Ciąg narkotykowy – co to jest i jak przerwać?

Narkotyki jedni przyjmują w ramach eksperymentów i w oczekiwaniu na dobrą zabawę, a dla innych są sposobem na doraźne radzenie sobie z problemami. Nie jest prawdą, że każdy, kto bierze, się uzależnia, ale jest to problem na tyle powszechny, że substancje psychoaktywne są przyczyną poważnych problemów. Ich przyjmowanie wiąże się z występowaniem charakterystycznego zjawiska ciągu narkotykowego. Większość osób, która go przeżywa, jest już mocno uzależniona. Konsekwencje są niezwykle destrukcyjny dla organizmu. Wiele zależy od przyjmowanej substancji, ale ciągi narkotykowe mogą prowadzić nawet do śmierci.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Co to jest ciąg narkotykowy?,
 • Jak przerwać ciąg narkotykowy?,
 • Ile trwa ciąg narkotykowy?,
 • Jakie są objawy ciągu narkotykowego?,
 • Jakie są skutki ciągu narkotykowego?;

Co to jest ciąg narkotykowy?

Ciąg narkotykowy polega na nieprzerwanym przyjmowaniu substancji psychoaktywnej, tak aby cały czas znajdować się pod jej wpływem. Najczęściej wiąże się on z rosnącą na nią tolerancją, dlatego, aby wciąż odczuwać odurzające efekty, osoba w ciągu musi za każdym razem zwiększać dawkę narkotyku. Przerwanie tego stanu jest bardzo trudne, ponieważ taka próba wywołuje bardzo nieprzyjemne objawy abstynencyjne.

Ile trwa ciąg narkotykowy? Jest to sprawa bardzo indywidualna – istnieją narkomanii, którzy trwają w nim wiele lat. Takie osoby zazwyczaj nie odczuwają już w ogóle żadnych efektów zażywanej substancji, ale wciąż mają silny przymus, by ją przyjmować – głód narkotykowy. Są to jednak przypadki rzadkie, ponieważ wyniszczony toksyną organizm, po jakimś czasie odmawia posłuszeństwa. Jeśli nie obędzie się detoks od narkotyków, narkoman wkrótce trafi do szpitala lub nawet umrze.

Ciąg narkotykowy – objawy

Ciąg narkotykowy nie zawsze łatwo jest zauważyć. Dotknięta nim osoba może na pierwszy rzut oka zachowywać się normalnie. Trzeba zwracać uwagę na szczegóły. Alarmującym sygnałem może być to, jeśli podejrzany o narkomanię:

 • wychodzi na samotne spacery, przejażdżki (jeśli wcześniej tego nie robił) – mogą to być wyprawy celu pozyskania narkotyku;
 • często zamyka się w pokoju (jeśli do tej pory nie miał takiego zwyczaju);
 • ma zmienny nastrój – na przemian drażliwy, niezadowolony (gdy mija działanie narkotyku) i ugodowy oraz zadowolony (kiedy jest pod jego wpływem);
 • przez dłuższy czas jest:

a) bardziej pobudzony niż zwykle (gdy zażywa stymulanty);

b) mniej pobudzony niż zwykle (gdy bierze depresanty);

c) częściej podejmuje abstrakcyjne lub dziwaczne tematy w rozmowie (gdy bierze psychodeliki).

Objawy ciągu narkotykowego są również fizjologiczne. Opiaty powodują np. pomniejszone źrenice, a w stymulanty odwrotnie – powiększone. Widoczne mogą być też zmiany skórne, np., większa jej potliwość. Często występuje drżenie rąk, a nawet napady padaczkowe, bóle żołądka i wiele innych objawów somatycznych.

Ciąg narkotykowy – skutki

Skutki ciągu narkotykowego bywają katastrofalne. Życie osoby uzależnionej, która wpadnie ciąg jest tym bardziej podporządkowane substancji psychoaktywnej, im dłużej on trwa. Z czasem wszelka pozostała aktywność schodzi na dalszy plan. W efekcie narkoman może stracić pracę, rzucić studia czy poważnie zaniedbywać obowiązki rodzinne. Dochodzą do tego skutki długotrwałego wprowadzania toksyny do organizmu. W zależności od narkotyku mogą być one różne i obejmować zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Specjaliści najczęściej podają:

 • depresję,
 • stany lękowe,
 • psychozy,
 • napady padaczkowe,
 • choroby narządów wewnętrznych,
 • problemy z ciśnieniem,
 • uszkodzenia układu nerwowego (w tym mózgu).
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak przerwać ciąg narkotykowy?

Leczenie narkomanii to złożony proces, który obejmuje zarówno farmakologie, jak i psychoterapię. Osoba w ciągu rzadko jest w stanie przerwać go sama – potrzebna jest pomoc specjalistów. Nawet z ich pomocą, wymaga on ogromnej siły woli od uzależnionego. Z tego powodu, najlepszym dla niego miejscem jest zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Chodzi o to, by chory nie tylko był pod stałą opieką lekarzy i terapeutów, ale też nie miał dostępu do narkotyku. Dzięki temu nawet, jeśli jego silna wola zawiedzie, fizyczne ograniczenie uniemożliwi mu zażycie substancji psychoaktywnej.

Przerwanie ciągu narkotykowego można utożsamić z detoksem. W ośrodkach leczenia uzależnień zaczyna się od fizycznego odtrucia pacjenta. W tym celu lekarze najpierw przeprowadzają badanie jego krwi, a następnie na podstawie ich wyników dobierają środki farmakologiczne, które ułatwiają proces. Fizyczny detoks trwa kilka – kilkanaście dni, ale po nim uzależniony musi się jeszcze psychicznie odzwyczaić od narkotyków. Czas, po którym głód narkotykowy stanie się na tyle mało intensywny, że chory będzie mógł go kontrolować, może trwać wiele tygodni. Najczęściej ośrodki leczenia uzależnień proponują miesięczny pobyt, ale trzeba pamiętać, że po wypisie pacjent wciąż musi nad sobą pracować, by nie wrócić do nałogu.

Ciąg narkotykowy – podsumowanie

Ciąg narkotykowy jest niebezpieczny zarówno dla ciała, jak i psychiki chorej osoby. Może się on skończyć nawet śmiercią, dlatego niezbędne jest szybkie działanie. Niestety publiczna służba zdrowia jest obłożona – terminy oczekiwania osiągają kilka miesięcy, a trzeba działać już. Na szczęście alternatywą są prywatne ośrodki leczenia narkomanii. Cena leczenia uzależnienia od narkotyków jest wysoka, ale jej efekt – w postaci powrotu do normalnego życia – bezcenny.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button