Uzyskiwanie i pogłębianie świadomości uzależnienia odbywa się poprzez stosowanie różnych dróg dotarcia do wyobrażeń i przekonań osoby uzależnionej. Obraz był i jest jedną z najbardziej sugestywnych form dostrzegania „siebie jak w lustrze”, dlatego też podczas terapii stałym elementem programu terapeutycznego jest wspólne oglądanie odpowiednio dobranych filmów (fabularnych, dokumentalnych). Tego typu seanse służą za bazę do osobistej refleksji nad sobą, swoimi zachowaniami, emocjami.
Badania naukowe potwierdzają, że właściwie ukierunkowane spojrzenie poprzez wykorzystanie obrazu, jakim jest film, może pomóc w leczeniu różnych chorób, w tym uzależnienia. Terapeutyczne oddziaływanie tej formy ekspresji polega na dostarczaniu odbiorcy różnorodnych uczuć, które pociągają za sobą szereg myśli i zmianę perspektywy postrzegania siebie i otaczającego go świata.
Nasi specjaliści z dużą wrażliwością wybierają filmy, które zostaną wyemitowane podczas terapii. Dzięki wspólnym seansom jest czas na refleksję, odniesienie przedstawionych treści do własnej sytuacji i wyciągnięcie konstruktywnych wniosków. Uczestnicy filmoterapii po obejrzeniu obrazów mogą podzielić się swoimi przemyśleniami i emocjami z innymi pacjentami.