Uzależnienie od sterydów – objawy

Silny i ponadprzeciętnie umięśniony mężczyzna może wzbudzać zachwyt wśród kobiet i podziw w męskim gronie. Mięśnie na kobiecym ciele kojarzą się z efektami wytrwałości i systematycznej oraz ciężkiej pracy. Media narzucają kanony piękna, a w szczególności młodzi ludzie za wszelką cenę pragną osiągnąć „idealne” ciało.

Błyskawiczne, ale niebezpieczne efekty można pozyskać zażywając sterydy anaboliczne. Z ponad 100 rodzajów leków naśladujących testosteron (męski hormon) tylko kilka dopuszczonych jest do stosowania w celach medycznych. Anaboliki, które może sprzedawać wyłącznie apteka, stały się łatwo dostępne w wielu – internetowych miejscach. Substancja, dzięki której szybko puchną mięśnie, powoduje silne uzależnienie od sterydów!

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym są sterydy?
 • Jak rozpoznać uzależnienie od sterydów?,
 • Jakie są objawy uzależnienia od sterydów?.
 • Jak leczyć uzależnienie od sterydów?;

Czym są sterydy?

Sterydy zwane również steroidami to grupa leków stworzona na wzór hormonów, które występują w sposób naturalny w organizmie człowieka. To środki powstałe jako lek na poważne choroby. Dzięki silnym właściwością przeciwzapalnym pozwalają zwalczać ciężkie dolegliwości. Niektóre sterydy stosuje się np.  zwalczając astmę albo stany zapalne. Lek podaje się osobom z: chorobami autoimmunologicznymi, zapaleniem mięśni, stawów, wątroby, nerek. Sterydy charakteryzują się negatywnymi skutkami ubocznymi, dlatego stosowane są wyłącznie w szczególnych - zalecanych przez specjalistę przypadkach.

Można wyróżnić różne rodzaje sterydów. Kortykosteroidy np. kortyzon to sterydy często stosowane w leczeniu alergii. Jednak znacznie głośniej jest o sterydach anabolicznych, zażywanych przez osoby intensywnie ćwiczące na siłowni. To rodzaj leku, który z medycznego punktu widzenia ma za zadanie przywrócić równowagę hormonalną organizmu i w niektórych przypadkach dodać siły pacjentom. Niestety wielu młodych ludzi zażywa anaboliki w celu szybkiego przyrostu masy mięśniowej. To rodzaj substancji, który stymuluje przyswajanie białka, a w konsekwencji sztuczny wzrost mięśni.  Sterydy uzależnienie to nałóg, który wpływa destrukcyjnie na organizm.

Sterydy – uzależnienie, kogo dotyczy?

Według raportu Agencji Żywności i Leków na uzależnienie od sterydów cierpią w znaczącej przewadze ludzie bardzo młodzi. Częściej od substancji uzależniają się mężczyźni niż kobiety. Najczęściej do przedawkowania sterydami dochodzi w okresie wiosny. To czas, w którym trenujący na siłowni przygotowują ciało na lato. Sterydy nie powodują endorfin jak w przypadku wielu innych uzależnień, ale w początkowych fazach zażywania dodają sił i energii.

Uwikłani w chorobę to osoby niecierpliwe, które oczekują natychmiastowych i nienaturalnych efektów treningów. Uzależnienie sterydy często dotyczy osób z zaniżoną samooceną, według których anaboliki to idealny sposób na wymarzoną sylwetkę i wzrost pewności siebie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak rozpoznać uzależnienie od sterydów?

Z początku sterydy mogą pozytywnie wpływać na samopoczucie, które w znaczny sposób jest uzależnione od wyglądu fizycznego odwiedzających siłownie. Sterydy u sportowców dodają energii i pozwalają na intensywniejszy trening. Nie jest ciężko dostrzec problem uzależnienia od sterydów, ponieważ objawy są widoczne gołym okiem. Znaczny wzrost masy ciała w bardzo krótkim czasie, nieproporcjonalne mięśnie do ciała, łysienie i intensywny trądzik to widok, który powinien zaniepokoić najbliższych osoby z problemami.

Uzależniony po pewnym czasie może stać się nadpobudliwy i agresywny. Bez porządnej dawki sterydów nie wyobraża sobie ćwiczeń na siłowni. Chorzy popadają w paranoje i czują, że mimo mięśni nadal są niewystarczająco atrakcyjni. Obsesja na punkcie ponadprzeciętnie wyrzeźbionego ciała budzi ogromną frustrację, a nierzadko agresję w stosunku do innych. Zaburzenie może wywoływać utratę apetytu, bezsilność i depresję.

Uzależnienie od sterydów objawy

Po dłuższym czasie zażywanie sterydów bez zaleceń lekarza, wywołuje zniszczenia w organizmie. Najpoważniejsze, negatywne skutki często ujawniają się po kilku latach – podobnie jak w przypadku uzależnienia od tytoniu. Widoczne mięśnie wcale nie są oznaką dobrej kondycji fizycznej. U osób uzależnionych diagnozuje się:

 • miażdżyce,
 • zawały,
 • impotencję i bezpłodność
 • zatory mózgu,
 • choroby wątroby,
 • powiększenie piersi u chłopców i mężczyzn,
 • poważne nowotwory np. prostaty,

Leczenie uzależnienia od sterydów anabolicznych

Uzależnienie od sterydów prowadzi do drastycznego zaburzenia równowagi hormonalnej. Nadużywanie substancji przyczynia się do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Abstynencja wiąże się z negatywnymi objawami związanymi z odstawianiem sterydów, a także z depresją.

Walcząc z nałogiem, uzależniony musi poddać się leczeniu lekomanii, dzięki któremu odzyska równowagę hormonalną. Leki pomagają również zwalczyć problemy związane ze złym samopoczuciem. W najcięższych przypadkach zdarza się, że uzależniony musi poddać się długotrwałemu leczeniu farmakologicznemu, zalecanemu na skutek powstania ciężkich uszczerbków na zdrowiu.

Osobom z obsesją na punkcie własnych mięśni zaleca się również wizytę w ośrodku leczenia uzależnień. Terapeuta nie tylko wspiera chorego podczas abstynencji, ale również pomaga uwierzyć we własne możliwości i wzmacnia poczucie wartości pacjenta. Leczenie uzależnienia od sterydów anabolicznych to długi proces, ale jedyne słuszne rozwiązanie, aby odzyskać normalne życie.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button