POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Esperal a alkohol – wszywka a picie alkoholu

Esperal to nazwa handlowa preparatu zawierającego disulfiram. Obecnie Esperal wyparty został przez Disulfiram WZF. Oba preparaty, nazywane potocznie wszywkami alkoholowymi, to tabletki do implantacji (wszczepia się podpowięziowo).

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czy po wszywce można pić piwo bezalkoholowe?
 • Czy po wszyciu esperalu można pić alkohol?
 • Jakie są skutki picia alkoholu po wszyciu esperalu?

Disulfiram stosowany jest w leczeniu uzależnienia od alkoholu, najczęściej w skojarzeniu z odpowiednim leczeniem wspomagającym. Należy do grupy tzw. antagonistów, czyli substancji działających na receptory w mózgu i powodujących nieprzyjemne skutki uboczne, kiedy połączy się disulfiram z alkoholem. Należą do nich nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, skoki ciśnienia, przyspieszone bicie serca i napady lęku. Są one na dla osoby uzależnionej na tyle trudne do przetrwania, że terapię z użyciem disulfiramu określa się mianem terapii awersyjnej - awersyjne działanie leku polega na odstraszeniu od chęci sięgania po wszelkie napoje alkoholowe, również alkohole niskoprocentowe. Chodzi o to, żeby picie alkoholu zaczęło kojarzyć się jednoznacznie negatywnie. Żeby alkoholik zaczął odczuwać wstręt do uzależniającej go substancji i zaczął jednoznacznie wiązać sięganie po kieliszek z przykrymi konsekwencjami.

Skuteczność preparatów z disulfiramem

Skuteczność disulfiramu zależy od motywacji osoby, która "daje się zaszyć". Preparat zaburza metabolizm alkoholu, kiedy więc złamie się zasadę abstynencji, skutki jego działania odczuwalne są bardzo szybko - nawet po dziesięciu minutach, a mogą się utrzymywać nawet do dziesięciu godzin!

Specjaliści terapii uzależnień mają podzielone opinie co do efektywności Esperalu jako elementu całego cyklu leczenia.

Niektórzy są zdania, że jeśli podstawową motywacją do utrzymywania abstynencji ma być strach przez skutkami ubocznymi działającej wszywki, to motywacja taka jest mało wartościowa i szybko staje się niewystarczająca. Osoby uzależnione zaczynają szukać możliwości "obejścia systemu", czyli przepicia Esparalu w taki sposób, żeby nie wchodził on w reakcję z alkoholem, choć jest to niemożliwe.

Inni utrzymują, że wszycie preparatu z disulfiramem to zabieg przeprowadzany raz, a jego efekt utrzymuje się przez długi czas. Nie wymaga on on od pacjenta niczego poza zachowaniem abstynencji - tylko że to właśnie bywa dla wielu pacjentów najtrudniejsze. Z drugiej strony jednak czas trzeźwości można wtedy przeznaczyć na terapię i poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań swoich problemów alkoholowych.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak wszywa się Esperal/Disulfiram WZF

Wszycie preparatu z disulfiramem jest interwencją chirurgiczną i wymaga sterylności. Tabletki - od 8 do 10 sztuk - wprowadza się w nacięcie chirurgiczne, które następnie zostaje zszyte. Szew goi się całkowicie w ciągu kilku dni, nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Przeciwwskazania do leczenia Esperalem/Disulfiramem WZF

 • nadwrażliwość na disulfiram i tiokarbaminiany,
 • choroby serca i układ krążenia (niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, niewydolność obwodowa krążenia),
 • spożywanie alkoholu do 48 godzin przed zabiegiem i stan nietrzeźwości,
 • stosowanie do 12 godzin przed zabiegiem paraldehydu lub metronidazolu,
 • zapalenie wielonerwowe,
 • zapalenie nerwu wzrokowego,
 • zaburzenia psychiczne,
 • wcześniejsze próby samobójcze.

Kiedy disulfiram przestaje działać, jeśli zdecyduję się usunąć wszywkę

Aby pić alkohol bez odczuwania skutków jego reakcji z disulfiramem należy odczekać do całkowitego wydalenia tej substancji z organizmu. Niektórzy podają, że po wyjęciu wszywki substancja czynna Esperalu utrzymuje się w organizmie jeszcze przez 4 godziny, inni twierdzą, że jest ona całkowicie wydalana z organizmu w ciągu 48 godzin, ale jej działanie antyalkoholowe utrzymuje się przez 10-14 dni. Każdy organizm inaczej radzi sobie z disulfiramem i jedynym sposobem sprawdzenia, czy już można pić alkohol jest sięgniecie po kieliszek.

Oczywiście usunięcie wszywki, często odbywa się nie dlatego, że leczenie dobiegło końca, a z powodu jego przerwania bez wiedzy lekarza i/lub terapeuty i odbywa się metodą wydłubywania tabletek w domowych warunkach.

Esperal a piwo bezalkoholowe

Jeśli sięgamy po piwo zawierające 0% alkoholu, a nie trunek niskoprocentowy (np. piwo o niskiej zawartości alkoholu nieprzekraczającej 0,5%) to nie ma on żadnego wpływu na osoby z wszywką - skutki uboczne nie pojawią się. Jednak specjaliści leczenia uzależnień są zdania, że osoby walczące z alkoholizmem nie powinny sięgać po żaden trunek kojarzący się z alkoholem. Piwo 0% dla osób borykających się z problemem alkoholowym może stać się przyczyną sięgnięcia po prawdziwy alkohol i powrotu do picia. Uzależnienie od alkoholu ma bowiem nie tylko wymiar fizyczny, ale i psychiczny, a cała atmosfera towarzysząca piciu piwa - także bezalkoholowego - może być dla alkoholika silnym wyzwalaczem potrzeby napicia się mocnego alkoholu.

Podsumowanie

Wszywka alkoholowa pozostaje aktywna w ciele pacjenta przez okres od 8 do 12 miesięcy. Jeżeli przestanie działać, a do wykonania kolejnego zabiegu nie ma przeciwwskazań, można ponownie poddać się „zaszyciu”. Okres utrzymywania abstynencji warto poświęcić na intensywną psychoterapię.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button