POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Żółtaczka alkoholowa – objawy, diagnoza, leczenie

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wątroby, w konsekwencji nawet do żółtaczki alkoholowej. Metabolizuje ona i usuwa ona aż 90% alkoholu, dlatego u osób go nadużywających stosunkowo szybko zaczyna szwankować. Mechanizm eliminacji alkoholu etylowego z organizmu polega na jego utlenianiu do aldehydu i kwasu octowego, co prowadzi z kolei do zaburzenia równowagi procesów utleniania i redukcji w komórce oraz wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego, który uznaje się za główny czynnik uszkadzający.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jakie są objawy żółtaczki alkoholowej,
 • Jakie są przyczyny żółtaczki alkoholowej?,
 • Ile trwa żółtaczka alkoholowa?,
 • Żółtaczka alkoholowa - leczenie;

Czym jest żółtaczka alkoholowa?

Alkoholowe zapalenie wątroby (czy też alkoholowe uszkodzenie wątroby) może objawiać się m. in. silną żółtaczką alkoholową. Żółtaczka alkoholowa nie jest więc samodzielną jednostką chorobową, a jednym objawów w klinicznym obrazie alkoholowego zapalenia/uszkodzenia wątroby. Warto mieć świadomość, że alkoholowe zapalenie wątroby wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu może przez długi czas przebiegać niemal bezobjawowo, dając jedynie uczucie lekkiego dyskomfortu w nadbrzuszu. Nieleczona żółtaczka alkoholowa skutkuje ciągłemu pogorszeniu się stanu wątroby i w końcu jednak przeradza się w marskość wątroby (objawy marskości wątroby są już łatwiejsze do zauważenia) tego organu, mamy wtedy już do czynienia z szerokim zakresem objawów klinicznych.

Pojawia się właśnie żółtaczka alkoholowa oraz:

 • stany podgorączkowe,
 • obrzęki kończyn,
 • wodobrzusze,
 • żylaki przełyku,
 • zaburzenia neurologiczne pod postacią encefalopatii wątrobowej (m.in.: zaburzenia koncentracji, upośledzenie świadomości, zaburzenia rytmu snu i czuwania).
Uszkodzenie wątroby prowadzące do żółtaczki alkoholowej
Uszkodzenie wątroby prowadzące do żółtaczki alkoholowej

Żółtaczka alkoholowa - przyczyny i objawy

Do powstania żółtaczki alkoholowej przyczynia się wysokie stężenie bilirubiny w organizmie (spowodowane przez nadmierne ilości alkoholu), które jest następstwem nieprawidłowej pracy wątroby powstałej przez alkoholowe uszkodzenie wątroby. Do żółtaczki przyczynia się również hemoliza, czyli rozpad czerwonych krwinek. Nadwerężona lub uszkodzona wątroba nie radzi sobie z usuwaniem alkoholu z organizmu i w ten sposób daje znać, że jej możliwości są już mocno ograniczone. Doprowadzenie naszego organizmu do tego stanu powinno nam dać też do myślenia, że warto zacząć walkę o życie wolne od nałogu poprzez terapie alkoholową.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Objawy żółtaczki alkoholowej są dość charakterystyczne i nie sposób ich przegapić. To:

 • zażółcenia białkówek oczu
 • zażółcenie błon śluzowych
 • zażółcenie skóry
Regeneracja mózgu po alkoholu - jak długo trwa?
Objawy żółtaczki alkoholowej

Ile trwa żółtaczka alkoholowa

Jak wspomniano wyżej, żółtaczka alkoholowa to tylko symptom, który wskazuje na toczący się w organizmie alkoholika proces chorobowy związany z wątrobą. Kiedy się pojawi, w grę nie wchodzi więc diagnostyka samej żółtaczki, a konieczność ustalenia stopnia uszkodzenia wątroby. W ramach diagnostyki przeprowadza się standardowe testy laboratoryjne:

 • oznaczenie ALT, czyli aminotransferazy alaninowej,
 • oznaczenie AST, czyli aminotransferazy asparaginowej,
 • poziom GGTP, czyli Gamma-glutamylotranspeptydazy.

W zależności od stanu pacjenta, może zajść także konieczność poddania go badaniu USG, wykonania biopsji wątroby wraz z oceną histologicznego obrazu, bądź elastografii wątroby (pozwala w sposób bezinwazyjny określić stopień włóknienia wątroby w skali METAVIR, czyli tak samo jak biopsja).

Żółtaczka alkoholowa może pojawiać się w życiu alkoholika wielokrotnie, za każdym razem dając znać, że wątroba jest w coraz gorszym stanie. Fakt, że raz czy dwa udało nam się przeczekać atak choroby i podleczyć na własną rękę nie oznacza, że zatrzymaliśmy toczący się proces chorobowy, który może skończyć się marskością wątroby.

Wątroba zniszczona przez alkohol potrzebuje do regeneracji od kilku do kilkunastu tygodni i wymaga całkowitej abstynencji. Można też czas spędzić w prywatnej klinice leczenia uzależnień, dzięki czemu będzie trochę łatwiej przetrwać trudne chwile i jednocześnie rozpocznie się proces walki z nałogiem.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak leczy się żółtaczkę alkoholową?

Leczenie żółtaczki alkoholowej jest elementem leczenia wątroby, w którym najważniejsze jest utrzymywanie abstynencji. Nieleczona żółtaczka alkoholowa skutkuje postępowi niszczenia komórek wątrobowych, a także ich włóknieniu, marskości czy chorobie nowotworowej.

Leczenie zależne jest od stanu wątroby pacjenta. Łagodne i umiarkowane zapalenie wątroby są jednostkami chorobowymi o odwracalnym przebiegu klinicznym (w obu stanach wystarcza zażywanie suplementów wspomagających pracę wątroby), ciężki stan zapalny i marskość wątroby nie rokują pomyślnie. Choć niejednokrotnie farmakoterapia bywa niezbędna, należy bardzo uważać na dodatkowe obciążenie wątroby lekami. Niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz suplementacji witamin z grupy B, kwasu foliowego, a także witaminy A, K i D oraz mikroelementów.

Jeśli obawiasz się, że pijesz alkohol, w sposób zagrażający Twojemu zdrowiu, przeprowadź autodiagnostykę za pomocą kwestionariusza AUDIT (Alcohol Use Disorders Inventory Test), opracowany przez Światową Organizację Zdrowia lub z naszych testów na alkoholizm.

Żółtaczka alkoholowa czy jest zaraźliwa?

Czy żółtaczką alkoholową można się zarazić? Nie, żółtaczka alkoholowa nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić. Aczkolwiek przebywając w towarzystwie osoby uzależnionej z objawami żółtaczki alkoholowej lub takiej, którą podejrzewamy o ryzyko choroby wątroby, mamy duże szanse na "zarażenie" się nałogiem. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w towarzystwie nałogowca, sprawia, że mamy większe szanse na wpadnięcie w sidła nałogu alkoholowego.

Pierwszym krokiem w leczeniu żółtaczki alkoholowej, czy też alkoholowej chorobie wątroby jest całkowita abstynencja i detoks alkoholowy organizmu, który pozwala wątrobie zacząć się regenerować. Abstynencja alkoholowa prowadzi do regeneracji wątroby i stopniowej poprawy jakości życia.

Dieta dla alkoholika
Żółtaczka alkoholowa - leczenie

Podsumowanie

Zmiany zachodzące w wątrobie alkoholika postępują powoli i często nie są wykrywane na czas. Należy pamiętać, że wątroba szybciej ulega zniszczeniu u pijących kobiet, niż u pijących mężczyzn, ale efekt nadmiernego spożycia alkoholu u obu płci jest taki sam: stan zapalny, a w dalszej kolejności marskość. Jako że skłonność/zdolność do metabolizowania alkoholu ma podłoże dziedziczne, musimy mieć świadomość, że występujące w rodzinie przypadki poalkoholowych chorób wątroby stawiają nas w sytuacji osób o podwyższonym ryzyku zachorowania. Wczesne objawy alkoholowego uszkodzenia wątroby są mało charakterystyczne (zmęczenie, spadek masy ciała, utrata apetytu i dyskomfort w jamie brzusznej), więc łatwo je zbagatelizować.

Jeśli podejrzewasz kogoś o możliwość uszkodzenia wątroby  w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu, lub jesteś osobą, która nie stroni od spożywania alkoholu i zauważasz pierwsze objawy - niezwlekaj. Im wcześniej podejmiemy odpowiednie działanie, tym większe szanse na regenerację wątroby i powrót do zdrowia. Najważniejszym krokiem jest oczyszczenie organizmu w procesie detoksykacji alkoholowej i zaprzestanie spożywania alkoholu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button