POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Antydepresanty a alkohol – dlaczego to połączenie groźne dla zdrowia?

Antydepresanty to grupa leków wykorzystywanych w terapii różnych zaburzeń psychicznych, w tym depresji, fobii społecznych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i innych. Działają na zasadzie modyfikacji neurochemicznego przekazu w mózgu. Oddziałują też na receptory neuronów poprzez wpływanie na ich zdolność do reagowania na neurotransmitery, takie jak serotonina, noradrenalina i dopamina. Korekta poziomów tych związków chemicznych przyczynia się do poprawy nastroju, lepszego snu i zwiększenia poziomu energii życiowej. Ta grupa leków ma silne działanie i może wchodzić w niepożądane reakcje z innymi substancjami psychoaktywnymi, w tym z alkoholem.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są skutki uboczne mieszania antydepresantów z alkoholem?,
  • Dlaczego mieszanie antydepresantów i alkoholu może być niebezpieczne?,

Antydepresanty a alkohol – niebezpieczne połączenia dla zdrowia

Jednoczesne przyjmowanie leków psychotropowych i picie alkoholu może wpływać na zmianę tempa ich metabolizowania. To z kolei prowadzi do osłabienia lub wzmocnienia działania leków. Skutkiem tego jest zwiększone ryzyko wystąpienia niekorzystnych efektów obu substancji psychoaktywnych. Ponadto spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu zaburza funkcje poznawcze. Podczas odurzenia alkoholowego przedawkowanie leków jest bardziej prawdopodobne.

Alkohol a antydepresanty – informacje dla pacjentów na ulotkach

Producenci leków przeciwdepresyjnych wyraźnie ostrzegają w ulotkach informacyjnych dołączonych do opakowań, przed łączeniem tych medykamentów z alkoholem. Podkreślają, że może to prowadzić do niebezpiecznych interakcji. Mieszanie antydepresantów z alkoholem może nie tylko zmniejszać skuteczność leczenia, ale również prowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Do najczęstszych należą zwiększone ryzyko depresji, problemy z koordynacją, a także inne poważne komplikacje zdrowotne. Z tych powodów lekarze prowadzący zalecają pacjentom, aby unikali spożywania alkoholu podczas terapii antydepresyjnej ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

Ile alkoholu można wypić w trakcie terapii lekami z grupy antydepresantów?

Jak dużo alkoholu można spożywać podczas przyjmowania antydepresantów? Odpowiedź jest jednoznaczna – żadnej ilości. Konsumpcja alkoholu podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych jest absolutnie niewskazana. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, w którym spożywanie alkoholu pod każdą postacią jest zakazane. Dzięki temu leczenie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych tradycyjną metodą farmakologiczną jest skuteczniejsze. Cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień jest związany m.in. ze standardem pokoju i długością pobytu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Antydepresanty a alkohol skutki uboczne

Alkohol może wpływać na działanie antydepresantów, wywołując skutki uboczne, takie jak niepokój, lęk, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, splątanie, zaburzenia świadomości, omamy, majaczenie, drgawki, silne drżenie mięśni, parestezje i myśli samobójcze. Ponadto efektem oddziaływania etanolu na składniki aktywne antydepresantów może być bezsenność, która z czasem może przerodzić się w nadmierną senność.

Oprócz objawów psychicznych i neurologicznych interakcja alkoholu z lekami należącymi do grupy antydepresantów może prowadzić do objawów somatycznych. Takie połączenie może wywołać hipotonię, czyli niebezpieczne obniżenie ciśnienia krwi oraz ortostatyczny spadek ciśnienia. Te stany najczęściej prowadzą do intensywnego pobudzenia serca i niebezpiecznych zaburzeń jego pracy.

Pozostałe skutki uboczne

Do innych skutków ubocznych należą zaburzenia koordynacji wzrokowo-przestrzennej. Specjaliści zwracają również uwagę na zwiększone ryzyko uzależnienia od alkoholu przy terapii antydepresantami. U osób, które jednocześnie piją alkohol i przyjmują leki psychotropowe, ryzyko rozwoju alkoholizmu jest 2 razy większe, niż w przypadku osób, które nie są objęte taką terapią farmakologiczną. Z kolei u osób cierpiących na chorobę dwubiegunową ryzyko rozwoju alkoholizmu jest nawet sześciokrotnie lub siedmiokrotnie wyższe. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby pacjenci przyjmujący leki antydepresyjne skonsultowali się z lekarzem przed spożyciem alkoholu. W przypadku osób uzależnionych detoks alkoholowy jest obowiązkowym krokiem przed podjęciem leczenia różnych zaburzeń psychicznych.

Czasowe metody leczenia alkoholizmu

Wszywka alkoholowa stanowi formę farmakoterapii stosowaną w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jest to preparat leczniczy, który podaje się pacjentowi pod skórę w formie implantu z tabletkami. Mechanizm działania wszywki polega na stopniowym uwalnianiu do organizmu substancji, która zakłóca metabolizm alkoholu. To z kolei prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, które często skutecznie odstraszają osobę uzależnioną od sięgania po alkohol.

Wszywka jest metodą leczenia uzależnienia, mającą na celu odciągnięcie pacjenta od spożywania alkoholu. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie o charakterze czasowym. Po upływie określonego czasu działania wszywki, konieczne może być podjęcie decyzji o ponownym zastosowaniu, jeśli pacjent nadal odczuwa potrzebę spożywania alkoholu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button