POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Zespół serotoninowy – czym jest i jak postępować?

Ludzki organizm to skomplikowany układ, którego funkcjonowanie łatwo zaburzyć, gdy w grę wchodzą nieodpowiedzialnie wykorzystywane substancje chemiczne. Mowa tu zwłaszcza o narkotykach lub lekach stosowanych wbrew zaleceniom medycznym. Możliwym skutkiem przedawkowania lub eksperymentowania z różnymi substancjami może być groźny dla życia zespół serotoninowy.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest zespół serotoninowy?
  • Jak wygląda leczenie zespołu serotoninowego?,
  • Jakie są objawy zespołu serotoninowego?,
  • Przyczyny zespołu serotoninowego,
  • Ile trwa zespół serotoninowy?;

Co to jest zespół serotoninowy?

Zespół albo wstrząs serotoninowy znany jest także jako zespół serotoninergiczny. Jest on stanem, kiedy poziom naturalnie występującego w ludzkim mózgu neuroprzekaźnika – serotoniny – zostaje znacznie podwyższony. Reagujące na nią receptory są pobudzane ponad normę, co skutkuje objawami obejmującymi różne układy organizmu. Do tego stanu dochodzi pod wpływem wielu substancji chemicznych, w tym tych zawartych w narkotykach i lekach z różnych grup (nie tylko psychotropowych).

Przyczyny wystąpienia zespołu serotoninowego

Zespół serotoninowy może również spotkać osoby korzystające z leków według zaleceń specjalistów, ale są to bardzo rzadkie przypadki. Znacznie częściej dotyka on osoby eksperymentujące preparatami medycznymi – lekomanami. Czym jest lekomania? To forma uzależnienia, którą trzeba leczyć podobnie jak narkomanię czy alkoholizm. Lista leków, które nieodpowiedzialnie wykorzystywane mogą wywołać zespół serotoninowy, jest szeroka. Są to m. In. :

  • zawarte w antydepresantach sertralina, fluoksetyna i inne substancje z grupy SSRI;
  • przeciwbólowe preparaty z fentanylem, tramadolem i niektórymi innymi opioidami;
  • przeciwkaszlowe leki bez recepty z dekstrometorfanem;
  • przeciwymiotne preparaty z metoklopramidem i ondansetronem.

Wstrząs serotoninowy mogą wywołać również nielegalne substancje – narkotyki. Amfetamina, kokaina, ekstazy czy LSD to tylko niektóre z nich, ponieważ w podziemiu pojawia się ogrom specyfików, których skład jest trudny do określenia bez analizy w laboratorium. Zawsze istnieje więc ryzyko, że w pochodzącym z czarnego rynku środku znajdą się niebezpieczne ilości którejś z licznych – legalnych lub nie – substancji wpływających na produkcję serotoniny w organizmie. Zespół serotoninogenny wywołany przez narkotyki jest trudniejszy do diagnozy i leczenia, bo zwykle dokładna ilość i rodzaj przyjętych przez pacjenta substancji są niemożliwe do ustalenia. 

Nadmiar serotoniny – objawy i diagnostyka

Jak wygląda zespół serotoninowy? Objawy, które mogą zaobserwować osoby postronne, obejmują skurcze lub sztywność mięśni i inne problemy z narządami ruchu u chorego (również drgawki), niepokój, pobudzenie, wymioty, a czasami również śpiączka i wysoka gorączka. Jeśli wiadomo o niedawnym przyjęciu przez niego leków lub narkotyków sytuacja może wydawać się jasna. Trzeba jednak pamiętać, że tylko lekarz może ustalić, że odpowiedzialny jest za nie nadmiar serotoniny. Objawy o podobnym profilu mogą pojawić się też przy innych chorobach. Najważniejsze jest to, by wezwać karetkę lub zawieźć chorego na oddział ratunkowy.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Na czym polega leczenie zespołu serotoninowego i gdzie szukać pomocy?

Medycyna na szczęście zna sposoby na bardzo rzadko śmiertelny, choć groźnie wyglądający zespół serotoninowy. Leczenie polega na podaniu cyproheptadyny, która jest antagonistą serotoniny, działając w tym przypadku jak odtrutka. Poza tym lekarze dążą do zminimalizowania niebezpiecznych dla zdrowia objawów, np. obniżając gorączkę.

Zespół serotoninergiczny – możliwe konsekwencje dla zdrowia

Objawy zespołu serotoninowego przy prawidłowym leczeniu mijają szybko i rzadko niosą ryzyko powikłań. Bez niego mogą prowadzić jednak do rozpadu komórek mięśniowych lub niewydolności nerek. Trzeba więc przede wszystkim zadbać o to, by się nie powtórzył, ponieważ następnym razem chory może się znaleźć w sytuacji, w której nie otrzyma pomocy w porę. Bywa, że przedawkowanie jest wynikiem próby samobójczej lub pomyłki, ale częściej wynika z uzależnienia od leków lub narkotyków i w takim przypadku niezbędne jest leczenie lekomanii.

Jak można zapobiec wystąpieniu zespołu serotoninowego?

Zapobieganie wystąpieniu zespołu serotoninowego polega najczęściej na zadbaniu o kondycję umysłową człowieka. Przedawkowania leków lub zażywanie narkotyków, jeśli nawet nie wynika z uzależnienia, to i tak jest często symptomem poważnych problemów psychicznych. Czasami wystarczą konsultacje ze specjalistami, innym razem potrzebna będzie długotrwała psychoterapia. W przypadku rozwiniętego nałogu jedynym skutecznym sposobem często okazuje się pobyt w placówce zamkniętej, takiej jak prywatny ośrodek terapii uzależnień.

Podsumowanie

Zespół serotoninowy jest groźny głównie wtedy, jeśli chory nie otrzyma szybkiej pomocy. W razie jego wystąpienia konieczne jest zadzwonienie na numer alarmowy, postępowanie zgodnie z zaleceniami operatora i oczekiwania na ratowników. Niestety na tym się nie kończy, bo jego wystąpienie wynika często z groźnych nałogów takich jak lekomania czy narkomania.

Cena prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, który bywa jedynym długotrwałym rozwiązaniem, może wydawać się wysoka, ale jest niczym w porównaniu do problemów, jakie niesie, ze sobą długotrwałe uzależnienie.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button