Regeneracja organizmu po narkotykach – ile trwa?

Odpowiedź na pytanie ile trwa regeneracja po narkotykach nie jest prosta. Podjęcie leczenia w ośrodku terapii uzależnień to początek drogi, na której objawiać się będą krótko- i długofalowe skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Choć każdej substancji przypisana jest lista charakterystycznych objawów, w poszczególnych indywidualnych przypadkach będzie to inny ich zestaw. Dodatkowo w grę wchodzą przecież także problemy zdrowotne niezwiązane z uzależnieniem - często to one leżały u źródeł sięgnięcia po substancje odurzające.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czy organizm regeneruje się po narkotykach?,
  • Czy mózg się regeneruje po narkotykach?,
  • Ile trwa regeneracja po narkotykach?,
  • Jak zregenerować organizm po narkotykach?;

Jak długo regeneruje się organizm po narkotykach

Jedno jest pewne: nie należy spodziewać się szybkich i spektakularnych efektów - regeneracja organizmu po odstawieniu narkotyków to wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Im dłużej trwało uzależnienie, tym ciężej przebiega ostra faza zespołu abstynencyjnego, której towarzyszą nudności, wymioty, bóle mięśniowe i bóle głowy, bezsenność czy nadmierna potliwość. Na tym etapie pojawić się mogą także zaburzenia świadomości, napady psychotyczne czy drgawki. Przebieg zespołu abstynencyjnego, który zwykle pojawia się już po kilku godzinach od przyjęcia ostatniej dawki środków psychoaktywnych może być różny w zależności od tego, po które środki sięgaliśmy.

Kiedy faza ostra się kończy, walczący z uzależnieniem wchodzi w etap wczesnej abstynencji. Objawy fizyczne bezpośrednio związane z nadużywaniem narkotyków czy alkoholu stają się lżejsze, ale nasileniu mogą ulec objawy wtórne - czyli te, które pojawiły się jako efekt wyniszczenia poszczególnych organów ciała przez nadużywane przez nas substancje chemiczne. Okres wczesnej abstynencji trwa zwykle do ok. 3 tygodni od zakończenia detoksu, a towarzyszą mu też wahania nastroju, niepokój i rezygnacja - brak przekonania, co do słuszności podjętego leczenia.

Jak długo regeneruje się serce po narkotykach?

Zażywanie narkotyków może doprowadzić do toksycznego uszkodzenia mięśnia sercowego, które powoduje zapalenie mięśnia sercowego. Jego głównym objawem jest niewydolność serca. Narkotyki zwiększają też ciśnienie tętnicze krwi, co może prowadzić do wylewu krwi do mózgu lub zawału serca.

Niektóre narkotyki wykazują tzw. kardiotoksyczność, czyli wpływają szkodliwie na układ sercowo-naczyniowy organizmu, wywołując schorzenia kardiologiczne:

  • amfetamina: zmiana częstotliwości rytmu serca (bradykardia albo tachykardia) i ciśnienia tętniczego, duszności, bóle zamostkowe,
  • kokaina: zaburzenia rytmu serca, ryzyko nagłej śmierci w wyniku zawału (nie ma on podłoża miażdżycowego, a jest związany z pojawieniem się efektu inotropowego - działanie danej substancji lub leku polegające na modulowaniu siły i częstości skurczów mięśni, szczególnie serca - i chronotropowego -wpływ danej substancji na częstotliwość skurczów serca - co zwiększa zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen i znacząco je obciąża, dochodzi też do skurczu naczyń oraz spadku aktywności syntezy tlenu i azotu,
  • opioidy: obniżenie ciśnienia tętniczego (heroina powoduje bezpośrednio hipotensję i bradykardię ma toksyczny wpływ na tętnice wieńcowe, powodując ich stan zapalny lub zakrzepy, oraz na sam mięsień sercowy, może wywołać częstoskurcz komorowy).

O tym, jak długo i czy w ogóle po zażywaniu narkotyków serce ma szansę na regenerację decyduje jego stan w czasie, gdy podejmujemy leczenie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy mózg się regeneruje po narkotykach?

Nadużywanie środków psychoaktywnych wywołuje zmiany morfologiczne w strukturze mózgu (zaburzają działanie m.in. pnia mózgu, kory mózgowej oraz układu limbicznego; wpływają na zmniejszanie się ilości komorowego płynu mózgowo-rdzeniowego, procentowego wskaźnika substancji szarej oraz wielkość neuronów). Wraz z postępem uzależnienia dochodzi do obumierania neuronów, mózg pracuje wolniej i mniej wydajnie a w końcu dochodzi do stopniowego zaniku mózgu.

Działanie cząsteczek substancji psychoaktywnych uznawanych za narkotyki jest perfidne: naśladują one działanie wielu naturalnych neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne między innymi za odczuwanie bólu i ogólne samopoczucie, a różnica między naturalnym działaniem tych neuroprzekaźników a tym stymulowanym przez substancje psychoaktywne jest taka, że narkotyki powodują, iż wszystkie odczuwane przez nas emocje są znacznie intensywniejsze i przez to o wiele bardziej pożądane.

Odpowiedź na pytanie jak długo regeneruje się mózg po narkotykach zależy więc od tego, w jakim stopniu został on wyniszczony przez ich działanie. Jeśli doszło do nieodwracalnych zniszczeń neuronów biorących udział w procesach uczenia się, konsolidacji pamięci, a zmiany neuroanatomiczne oraz neuropsychologiczne są trwałe, możliwości regeneracji są mocno ograniczone.

Jak zregenerować organizm po narkotykach?

Jak najszybciej! Tu naprawdę liczy się czas. Leczenie narkomanii należy rozpocząć kiedy tylko zdamy sobie sprawę, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

Pierwszym etapem leczenia zawsze jest detoks, a potem przychodzi czas na psychoterapię oraz wspomagającą ją farmakoterapię.

Nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za uchronienie siebie albo osoby bliskiej przed przedwczesną gwałtowną śmiercią z powodu nadużywania narkotyków. Innymi słowy: cena leczenia uzależnienia od narkotyków, to cena życia.

Call Now Button