POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Głód narkotykowy – czym jest i jak się objawia?

Zażywanie narkotyków niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Choć na wyobraźnię najsilniej działa przedawkowanie lub problemy z prawem, te zazwyczaj są dopiero konsekwencją uzależnienia. To może rozwinąć się bardzo szybko, a głód narkotykowy, objawy abstynencyjne i nieutrudniony dostęp do środków psychoaktywnych sabotują próbę wyjścia z niego na własną rękę. Większość narkomanów potrzebuje pomocy specjalistów, by wrócić do normalnego życia. Chęć sięgnięcia po narkotyki, czyli właśnie głód narkotykowy, może utrzymywać się jednak jeszcze długo, ale z biegiem trwania w abstynencji będzie coraz słabszy.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Co to jest głód narkotykowy?,
 • Jak wygląda narkoman na głodzie?,
 • Jak rozpoznać głód narkotykowy?,
 • Jak objawia się głód narkotykowy?,
 • Jak przetrwać głód narkotykowy?,
 • Jak długo trwa głód narkotykowy?;

Co to jest głód narkotykowy – definicja

Głód narkotykowy w rzeczywistości nie przypomina zwykłego głodu, choć ma z nim wspólnego to, że im jest silniejszy, tym mocniej myśli go odczuwającego skupiają się na jednym – zaspokojeniu go. Jest to silne pragnienie wzięcia substancji psychoaktywnej, ale sam w sobie nie daje fizycznych dolegliwości. Często głodem narkotykowym nazywa się jednak wszystkie objawy odstawienia narkotyków w tym także te fizjologiczne. Te z kolei potrafią być znacznie bardziej dojmujące niż zwykły głód i w przypadku opioidów (które są najsilniej uzależniającymi narkotykami) bywają porównywane do ciężkiej grypy – choć często są one od tej choroby jeszcze bardziej dotkliwe.

Na pytanie, jak rozpoznać głód narkotykowy, nie ma łatwej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od siły uzależnienia chorego i rodzaju narkotyku. W łagodniejszych przypadkach będzie o nim wiedział wyłącznie on, odczuwając go jako zwykłą ochotę na kolejną dawkę. W bardziej zaawansowanym uzależnieniu objawy głodu narkotykowego będą bardziej widoczne. Narkoman może stać się wyjątkowo drażliwy i podporządkowywać wszystkie swoje działania zdobyciu substancji psychoaktywnej. Jeśli nie ma własnych pieniędzy, może nawet okradać najbliższych. Jeśli z głodem narkotykowym wiążą się też pozostałe objawy abstynencyjne, można go rozpoznać na ich podstawie. Trzeba jednak pamiętać, że zależą one od substancji, od której uzależniony jest chory.

Jak wygląda narkoman na głodzie?

Objawy odstawienia od narkotyków mogą być różne w zależności od rodzaju używanej substancji oraz indywidualnych cech organizmu. Ogólnie jednak to jak wygląda narkoman na głodzie, można podzielić na trzy grupy:

 1. Fizyczne objawy odstawienia narkotyków:
  • Drżenie rąk
  • Nudności i wymioty
  • Bóle mięśni i stawów
  • Drgawki
  • Bóle brzucha
  • Potliwość i dreszcze
  • Problemy z oddychaniem
  • Wzmożone tętno
  • Senność lub bezsenność
 2. Psychiczne objawy odstawienia przez narkomana:
  • Silna niepokój
  • Depresja
  • Niepokój i drażliwość
  • Trudności w koncentracji
  • Nastroje wahające się między skrajnymi emocjami (np. smutek a euforia)
  • Obsesyjne myśli o substancji
 3. Narkoman na głodzie może wyglądać na:

  • nerwowego
  • rozdrażnionego
  • niespokojnego
  • zmęczonego
  • nieobecnego
  • nieodpowiedzialnego

W fazie głodu narkotykowego osoba może wydawać się osłabiona, senna lub nadmiernie pobudzona, a jej zachowanie może być niestabilne emocjonalnie, może też mieć problemy ze snem, apetytem i koncentracją. W niektórych przypadkach może również doświadczać halucynacji i omamów. Wygląd fizyczny zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, długość i intensywność uzależnienia oraz rodzaj substancji.

Warto pamiętać, że opisane objawy odstawienia są ogólne i mogą się różnić w zależności od konkretnej sytuacji. Osoby przechodzące odstawienie od narkotyków mogą potrzebować wsparcia medycznego i psychologicznego, aby przejść przez ten trudny okres.

Głód narkotykowy jest bardzo trudnym do zniesienia doświadczeniem. Może prowadzić do podejmowania desperackich kroków, aby zdobyć narkotyk, nawet kosztem zdrowia, bezpieczeństwa lub relacji z bliskimi.

Głód narkotykowy – ile trwa?

Leczenie narkomanii jest długotrwałym procesem, dlatego głód narkotykowy może towarzyszyć choremu nawet przez całe życia. Psychoterapia i praca własna pomogą go jednak utrzymać pod kontrolą. Najsilniejsza chęć sięgnięcia po kolejną dawkę substancji psychoaktywnej jest związana z uzależnieniem fizycznym, dlatego trwa tylko jakiś czas – o ile abstynencja jest utrzymana. Jak długo trwa głód narkotykowy związany z zespołem abstynencyjnym? Jest to zależne od substancji, od której uzależniony jest chory:

 • opioidy (np. heroina, morfina, kodeina) największy głód narkotykowy powodują przez 7 – 10 dni, a najtrudniejszy do zniesienia moment ma miejsce w przeciągu 3-4 dni od odstawienia;
 • amfetamina wywołuje najsilniejszą chęć zażycia kolejnej dawki przez pierwsze 3 dni od odstawienia;
 • marihuana, LSD i ekstazy nie powodują silnych objawów abstynencyjnych, dlatego w ich przypadku czas trwania silnego głodu narkotykowego zależy przede wszystkim od psychiki chorego.

Pomimo to, że w przypadku wielu nielegalnych substancji głód narkotykowy nie wiąże się z dolegliwościami fizycznymi, może bardzo silnie oddziaływać na psychikę. Nie należy więc bagatelizować ich zażywania. Także w ich przypadku zalecany jest detoks narkotykowy.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak pokonać głód narkotykowy?

Wygranie z chęcią sięgnięcia po kolejną dawkę substancji psychoaktywnej zależy przede wszystkim od silnej woli chorego, ale ma on o wiele większe szanse, jeśli dokonuje abstynencji pod nadzorem. Sprawdzone sposoby na to jak walczyć z głodem narkotykowym znają specjaliści, którzy zdecydują czy właściwym miejscem dla chorego jest ośrodek leczenia uzależnień. Choć w Polsce istnieją również publiczne szpitale z oddziałami dla narkomanów, są one w większości przypadków przepełnione i prywatna placówka jest często jedynym ratunkiem dla osoby uzależnionej. Jej leczenie w pierwszej kolejności zaczyna się od odtrucia organizmu. Jak wygląda detoks narkotykowy? Pacjent przebywa w ośrodku zamkniętym, a w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów podaje mu się leki. Częścią programu ośrodka może być też psychoterapia, która jest pomocna w radzeniu sobie z głodem narkotykowym.

Głód narkotykowy – podsumowanie

Głód narkotykowy to trudna przypadłość, z którą większość osób uzależnionych nie jest sobie w stanie poradzić bez pomocy. Intensywność głodu narkotykowego może być bardzo zróżnicowana i jest zależna od wielu czynników. Najczęściej jedynym skutecznym sposobem na jego opanowaniu, jest pobyt w specjalistycznej placówce: oddziale leczenia uzależnień w publicznym szpitalu lub prywatnym ośrodku. Ta druga opcja jest niestety często jedyną dostępną, ze względu na długie listy oczekujących na terapię na NFZ. Rozwój uzależnienia, narkomanii, niestety nie poczeka grzecznie na swoją kolej, a odkładanie detoksu może doprowadzić nawet do śmierci narkomana. Warto sprawdzić, jaka jest cena leczenia uzależnienia od narkotyków w ośrodku prywatnym, aby wiedzieć, z jakim wydatkiem na terapię dla chorego trzeba się liczyć.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button