POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Psychoza amfetaminowa – objawy i leczenie psychozy amfetaminowej

Psychoza amfetaminowa to poważne zaburzenie psychiczne, które może wystąpić u osób nadużywających amfetaminę lub inne stymulanty. Stan ten charakteryzuje się m.in. urojeniami, halucynacjami, dezorganizacją myślenia, nadmiernym pobudzeniem, dużą agresją oraz innymi objawami fizycznymi (np. przyspieszonym tętnem, nadpotliwością i drżeniem mięśni). Psychoza amfetaminowa może prowadzić również do wielu poważnych powikłań - przykładowo do samobójstw. W dzisiejszym artykule omówimy czym jest psychoza amfetaminowa, ile trwa, jak ją leczyć i jakie są objawy wymienionej przypadłości. Miłej lektury!

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym jest psychoza amfetaminowa?
 • Jak objawia się psychoza amfetaminowa?
 • Ile trwa psychoza amfetaminowa?
 • Czy psychoza amfetaminowa jest uleczalna?

Co to jest psychoza amfetaminowa?

Psychoza amfetaminowa to zaburzenie psychiczne, które może wystąpić u osób nadużywających amfetaminy lub innych stymulantów. Objawia się m.in. w postaci urojeń, halucynacji, dezorganizacji myślenia, niepokoju oraz nadmiernej agresji. Psychoza amfetaminowa może prowadzić do poważnych powikłań, w tym samobójstwa, dlatego wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Wówczas niezbędna okazuje się tzw. detoksykacja narkotykowa.

Psychoza amfetaminowa - ile trwa?

Psychoza amfetaminowa jest poważnym stanem, który może trwać dłużej lub krócej, w zależności od kilku czynników:

 • dawka amfetaminy,
 • częstotliwość stosowania wybranego narkotyku w ostatnich tygodniach;
 • indywidualne czynniki związane z zdrowiem psychicznym chorego.

W niektórych przypadkach psychoza amfetaminowa trwa kilka godzin. Może obejmować także dłuższe okresy - wówczas objawy ustąpią dopiero po kilku tygodniach.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś doświadcza psychozy amfetaminowej, ważne jest, aby uzyskać natychmiastową pomoc medyczną, ponieważ stan ten może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Pomoże w tym również prywatny ośrodek leczenia uzależnień.

Psychoza amfetaminowa - co robić?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś jest w stanie psychozy amfetaminowej, powinieneś w takiej sytuacji wezwać pogotowie ratunkowe lub skontaktować się z najbliższym szpitalem.

Osoba w stanie psychozy amfetaminowej może być niebezpieczna dla siebie lub innych. Zapewnij jej bezpieczeństwo. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie siły w celu uniemożliwienia podejmowania niebezpiecznych działań (np. próby samobójstwa lub samookaleczenia). 

Pamiętaj, że leczenie psychozy amfetaminowej powinno zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego lekarza. Musi obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapię.

Jeśli jesteś świadkiem stanu psychozy amfetaminowej u kogoś innego, ważne jest, aby pomóc tej osobie uzyskać odpowiednią opiekę medyczną i wesprzeć ją w procesie leczenia.

Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień już dziś! Podejmij świadomą decyzję. Profesjonalne leczenie to krok w kierunku lepszego i prostszego życia osoby chorej i jej bliskich.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Psychoza amfetaminowa - objawy

Psychoza amfetaminowa może objawiać się m.in.:

 • urojeniami (fałszywymi przekonaniami, np. o prześladowaniu lub spisku);
 • halucynacjami (percepcją rzeczy, które nie istnieją);
 • dezorganizacją myślenia (trudnościami z logicznym myśleniem i przyswajaniem najprostszych informacji);
 • niepokojem i lękiem (lub wysokim poziomem agresji);
 • nadmiernym pobudzeniem (i pobieżnym mówieniem "od rzeczy");
 • przyspieszonym tętnem (oraz nadpotliwością i drżeniem mięśni).

Powyższe objawy mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym samobójstwa, dlatego psychoza amfetaminowa wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Psychoza amfetaminowa - leczenie

Leczenie psychozy amfetaminowej może być skomplikowane i wymagać specjalistycznego podejścia. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, profilaktyka może obejmować następujące elementy:

 1. Leczenie farmakologiczne - aby pomóc w uspokojeniu objawów psychozy.
 2. Terapia behawioralna i psychologiczna - indywidualna lub grupowa terapia, która pomaga pacjentowi radzić sobie z objawami i wprowadzać zdrowe nawyki do życia chorego.
 3. Leczenie uzależnienia - dla osób uzależnionych od amfetaminy, leczenie może obejmować leczenie odwykowe, terapię behawioralną i wsparcie grupowe.
 4. Leczenie medyczne - jeśli pacjent ma dodatkowe zdrowotne problemy związane z używaniem amfetaminy, może być konieczne dodatkowe leczenie medyczne (w tym długotrwała hospitalizacja).

Leczenie psychozy amfetaminowej powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i może wymagać wielu różnych podejść do leczenia, aby osiągnąć trwałą remisję.

Psychika po amfetaminie - zaburzenia osobowości po amfetaminie

Używanie amfetaminy może powodować poważne zaburzenia osobowości, w tym zmiany w zachowaniu i nastroju. Skutki uboczne amfetaminy są różne, natomiast najczęstszymi z nich okazują się m.in.:

 • paranoja,
 • zaburzenia nastroju,
 • zaburzenia osobowości typu borderline,
 • zaburzenia lękowe.

Pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień to rozwiązanie pozwalające uwolnić się od narkotyków lub innych chorób chronicznych (np. alkoholizmu). To sposób, aby osoby chore zdobyły praktyczne umiejętności pozwalające na powrót do życia sprzed nałogu.

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Czy psychoza amfetaminowa mija?

Psychoza amfetaminowa mija, natomiast czas trwania i nasilenie objawów zależą od predyspozycji chorego, ilości przyjmowanych narkotyków oraz indywidualnych reakcji na leczenie uzależnienia od amfetaminy.

Czy psychoza amfetaminowa jest uleczalna?

Tak, psychoza amfetaminowa jest uleczalna, ale wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Leczenie polega na zaprzestaniu zażywania amfetaminy lub innych stymulantów oraz podaniu leków łagodzących objawy psychozy, takie jak urojenia i halucynacje.


O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button