Jak wygląda leczenie osoby uzależnionej od narkotyków?

Leczenie narkomanii to leczenie uzależnienia. Terapia uzależnień korzysta ze wszystkich nurtów psychoterapii, integrując elementy, które okazują się najskuteczniejsze w procesie leczenia. Specyfika uzależnienia jest zawsze taka sama, bez względu na to, czego dotyczy nasz nałóg. Wbrew pozorom, osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków czy hazardu więcej łączy niż dzieli. Według światowej Organizacji Zdrowia WHO każde uzależnienie należy traktować jako chorobę i je leczyć.

Leczenie narkomanii musi uwzględniać stan fizyczny i psychiczny pacjenta

Leczenie osoby uzależnionej od substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków) musi uwzględniać jej stan fizyczny i psychiczny. Oddziaływania terapeutyczne oraz medyczne muszą tworzyć spójny system, mający na uwadze fakt, że substancje chemiczne, od których uzależniony jest pacjent rujnują jego organizm i często kwestia podjęcia leczenia to naprawdę kwestia życia i śmierci. Konsekwencje nałogu dla zdrowia fizycznego są niejednokrotnie tak spektakularne, że jeśli nie działa żadna inna motywacja, to właśnie dolegliwości ciała przesądzają o tym, że podejmuje się leczenie.

Detoksykacja organizmu

W przypadku leczenia narkomanii kluczowa jest detoksykacja organizmu, która trwa minimum kilka miesięcy, przy czym czas leczenia jest uzależniony od stopnia uzależnienia oraz nasilenia chorób współistniejących czy też od fazy uzależnienia od narkotyków, w jakiej znajduje się osoba chora. Detoksowi zawsze towarzyszą objawy zespołu abstynencyjnego, który dla wielu narkomanów stanowi najtrudniejszy etap odwyku. I to właśnie fakt, że są oni w stanie detoks wielokrotnie przerywać (co sprawia, że leczenie trzeba zaczynać od nowa) przyczynia się do popularności mitu mówiącego, że leczenie osoby uzależnionej od narkotyków jest tak długie i tak trudne, że prawie niewykonalne. A przecież sam detoks to dopiero początek drogi!

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Podsumujmy to, co w leczeniu osoby uzależnionej od narkotyków najważniejsze:

  • każde uzależnienie należy traktować jako chorobę i trzeba je leczyć,
  • w leczeniu narkomanii korzysta ze wszystkich nurtów psychoterapii, integrując elementy, które okazują się najskuteczniejsze w procesie leczenia,
  • leczenie osoby uzależnionej od substancji psychoaktywnych musi uwzględniać jej stan fizyczny i psychiczny,
  • w przypadku leczenia narkomanii kluczowa jest detoksykacja organizmu,
  • detoksykacja nie kończy procesu trzeźwienia - znacząca poprawa samopoczucia oraz stanu fizycznego po skutecznie, przeprowadzonym detoksie umożliwia świadome i dobrowolne podjęcie terapii, która w przypadku narkotyków najczęściej trwa minimum 12 tygodni (różne rodzaje terapii różnią się okresem trwania - od miesiąca do roku).

"Zaleczyć" czy "wyleczyć"?

Specjaliści leczenia uzależnień mówią, że uzależnienie można "zaleczyć" albo "wyleczyć". Wyeliminowanie samych objawów uzależnienia, bez zmiany stylu życia i dalszego samorozwoju rozumie się jako „zaleczenie”. O "wyleczeniu" można mówić wtedy, gdy pacjent pozna przyczyny i źródła swojego uzależnienia oraz świadomie wiedzie życie zgodnie z zaleceniami terapeuty, a to ułatwia mu unikanie "bycia na głodzie" i nawrotów. Należy jednak pamiętać, że uzależnienie to choroba przewlekła, w toku której mogą pojawiać się okresy remisji (abstynencji) i nasilonych objawów (złamanie abstynencji). Dlatego właśnie mówimy, że jest się trzeźwym alkoholikiem bądź "czystym" narkomanem - teraz trzeźwym i "czystym", ale zawsze osobą uzależnioną, która raz lepiej, a raz gorzej radzi sobie z trzymaniem nałogu w ryzach.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Ile trwa leczenie uzależnienia od narkotyków?

Kompleksowe leczenie narkomanii sprowadza się do trzech zasadniczych etapów:

Czas trwania poszczególnych etapów jest zróżnicowany. Skuteczny detoks narkotykowy powinien trwać minimum kilka miesięcy. Jak wygląda odwyk narkotykowy? Stacjonarna terapia podstawowa trwa od 28 do 56 dni w zależności od rodzaju uzależnienia. Terapia nawrotów (w ośrodku lub on-line) odbywa się raz w tygodniu. Wpływ na długość leczenia mają też rodzaje narkotyków przyjmowane przez osobę uzależnioną.

Leczenie krótkoterminowe, podejmowane na oddziałach szpitalnych zajmujących się terapią uzależnień bądź w prywatnych ośrodkach uzależnień, trwa 6-8 tygodni i często bywa wstępem do terapii ambulatoryjnej.

Leczenie stacjonarne średnioterminowe, oferowane przez ośrodki leczenia uzależnień, trwa najczęściej około 6-8 miesięcy.

Leczenie stacjonarne długoterminowe, z możliwością podjęcia pracy w ośrodku, może trwać od roku do dwóch lat.

Podsumowanie

Leczenie osób uzależnionych od narkotyków zawsze obejmuje te same etapy, ale ich intensywność oraz czas trwania dostosowuje się do potrzeb konkretnego pacjenta. Milowym krokiem w leczeniu uzależnienia od narkotyków jest moment, gdy osoba uzależniona przyzna się przed sobą, że jest chora i potrzebuje pomocy. Po przejściu kompleksowego cyklu leczenia narkomanii nieocenioną metodą na trwanie w trzeźwości/"czystości" jest aktywne uczestnictwo w grupach wsparcia a także udział w mitingach, które mają formułę otwartą, co oznacza, że mogą w nich uczestniczyć również osoby nieuzależnione, np. członkowie rodziny (łatwiej im wtedy zrozumieć przeżycia i świat uzależnionego).

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button