Typowe zachowanie narkomana – jak rozpoznać narkomana po zachowaniu?

Problem narkomanii jest globalnym wyzwaniem zdrowotnym i społecznym. Rozpoznanie uzależnienia u bliskiej osoby może być kluczowe dla zainicjowania odpowiedniej pomocy i wsparcia. Ten artykuł skupia się na identyfikowaniu typowych zachowań narkomana, aby ułatwić Ci rozpoznanie problemu u bliskiej osoby i podjęcie odpowiednich działań.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Zmiany w wyglądzie fizycznym - jakie są objawy narkomanii?,
  • Jakie są typowe zachowania narkomana?,
  • Jakie zmiany emocjonalne mogą być objawem narkomanii?,
  • Jakie zmiany społeczne i psychologiczne są charakterystyczne dla uzależnienia od narkotyków?;

Objawy narkomanii - zmiany w wyglądzie

Skuteczne leczenie uzależnienia od narkotyków jest możliwe po rozpoznaniu i zdefiniowaniu problemu oraz podjęciu przez osobę uzależnioną decyzji o chęci rozpoczęcia terapii. Jednym z najbardziej zauważalnych wskaźników problemu z narkotykami są fizyczne zmiany w wyglądzie osoby uzależnionej. Te zmiany mogą być subtelne lub drastyczne, zależnie od rodzaju i intensywności używania substancji psychoaktywnych.

Jakie zmiany w wyglądzie mogą wskazywać na uzależnienie od narkotyków?

  • Oczy osoby przyjmującej substancje psychoaktywne mogą być zaczerwienione i podkrążone. Dodatkowo źrenice mogą być nieadekwatnie do ilości światła - nadmiernie rozszerzone lub zwężone.
  • Uzależnienie od narkotyków, zwłaszcza metamfetaminy, może prowadzić do poważnych problemów z zębami (znane jako "zęby meth"). Dodatkowo język narkomana może być suchy, pokryty nalotem lub zmienić kolor.
  • Nagły spadek (rzadziej wzrost) masy ciała jest częstym objawem narkomanii. Narkotyki mają destrukcyjny wpływ na organizm osoby uzależnionej, dlatego w przypadku podjęcia leczenia konieczne może być przeprowadzenie detoksykacji narkotykowej.
  • Skóra osoby uzależnionej od narkotyków może stać się blada, szara lub żółtawa, w zależności od rodzaju stosowanych używek. Na skórze twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach może pojawić się trądzik, a w zaawansowanym stadium narkomanii - rozmaite infekcje skórne i owrzodzenia.
  • Zaniedbanie podstawowej higieny, w tym regularnego mycia, golenia się i dbania o włosy. Osoba uzależniona może przestać zwracać uwagę na ubiór i nosić zaniedbaną, brudną lub nieodpowiednią do pogody czy sytuacji odzież.

Rozpoznanie i zidentyfikowanie tych fizycznych objawów może być pierwszym krokiem w zrozumieniu, że bliska Ci osoba jest uzależniona od narkotyków. Reagowanie z troską, wsparcie i zachęcanie do szukania profesjonalnej pomocy w prywatnym ośrodku terapii uzależnień może być kluczowe w podróży do odzyskania zdrowia i kontroli nad życiem.

Zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej od narkotyków - jak zachowuje się narkoman?

Uzależnienie od narkotyków powoduje znaczące i wielokierunkowe zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis tych zmian, które możesz zaobserwować w codziennym życiu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Zmiany emocjonalne u osoby uzależnionej

Osoby uzależnione od narkotyków często przejawiają niestabilność emocjonalną, w tym nagłe zmiany nastroju, od wybuchów gniewu, przez euforię po głęboką depresję. Zauważalny jest również zwiększony poziom lęku i niepokoju, często związany z myślami o dostępie do narkotyku.

Charakterystycznym objawem narkomanii w kontekście zmian w zachowaniu jest spadek motywacji do podejmowania działań, zaniedbywanie obowiązków oraz zainteresowań i pasji, które wcześniej były dla danej osoby istotne.

Zmiany społeczne u narkomana

Osoba uzależniona od narkotyków bardzo często dystansuje się od rodziny i przyjaciół, zrywając ważne do tej pory więzi i kontakty społeczne. Mimo zauważalnej tendencji do izolowania się i samotności, w towarzystwie osoby uzależnionej możesz zauważyć nowych znajomych, którzy najczęściej są w różny sposób związani z narkotykami - są osobami uzależnionymi lub dilerami substancji psychoaktywnych.

Łamanie zasad etyki i moralności

Osoba uzależniona od narkotyków może podejmować ryzykowne działania, które wcześniej były dla niej nieakceptowalne, włączając w to kradzieże i oszustwa. Dzwonkiem alarmowym dla bliskich powinny być również nagłe i radykalne zmiany w systemie wartości i przekonaniach moralnych osoby, co do której podejrzewacie, że może być uzależniona od narkotyków.

Zmiany w trybie życia i problemy finansowe

Typowe zachowanie narkomana cechuje nieprzewidywalność i chaotyczność. Osoba uzależniona może mieć trudności w planowaniu i organizacji czasu oraz nie wywiązywać się z obowiązków zawodowych, co w dłuższej perspektywie przekłada się na narastające kłopoty finansowe. Nieodpowiedzialne zarządzanie finansami, ciągłe braki pieniędzy, zaległości w płatnościach (np. nieopłacanie rachunków), zaciąganie i niespłacanie pożyczek oraz rosnące zadłużenie również mogą wskazywać na problem narkotykowy.

Zmiany psychologiczne osoby uzależnionej

Narkoman używanie mechanizmów obronnych, takich jak zaprzeczanie czy racjonalizacja, aby ukryć swoje uzależnienie. Osoba uzależniona od substancji psychoaktywnych może obsesyjnie myśleć o narkotykach oraz skupiać się na planowaniu i organizowaniu sposobów na ich zdobycie.

Charakterystyczne jest również ignorowanie faktów na temat wszelkich negatywnych konsekwencji związanych z używaniem narkotyków i regeneracją organizmu po narkotykach.

Podsumowanie

Rozpoznanie uzależnienia od narkotyków u bliskiej osoby jest często trudnym i bolesnym procesem. Zrozumienie typowych zachowań narkomana może być pierwszym krokiem do udzielenia mu skutecznej pomocy. Kluczowe jest zrozumienie wagi problemu, wsparcie osoby uzależnionej w procesie leczenia i rehabilitacji oraz zdobycie wsparcia dla siebie, aby efektywnie pomagać bliskiej osobie w jej walce z uzależnieniem.

Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button