Żółtaczka alkoholowa – jakie są objawy i jak leczyć?

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wątroby. Metabolizuje ona i usuwa ona aż 90% alkoholu, dlatego u osób go nadużywających stosunkowo szybko zaczyna szwankować. Mechanizm eliminacji alkoholu etylowego z organizmu polega na jego utlenianiu do aldehydu i kwasu octowego, co prowadzi z kolei do zaburzenia równowagi procesów utleniania i redukcji w komórce oraz wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego, który uznaje się za główny czynnik uszkadzający. 

Alkoholowe zapalenie/uszkodzenie wątroby może objawiać się m. in. silną żółtaczką. Nie jest więc żółtaczka alkoholowa samodzielną jednostką chorobową, a jednym objawów w klinicznym obrazie alkoholowego zapalenia/uszkodzenia wątroby. Warto mieć świadomość, że zapalenie wątroby wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu może przez długi czas przebiegać niemal bezobjawowo, dając jedynie uczucie lekkiego dyskomfortu w nadbrzuszu. Kiedy jednak przeradza się w marskość tego organu, mamy już do czynienia z szerokim zakresem objawów klinicznych. Pojawia się właśnie żółtaczka oraz:

 • stany podgorączkowe,
 • obrzęki kończyn,
 • wodobrzusze,
 • żylaki przełyku,
 • zaburzenia neurologiczne pod postacią encefalopatii wątrobowej (m.in.: zaburzenia koncentracji, upośledzenie świadomości, zaburzenia rytmu snu i czuwania).

Żółtaczka alkoholowa - przyczyny i objawy

Do powstania żółtaczki alkoholowej przyczynia się wysokie stężenie bilirubiny w organizmie, które jest następstwem nieprawidłowej pracy wątroby. Do żółtaczki przyczynia się również hemoliza, czyli rozpad czerwonych krwinek. Nadwerężona lub uszkodzona wątroba nie radzi sobie z usuwaniem alkoholu z organizmu i w ten sposób daje znać, że jej możliwości są już mocno ograniczone. Doprowadzenie naszego organizmu do tego stanu powinno nam dać też do myślenia, że warto zacząć walkę o życie wolne od nałogu poprzez terapie alkoholową.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Objawy żółtaczki alkoholowej są dość charakterystyczne i nie sposób ich przegapić. To:

 • zażółcenia białkówek oczu
 • zażółcenie błon śluzowych
 • zażółcenie skóry

Ile trwa żółtaczka alkoholowa

Jak wspomniano wyżej, żółtaczka alkoholowa to tylko symptom, który wskazuje na toczący się w organizmie alkoholika proces chorobowy związany z wątrobą. Kiedy się pojawi, w grę nie wchodzi więc diagnostyka samej żółtaczki, a konieczność ustalenia stopnia uszkodzenia wątroby. W ramach diagnostyki przeprowadza się standardowe testy laboratoryjne:

 • oznaczenie ALT, czyli aminotransferazy alaninowej,
 • oznaczenie AST, czyli aminotransferazy asparaginowej,
 • poziom GGTP, czyli Gamma-glutamylotranspeptydazy.

W zależności od stanu pacjenta, może zajść także konieczność poddania go badaniu USG, wykonania biopsji wątroby wraz z oceną histologicznego obrazu, bądź elastografii wątroby (pozwala w sposób bezinwazyjny określić stopień włóknienia wątroby w skali METAVIR, czyli tak samo jak biopsja).

Żółtaczka alkoholowa może pojawiać się w życiu alkoholika wielokrotnie, za każdym razem dając znać, że wątroba jest w coraz gorszym stanie. Fakt, że raz czy dwa udało nam się przeczekać atak choroby i podleczyć na własną rękę nie oznacza, że zatrzymaliśmy toczący się proces chorobowy, który może skończyć się marskością wątroby.

Wątroba zniszczona przez alkohol potrzebuje do regeneracji od kilku do kilkunastu tygodni i wymaga całkowitej abstynencji. Można też czas spędzić w prywatnej klinice leczenia uzależnień, dzięki czemu będzie trochę łatwiej przetrwać trudne chwile i jednocześnie rozpocznie się proces walki z nałogiem.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak leczy się żółtaczkę alkoholową?

Leczenie żółtaczki alkoholowej jest elementem leczenia wątroby, w którym najważniejsze jest utrzymywanie abstynencji. Jest ona niezbędna, by zapobiec postępowi niszczenia komórek wątrobowych, a także ich włóknieniu, marskości czy chorobie nowotworowej.

Leczenie zależne jest od stanu wątroby pacjenta. Łagodne i umiarkowane zapalenie wątroby są jednostkami chorobowymi o odwracalnym przebiegu klinicznym (w obu stanach wystarcza zażywanie suplementów wspomagających pracę wątroby), ciężki stan zapalny i marskość nie rokują pomyślnie. Choć niejednokrotnie farmakoterapia bywa niezbędna, należy bardzo uważać na dodatkowe obciążenie wątroby lekami. Niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz suplementacji witamin z grupy B, kwasu foliowego, a także witaminy A, K i D oraz mikroelementów.

Jeśli obawiasz się, że pijesz alkohol, w sposób zagrażający Twojemu zdrowiu, przeprowadź autodiagnostykę za pomocą kwestionariusza AUDIT (Alcohol Use Disorders Inventory Test), opracowany przez Światową Organizację Zdrowia lub z naszych testów na alkoholizm.

Czy żółtaczką alkoholową można się zarazić? Nie, żółtaczka alkoholowa nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić.

Pierwszym krokiem w leczeniu żółtaczki alkoholowej jest całkowita abstynencja i detoks alkoholowy organizmu, który pozwoli wątrobie zacząć się regenerować.

Podsumowanie

Zmiany zachodzące w wątrobie alkoholika postępują powoli i często nie są wykrywane na czas. Należy pamiętać, że wątroba szybciej ulega zniszczeniu u pijących kobiet, niż u pijących mężczyzn, ale efekt nadmiernego spożycia alkoholu u obu płci jest taki sam: stan zapalny, a w dalszej kolejności marskość. Jako że skłonność/zdolność do metabolizowania alkoholu ma podłoże dziedziczne, musimy mieć świadomość, że występujące w rodzinie przypadki poalkoholowych chorób wątroby stawiają nas w sytuacji osób o podwyższonym ryzyku zachorowania. Wczesne objawy złego wpływu alkoholu na wątrobę są mało charakterystyczne (zmęczenie, spadek masy ciała, utrata apetytu i dyskomfort w jamie brzusznej), więc łatwo je zbagatelizować.

Call Now Button