Jak przestać brać narkotyki – czy można samemu rzucić narkotyki?

Narkomania to stan uzależnienia od substancji psychoaktywnych, takich jak heroina, kokaina, metamfetamina czy opioidy. Osoba uzależniona od narkotyków ma trudności z kontrolowaniem swojego używania substancji, co prowadzi do negatywnych skutków dla jej zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego i zawodowego. Przezwyciężenie narkomanii jest procesem trudnym, ale możliwym do osiągnięcia z odpowiednią pomocą i wsparciem.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?,
  • Najważniejsze zasady walki z nałogiem,
  • Dlaczego warto szukać profesjonalnego wsparcia w leczeniu narkomanii?,
  • Czy można samemu wyjść z narkomanii?;

Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?

Pierwszym krokiem w wyjściu z uzależnienia jest uświadomienie sobie, że masz problem z narkotykami. To może być trudne i bolesne, ale jest to niezbędne, aby rozpocząć proces leczenia i rekonwalescencji.

Większość osób uzależnionych skutecznie wypiera problem i podejmuje szereg działań, których celem jest ukrywanie lub bagatelizowanie uzależnienia. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie interwencji, w ramach której osoby bliskie dzielą się z narkomanem swoimi odczuciami w związku z jego chorobą.

Dowiedz się więcej: jak pomóc narkomanowi wyjść z nałogu?

Najważniejsze zasady walki z nałogiem

Jak skończyć z narkotykami? Pamiętaj o najważniejszych zasadach:

  1. Szukaj wsparcia u bliskich i specjalistów - wyjście z uzależnienia od narkotyków to wyzwanie, które znacznie łatwiej pokonać, mając wsparcie rodziny, przyjaciół lub terapeuty. Rozważ rozmowę z osobą, której ufasz i poproś ją o wsparcie.
  2. Rozważ odtrucie - w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy jesteś uzależniony od substancji silnie uzależniających, konieczne może być odtrucie organizmu pod nadzorem lekarza. Detoks narkotykowy pozwala na skuteczne oczyszczenie i wzmocnienie organizmu oraz minimalizuje głód narkotykowy.
  3. Określ cele i strategie - przygotuj plan działania, który pomoże Ci przestać zażywać narkotyki. Określ cele, które chcesz osiągnąć i opracuj strategie, które pomogą Ci unikać pokus i radzić sobie z wyzwaniami związanymi z uzależnieniem.
  4. Zajmij się sobą - zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i higiena snu mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia i życiowej równowagi.
  5. Unikaj sytuacji i osób związanym z narkotykami - staraj się unikać miejsc, osób i sytuacji, które mogą ułatwiać sięgnięcie po narkotyki. Trzymaj się tej zasady na każdym etapie leczenia i po zakończeniu terapii.
  6. Bądź cierpliwy - zerwanie z nałogiem to proces, który wymaga czasu i wysiłku. Bądź cierpliwy wobec siebie i gotów do zmierzenia się z ewentualnymi nawrotami.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Profesjonalne wsparcie w leczeniu uzależnienia

Podejmowanie samodzielnych prób zerwania z nałogiem bardzo często kończy się niepowodzeniem, a związana z tym frustracja może powodować wzmożone zainteresowanie narkotykami i podejmowanie jeszcze bardziej ryzykowanych zachowań (np. próbowanie nowych narkotyków, mocniejszych substancji psychoaktywnych).

Leczenie uzależnienia to długotrwały i złożony proces, który w większości przypadków wymaga profesjonalnego wsparcia terapeuty, psychologa lub specjalisty ds. uzależnień oraz pomocy medycznej (w kontekście oczyszczenia i wzmocnienia organizmu, złagodzenie skutków głodu narkotykowego). Specjalista pomoże Ci zrozumieć przyczyny uzależnienia, określić cele terapeutyczne oraz opracować strategie radzenia sobie z pokusami.

Kompleksowe wsparcie interdyscyplinarnego zespołu doświadczonych specjalistów uzyskasz w sprawdzonym ośrodku leczenia uzależnień.

Czy można samemu wyjść z uzależnienia od narkotyków?

Szukasz odpowiedzi na pytanie: jak samemu wyjść z narkomanii? Zastanawiasz się, jak samemu rzucić narkotyki? Zacznij od postawienia pytania, czy to w ogóle możliwe. Specjaliści podkreślają, że próby samodzielnego rzucania nałogu narkotykowego zazwyczaj kończą się porażką i w praktyce odsuwają moment podjęcia skutecznego leczenia.

Uzależnienie od narkotyków obejmuje zarówno uzależnienie fizyczne, jak i psychiczne. Leczenie narkomanii jest długotrwałym, wieloetapowym i pełnym wyzwań procesem, w ramach którego konieczne jest kompleksowe podejście do pacjenta, a w zależności od fazy uzależnienia od narkotyków i stanu osoby uzależnione - przeprowadzenia detoksu oraz wzięcia udziału w terapii indywidualnej i grupowej, w formie stacjonarnej (leczenie w ośrodku) lub ambulatoryjnej (regularne spotkania z terapeutą i grupą terapeutyczną poza ośrodkiem).

Podsumowanie

Uzależnienie jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia oraz wsparcia. Jeśli problem uzależnienia od narkotyków dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby - nie wahaj się zwrócić się o pomoc do specjalisty ds. uzależnień lub terapeuty. Kompleksową pomoc zapewni Ci ośrodek terapii uzależnień. Nie próbuj samemu walczyć z uzależnieniem! Sprawdź cennik ośrodka leczenia narkomanii i podejmij decyzję o leczeniu. To pierwszy krok w kierunku odzyskania kontroli nad Twoim życiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button