POMAGAMY JUŻ 12 LAT - ZAUFAŁO NAM 1600 OSÓB
PROFESJONALNA TERAPIA W RENOMOWANEJ KLINICE

Czy niskoprocentowy alkohol może uzależnić?

Uzależnienie od niskoprocentowego alkoholu, takiego jak piwo, wino lub inne napoje o niskiej zawartości alkoholu, może być równie poważne i wpływać na zdrowie i życie jednostki. Choć zawartość alkoholu w tych napojach jest niższa niż w mocniejszych trunkach, to ich regularne spożywanie może prowadzić do uzależnienia.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Wysoko i niskoprocentowe napoje - na czym polega różnica? 
  • Jak przebiega uzależnienie od alkoholu niskoprocentowego?
  • Na czym polega leczenia uzależnienia od alkoholu niskoprocentowego?

Wysoko i niskoprocentowe napoje - na czym polega różnica?

Różnica między napojami wysokoprocentowymi a niskoprocentowymi polega głównie na zawartości alkoholu etylowego, który decyduje o ich mocy i wpływie na organizm. Napoje wysokoprocentowe, takie jak wódka, whisky czy rum, zawierają zwykle od 30% do nawet 70% alkoholu, co sprawia, że ich działanie odurzające jest szybkie i silne. Z kolei napoje niskoprocentowe, takie jak piwo, wino czy cydr, zawierają od 3% do około 15% alkoholu, co oznacza, że ich działanie jest mniej intensywne, ale nie mniej groźne przy regularnym spożywaniu.

Choć napoje niskoprocentowe są postrzegane jako łagodniejsze, ich spożycie często odbywa się w większych ilościach, co może prowadzić do podobnych skutków zdrowotnych i psychologicznych, jak w przypadku alkoholi mocnych. Łatwość ich konsumpcji oraz społeczna akceptacja sprawiają, że częściej pojawia się ryzyko niekontrolowanego spożycia. Warto też pamiętać, że metabolizm alkoholu przez organizm działa tak samo niezależnie od jego stężenia – liczy się całkowita ilość spożytego alkoholu, a nie tylko jego procentowa zawartość.

Kluczowe jest uświadomienie sobie, że każdy rodzaj alkoholu, zarówno nisko-, jak i wysokoprocentowy, może prowadzić do uzależnienia oraz wywoływać negatywne skutki zdrowotne, jeśli jest spożywany regularnie i w nadmiarze. Ważne jest więc świadome podejście do konsumpcji i kontrolowanie własnych nawyków.

Uzależnienie od alkoholu niskoprocentowego - przebieg

Alkoholizm to psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu etylowego. Choroba alkoholowa ma charakter przewlekły i postępujący, a nieleczona może prowadzić do śmierci. Czy można uzależnić się od niskoprocentowego alkoholu? Tak! Regularne spożywanie niskoprocentowego alkoholu prowadzi do stopniowego wzrostu tolerancji organizmu na alkohol oraz rozwoju fizycznego i psychicznego uzależnienia od alkoholu.

Proces uzależnienia od niskoprocentowego alkoholu przebiega najczęściej wolniej niż ma to miejsce w przypadku spożywania trunków wysokoprocentowych. W uzależnieniu od niskoprocentowego alkoholu wyróżnia się cztery klasyczne fazy alkoholizmu (prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą), przy czym granice między nimi są zazwyczaj bardziej rozmyte.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na rozwój uzależnienia od alkoholu niskoprocentowego jest stres życia codziennego i traktowanie alkoholu jako metody radzenia sobie z nim. Ważny jest również wyższy poziom akceptacji społecznej dla picia alkoholi niskoprocentowych, które często są nieodzownym elementem towarzyskich spotkań.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy niskoprocentowy alkohol uzależnia - jak leczyć uzależnienie?

Uzależnienie od niskoprocentowego alkoholu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych i społecznych, takich jak problemy w relacjach interpersonalnych, pogorszenie zdrowia fizycznego, trudności w pracy czy utrata zainteresowań życiowych.

Jeśli masz obawy dotyczące swojego spożycia alkoholu lub obserwujesz u bliskiej Ci osoby symptomy uzależnienia - zwróć się o pomoc do specjalistów. Uzależnienie od niskoprocentowych napojów alkoholowych może być zgubne i nie należy lekceważyć pierwszych objawów uzależnienia. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT oferuje kompleksowe wsparcie osobom uzależnionym i współuzależnionym. Terapia alkoholowa prowadzona jest przez doświadczonych profesjonalistów, a detoksykacja alkoholowa pod okiem wykwalifikowanego zespołu medycznego.

Sprawdź, jaka jest cena leczenia uzależnienia, wybierz odpowiedni dla siebie lub bliskiej osoby program leczenia i zrób pierwszy krok w kierunku przezwyciężenia uzależnienia od niskoprocentowego alkoholu oraz prowadzeniu zdrowszego, bardziej zrównoważonego życia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button