Co to jest LSD – działanie i skutki zażywania

LSD, a inaczej dietyloamid kwasu lizergowego, to niezwykle silna substancja halucynogenna, której działanie objawia się już po zażyciu ok. 20 mikrogramów. Choć do tej pory nie stwierdzono zgonów po LSD, nie można sklasyfikować tej używki jako bezpiecznej w stosowaniu. Jej zażywanie wiąże się m.in. z możliwością wyzwolenia zaburzeń psychicznych, niekontrolowanych zmian nastroju i z wieloma innymi przykrymi dolegliwościami.

Zastanawiasz się, co to LSD i jak może wpływać na psychikę osoby, która go przyjmuje? Czy LSD może uzależnić? A jeśli tak, co można zrobić w takiej sytuacji? Czy wskazana jest detoksykacja narkotykowa? Sprawdź poniższy tekst i znajdź odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z tym narkotykiem.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym LSD?,
 • Jak działa LSD?
 • Jakie są objawy zażywania LSD?,
 • Jakie są skutki uboczne zażywania LSD?;

LSD co to jest za narkotyk?

LSD, potocznie zwany kwasem, listkiem lub ejsidem, zaliczany jest do substancji halucynogennych. Został odkryty przypadkowo przez szwajcarskiego chemika Alberta Hoffmanna, który prowadził badania nad stymulatorem krążenia krwi. Zsyntetyzował on wówczas dietyloamid kwasu lizergowego, a po jakimś czasie zaczął doświadczać halucynacji. Jak się później okazało, to właśnie ta substancja była odpowiedzialna za występowanie tych niecodziennych dolegliwości.

Substancja ta występuje w postaci bezwonnego, bezbarwnego ciała stałego o częściowej rozpuszczalności w wodzie. Może być wytworzona naturalnie (przez grzyb buławinki czerwonej) lub syntetycznie, w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. LSD początkowo wykorzystywano jako lek w terapii depresji, psychozy i zaburzeń osobowości. Obecnie jednak, przez wzgląd na ryzyko związane ze stosowaniem tej substancji, jest ona powszechnie zakazana.

Jakie są skutki LSD po zażyciu?

LSD uważany jest za bardzo silny halucynogen i narkotyk, którego zażycie prowadzi do wystąpienia objawów somatycznych i psychopatologicznych. Warto mieć świadomość, że prywatny ośrodek leczenia uzależnień to często jedyna deska ratunku dla osób, które stosują go regularnie i wpadły w sidła nałogu.

LSD skutki uboczne – jakie zmiany fizyczne zachodzą najczęściej po przyjęciu dawki tego narkotyku?

 • wzrost temperatury ciała,
 • zawroty głowy, rozszerzone źrenice,
 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
 • ogólne osłabienie, drżenie mięśniowe, potliwość, mdłości,
 • szczękościsk.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

LSD działanie na mózg – co warto wiedzieć?

Opisanym wyżej objawom somatycznym towarzyszą symptomy o podłożu psychicznym, które mogą być bardzo nasilone, a czasami wręcz przytłaczające. Zażycie LSD objawia się występowaniem omamów (halucynacji), najczęściej wzrokowych i słuchowych. Do tego dochodzą iluzje, odbierane w postaci niezwykle wyostrzonych obrazów lub zniekształconych przedmiotów, które sprawiają wrażenie np. mocno błyszczących.

Jakie są pozostałe skutki uboczne LSD (psychopatologiczne)?

 • zaburzenia koncentracji, pamięci, uwagi,
 • oszołomienie,
 • urojenia, synestezja (zjawisko, które polega na "pomieszaniu" doznań dochodzących z różnych zmysłów – osobie po zażyciu LSD może się wydawać, że np. "widzi" dźwięki),
 • bardzo mocne wahania nastroju,
 • poczucie wyobcowania we własnym ciele.

LSD działanie – objawy przedawkowania

W dyskusjach dotyczących nagminnego zażywania LSD często przytaczana jest kwestia wyzwalania czy też wywołania zaburzeń o podłożu psychicznym. Specjaliści i uczeni przez wiele lat obserwacji, doświadczeń i wnikliwych analiz wysnuli tezę o fatalnym wpływie LSD na osoby szczególnie narażone na wystąpienie schorzeń psychicznych (np. w związku z obciążeniem takimi problemami w rodzinie). Potwierdzono, że narkotyk ten jest w stanie wyzwolić "uśpione" do tej pory choroby i zaburzenia psychiatryczne.

Jakie inne skutki LSD pojawiają się po przedawkowaniu?

 • ostre napady paniki,
 • nasilony lęk, nad którym nie można zapanować,
 • długotrwałe, nasilone halucynacje, które mocno obciążają psychikę (często przytaczane "przerażające" wizje i odczuwana w związku z nimi bezsilność i strach – tzw. badtrip)
 • zjawisko flashbacków, czyli powracających doznań i odczuć, podobnych do tych po zażyciu LSD – pojawiają się bez przyjęcia dawki halucynogenu po kilku dniach, tygodniach, a nawet miesiącach od momentu zażycia.

Działanie LSD – skutki uboczne LSD. Czy substancja ta może uzależnić?

Wiele osób zadających sobie pytania o działanie LSD zastanawia się, czy zażywanie tego narkotyku może prowadzić do uzależnienia. W praktyce LSD nie uzależnia fizycznie, tylko psychicznie. Objawy nałogu polegają na pojawieniu się trudnej do kontrolowania chęci i potrzeby sięgnięcia po kolejną dawkę tego halucynogenu. W tym przypadku zdecydowanie warto wdrożyć leczenie uzależnienia od LSD w profesjonalnym ośrodku terapii uzależnień.

W klinice WANT oferujemy specjalistyczną pomoc i wsparcie dla osób uzależnionych od kwasu lizergowego – LSD. Wykonujemy detoks narkotykowy, który stanowi pierwszy ważny krok w leczeniu nałogu i pozwala przygotować się do kolejnych etapów trzeźwienia. Odwyk LSD to także szereg indywidualnych i grupowych spotkań psychoterapeutycznych, odbywających się w ciągu kilku tygodni. Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT i przekonaj się, że warto nam zaufać!

Call Now Button