POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Regeneracja organizmu po narkotykach – jak długo regeneruje się organizm po narkotykach?

Odpowiedź na pytanie ile trwa regeneracja po narkotykach nie jest prosta. Podjęcie leczenia w ośrodku terapii uzależnień to początek drogi, na której objawiać się będą krótko- i długofalowe skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Choć każdej substancji przypisana jest lista charakterystycznych objawów, w poszczególnych indywidualnych przypadkach będzie to inny ich zestaw. Dodatkowo w grę wchodzą przecież także problemy zdrowotne niezwiązane z uzależnieniem - często to one leżały u źródeł sięgnięcia po substancje odurzające.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czy organizm regeneruje się po narkotykach?,
 • Czy mózg się regeneruje po narkotykach?,
 • Jak zregenerować mózg po narkotykach?,
 • Jak długo regeneruje się mózg po narkotykach?,
 • Ile trwa regeneracja organizmu po narkotykach?,
 • Jak zregenerować organizm po narkotykach?;

Jak długo regeneruje się organizm po narkotykach?

Jedno jest pewne: nie należy spodziewać się szybkich i spektakularnych efektów - regeneracja organizmu po odstawieniu narkotyków to wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Im dłużej trwało uzależnienie, tym ciężej przebiega ostra faza zespołu abstynencyjnego, której towarzyszą nudności, wymioty, bóle mięśniowe i bóle głowy, bezsenność czy nadmierna potliwość. Na tym etapie pojawić się mogą także zaburzenia świadomości, napady psychotyczne czy drgawki. Przebieg zespołu abstynencyjnego, który zwykle pojawia się już po kilku godzinach od przyjęcia ostatniej dawki środków psychoaktywnych, może być różny w zależności od tego, po które środki sięgaliśmy.

Kiedy faza ostra się kończy, walczący z uzależnieniem wchodzi w etap wczesnej abstynencji. Objawy fizyczne bezpośrednio związane z nadużywaniem narkotyków czy alkoholu stają się lżejsze, ale nasileniu mogą ulec objawy wtórne - czyli te, które pojawiły się jako efekt wyniszczenia poszczególnych organów ciała przez nadużywane przez nas substancje chemiczne. Okres wczesnej abstynencji trwa zwykle do ok. 3 tygodni od zakończenia detoksu, a towarzyszą mu też wahania nastroju, niepokój i rezygnacja - brak przekonania, co do słuszności podjętego leczenia.

Jak długo regeneruje się serce po narkotykach?

Zażywanie narkotyków może doprowadzić do toksycznego uszkodzenia mięśnia sercowego, które powoduje zapalenie mięśnia sercowego. Jego głównym objawem jest niewydolność serca. Narkotyki zwiększają też ciśnienie tętnicze krwi, co może prowadzić do wylewu krwi do mózgu lub zawału serca.

Niektóre narkotyki wykazują tzw. kardiotoksyczność, czyli wpływają szkodliwie na układ sercowo-naczyniowy organizmu, wywołując schorzenia kardiologiczne:

 • amfetamina: zmiana częstotliwości rytmu serca (bradykardia albo tachykardia) i ciśnienia tętniczego, duszności, bóle zamostkowe,
 • kokaina: zaburzenia rytmu serca, ryzyko nagłej śmierci w wyniku zawału (nie ma on podłoża miażdżycowego, a jest związany z pojawieniem się efektu inotropowego - działanie danej substancji lub leku polegające na modulowaniu siły i częstości skurczów mięśni, szczególnie serca - i chronotropowego -wpływ danej substancji na częstotliwość skurczów serca - co zwiększa zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen i znacząco je obciąża, dochodzi też do skurczu naczyń oraz spadku aktywności syntezy tlenu i azotu,
 • opioidy: obniżenie ciśnienia tętniczego (heroina powoduje bezpośrednio hipotensję i bradykardię ma toksyczny wpływ na tętnice wieńcowe, powodując ich stan zapalny lub zakrzepy, oraz na sam mięsień sercowy, może wywołać częstoskurcz komorowy).

O tym, jak długo i czy w ogóle po zażywaniu narkotyków serce ma szansę na regenerację, decyduje jego stan w czasie, gdy podejmujemy leczenie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy mózg się regeneruje po narkotykach?

Nadużywanie środków psychoaktywnych wywołuje zmiany morfologiczne w strukturze mózgu (zaburzają działanie m.in. pnia mózgu, kory mózgowej oraz układu limbicznego; wpływają na zmniejszanie się ilości komorowego płynu mózgowo-rdzeniowego, procentowego wskaźnika substancji szarej oraz wielkość neuronów). Wraz z postępem uzależnienia dochodzi do obumierania neuronów, mózg pracuje wolniej i mniej wydajnie a w końcu dochodzi do stopniowego zaniku mózgu.

Działanie cząsteczek substancji psychoaktywnych uznawanych za narkotyki jest perfidne: naśladują one działanie wielu naturalnych neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne między innymi za odczuwanie bólu i ogólne samopoczucie, a różnica między naturalnym działaniem tych neuroprzekaźników a tym stymulowanym przez substancje psychoaktywne jest taka, że narkotyki powodują, iż wszystkie odczuwane przez nas emocje są znacznie intensywniejsze i przez to o wiele bardziej pożądane.

Odpowiedź na pytanie jak długo regeneruje się mózg po narkotykach zależy więc od tego, w jakim stopniu został on wyniszczony przez ich działanie. Jeśli doszło do nieodwracalnych zniszczeń neuronów biorących udział w procesach uczenia się, konsolidacji pamięci, a zmiany neuroanatomiczne oraz neuropsychologiczne są trwałe, możliwości regeneracji są mocno ograniczone.

Jak zregenerować mózg po narkotykach?

Istnieje kilka sposobów na regenerację mózgu po narkotykach. Najważniejszym wspólnym elementem jest utrzymanie trzeźwości, wszelkie działania nie przyniosą korzyści jeśli wciąż będziemy działać destrukcyjnie na nasz mózg za pomocą narkotyków.

Niektóre z metod na regenerację mózgu to:

 • Zdrowa dieta. Zdrowa dieta dostarcza mózgowi składników odżywczych, których potrzebuje do naprawy. Ważne jest, aby jeść dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego białka.
 • Regularne ćwiczenia. Ćwiczenia fizycznie poprawiają przepływ krwi i tlenu do mózgu, co pomaga w jego regeneracji.
 • Dobry sen. Sen jest niezbędny dla naprawy mózgu. Podczas snu mózg przetwarza informacje i usuwa toksyny.
 • Stosowanie suplementów diety. Niektóre suplementy diety, takie jak kwas alfa-liponowy, DHA i koenzym Q10, mogą pomóc w regeneracji mózgu po narkotykach.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc w regeneracji mózgu po narkotykach:

 • Zaangażuj się w aktywność umysłową. Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, nauka nowego języka lub gra w gry planszowe to świetne sposoby na stymulację mózgu i poprawę jego funkcjonowania.
 • Znajdź wsparcie. Pomoc innych osób, które przechodzą przez podobny proces, może być bardzo wartościowa. Dostępne są grupy wsparcia online i offline, które mogą oferować wsparcie, motywację i wskazówki.

Czy wszystkie zmiany w mózgu po narkotykach są odwracalne?

Wpływ narkotyków na mózg może różnić się w zależności od rodzaju substancji, długości stosowania oraz indywidualnych cech każdej osoby. Niektóre zmiany w mózgu mogą być odwracalne po zaprzestaniu używania narkotyków, podczas gdy inne mogą pozostawić trwałe ślady.

Przykładowo, niektóre substancje mogą wpływać na neurotransmitery, struktury komórkowe czy funkcje poznawcze. Po odstawieniu narkotyków, organizm może zaczynać regenerować się, a niektóre uszkodzenia mogą być naprawiane. Jednakże, w przypadku niektórych trwałych uszkodzeń, możliwe jest pojawienie się nieodwracalnych zmian w mózgu po narkotykach.

Długotrwałe i regularne używanie substancji psychoaktywnych, zwłaszcza w okresie adolescencji, może mieć bardziej negatywny wpływ na rozwój mózgu. Z tego powodu ważne jest unikanie narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, aby chronić zdrowie mózgu.

Nieodwracalne zmiany w mózgu po narkotykach:

 1. Uszkodzenia neuronów: Niektóre substancje psychoaktywne, zwłaszcza silne stymulanty i neurotoksyczne substancje, mogą prowadzić do uszkodzenia neuronów. Zniszczenie komórek nerwowych może być trudne do naprawienia.
 2. Zmiany strukturalne: Używanie narkotyków może wpływać na struktury mózgu, takie jak hipokamp (odpowiedzialny za pamięć) czy korowy obszar mózgu. Trwałe zmiany w strukturze mogą mieć wpływ na funkcje poznawcze.
 3. Zmiany w układzie nagrody: Substancje psychoaktywne mogą wpływać na układ nagrody w mózgu, prowadząc do trwałych zmian w reakcjach na bodźce nagradzające. To może prowadzić do trudności z kontrolowaniem impulsów i utrzymywaniem zdrowych nawyków.
 4. Zmiany w układzie nerwowym: Niektóre narkotyki mogą wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, co może prowadzić do trudności z koordynacją ruchową, równowagą i innymi funkcjami fizycznymi.
 5. Zmiany hormonalne: Używanie narkotyków może zakłócać równowagę hormonalną w organizmie, co może prowadzić do trwałych skutków na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Warto podkreślić, że stopień nieodwracalności zmian może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj używanej substancji, długość stosowania, ilość spożywanego środka, a także indywidualne cechy genetyczne i biologiczne każdej osoby. W każdym przypadku ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą zdrowia, który może dostosować ocenę i doradztwo do konkretnego przypadku.

Jak zregenerować organizm po narkotykach?

Jak najszybciej! Tu naprawdę liczy się czas. Leczenie narkomanii należy rozpocząć kiedy tylko zdamy sobie sprawę, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

Pierwszym etapem leczenia zawsze jest detoks narkotykowy, a potem przychodzi czas na psychoterapię oraz wspomagającą ją farmakoterapię.

Nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za uchronienie siebie albo osoby bliskiej przed przedwczesną gwałtowną śmiercią z powodu nadużywania narkotyków. Innymi słowy: cena leczenia uzależnienia od narkotyków, to cena życia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Jak długo trwa regeneracja organizmu po narkotykach?

Czas regeneracji organizmu po narkotykach może różnić się w zależności od indywidualnych cech organizmu, rodzaju i dawki zażywanych narkotyków, długości trwania uzależnienia oraz stylu życia i nawyków zdrowotnych osoby.

Czy istnieją różnice w czasie regeneracji w zależności od rodzaju narkotyku?

Tak, czas regeneracji może się różnić w zależności od rodzaju narkotyku. Przykładowo, odzyskanie równowagi neurochemicznej po amfetaminie może zająć kilka tygodni do kilku miesięcy, podczas gdy regeneracja po opiatach może trwać dłużej.

Jakie są główne etapy regeneracji organizmu po narkotykach?

Główne etapy regeneracji to detoksykacja (eliminacja narkotyków z organizmu), stabilizacja fizyczna i emocjonalna oraz długoterminowe zdrowienie, które obejmuje poprawę zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego.

Czy regeneracja organizmu po narkotykach jest pełna i trwała?

Regeneracja jest możliwa, ale stopień i czas trwania różnią się w zależności od indywidualnych cech osoby, rodzaju narkotyków i długości trwania uzależnienia. Niektóre osoby mogą doświadczać długotrwałych skutków zdrowotnych, nawet po zakończeniu terapii.


Call Now Button