakie są objawy po odstawieniu narkotyków?

Można wyróżnić wiele substancji i bodźców, od których człowiek może się uzależnić. Szczególnym przykładem są jednak narkotyki. Przyjmowanie substancji psychoaktywnych stanowi wyraźną ingerencję w funkcjonowanie organizmu. W związku z tym nałóg występuje zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.

Zażywanie narkotyków może wywołać nie lada spustoszenie w życiu osoby uzależnionej. Nałóg prowadzi do zaciągania długów, zerwanie relacji z rodziną i przyjaciółmi, utraty pracy czy też poważnych problemów zdrowotnych. Piętrząca się piramida problemów skłania do refleksji. Wiele osób uzależnionych postanawia porzucić zgubne nawyki i zmienić się o 180 stopni. Leczenia uzależnienia od narkotyków wymaga dużego samozaparcia i bardzo często pomocy ze strony specjalistów.

Czym jest zespół odstawienia narkotyków?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu trzeźwienia stanowi dopiero pierwszy krok. Później przychodzi czas na mozolny i wymagający, acz potrzebny proces weryfikacji swojego postanowienia. Uzależnione ciało i umysł domagają się substancji, której do niedawna miały pod dostatkiem. Wówczas występuje zespół odstawienia narkotyków. Objawy pojawiające się na tym etapie stanowią poważny moment próby na drodze do odzyskania kontroli nad swoim życiem, a poziom nasilenia objawów odstawienia narkotyków zależy w dużej mierze od przyjmowanej substancji, czy też od etapu uzależnienia od narkotyku.

W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że nałóg stanowi wyraz słabości. Takie podejście prowadzi do bagatelizowania problemu i pozostawiania potrzebujących bez jakiegokolwiek wsparcia. Trzeba pamiętać, że niektórzy ludzie mają naturalne predyspozycje do popadania w nałogi. Z kolei samo uzależnienie jest uznawane za jednostkę chorobową. W związku z tym występuje konieczność podjęcia leczenia. Specjalistyczne wsparcie może okazać się bezcenne właśnie w kontekście zespołu odstawienia narkotyków. Wówczas pacjent toczy nierówną walkę ze swoim organizmem. Zarówno ciało, jak i umysł mogą występować przeciwko osobie uzależnionej.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Odstawienie narkotyków – objawy 

Narkotyki stanowią dość ogólne określenie. Do tej kategorii można zaliczyć szeroką gamę substancji zmieniających świadomość. Każdy środek charakteryzuje się nieco innym działaniem. Zróżnicowane pozostają również właściwości uzależniające, a tym samym objawy fizyczne odstawienia narkotyków. W związku z tym warto wyróżnić kilka substancji, które często stanowią źródło problemu osób uzależnionych. Co się dzieje po odstawieniu narkotyków w zależności od rodzaju narkotyków, które przyjmowała osoba uzależniona?

Skutki odstawienia narkotyków - amfetamina

Osoby silnie uzależnione mogą spodziewać się, że pierwsze symptomy wystąpią już po upływie 12 godzin od zażycia ostatniej dawki i rozpoczęcia leczenia uzależnienia od amfetaminy. Największym wyzwaniem będzie przetrwanie 2-3 pierwszych dni. Później symptomy wprawdzie nie ustaną, ale będą mniej intensywne. Trzeba liczyć się z tym, że mniejsze bądź większe wahania nastrojów oraz zaburzenia somatyczne będą utrzymywać się przez dłuższy czas. Wśród charakterystycznych objawów należy wymienić:

 • przygnębienie,
 • nerwowość,
 • apatię,
 • bóle głowy
 • niepokój,
 • chroniczne zmęczenie,
 • stany depresyjne.

Objawy odstawienia narkotyków - kokaina

Kokaina należy do grupy stymulantów, podobnie jak amfetamina. Zasadniczą różnicą jest jednak znacznie szybciej przebiegające przyswajanie substancji. W tym przypadku występuje również wyższy poziom właściwości uzależniających na gruncie psychicznych oraz fizycznym. W związku z tym intensywność występujących objawów okaże się wyraźnie większa niż przy odstawieniu amfetaminy. Rodzaje symptomów będą jednak bardzo podobne.

Efekt odstawienia narkotyków – opioidy 

Do tej grupy zaliczają się takie środki jak kodeina, morfina oraz heroina. To wyjątkowo silnie uzależniające substancje, dlatego leczenie często okazuje się trudniejsze niż w przypadku odstawienia stymulantów. Głód narkotykowy dotkliwie da o sobie znać już po upływie 8-12 godzin po zażyciu ostatniej dawki. Najsilniejsze symptomy przypadają na pierwsze 10 dni po odstawieniu. Wówczas można się spodziewać wystąpienia:

 • wymiotów,
 • biegunki,
 • bólu brzucha,
 • dreszczy,
 • potliwości,
 • bólu w różnych partiach ciała,
 • bezsenności,
 • objawów przypominających przeziębienie,
 • ślinotoku.

Później przychodzi druga faza, która może utrzymywać się nawet przez pół roku. Wówczas pacjenci skarżą się na bezsenność i niepokój. Z kolei badania medyczne wykazują niskie ciśnienie krwi i zmniejszoną aktywność serca.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Od czego zależy jak intensywne okażą się skutki odstawienia narkotyków?

W każdej sytuacji pierwsze rezultaty abstynencji przyjmą nieco inny obrót. Po rozpoczęciu terapii narkotykowej można jednak wyróżnić kilka aspektów, które mają kluczowy wpływ na zakres oraz intensywność symptomów. Do kluczowych czynników należy zaliczyć:

 • długość okresu regularnego przyjmowania substancji,
 • rodzaj używki,
 • zażywana ilość,
 • kondycja psychiczna i fizyczna,
 • jednostkowe predyspozycje.

Jak przezwyciężyć skutki odstawienia narkotyków?

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu detoksu narkotykowego, nie warto działać na własną rękę. W tym przypadku nie ma miejsca na bohaterstwo i próby udowodnienia sobie czegokolwiek. Objawy bywają na tyle poważne, że brak profesjonalnego wsparcia może skończyć się tragicznie. Trzeba koniecznie przezwyciężyć poczucie wstydu, udać się do ośrodka terapii uzależnień, opowiedzieć o swoim problemie i przystąpić do specjalistycznego leczenia. Doświadczeni eksperci pomogą w pozbyciu się toksyn z organizmu oraz ułożeniu sobie życia na nowo. Taką szansę otrzymasz w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień WANT, położonym w województwie pomorskim.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button