POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Zdrapki, Lotto, konkursy SMS-owe- kiedy zabawa przeradza się w hazard?

„Żeby wygrać, trzeba grać!” to doskonale znane nam powiedzenie, w którym jest wiele prawdy. W końcu, w celu zdobycia jakiejś nagrody, konieczne jest wzięcie udziału w konkursie poprzez wysłanie SMS-a, kupienie zdrapki, losu na loterii czy wzięcie udziału w najpopularniejszym losowaniu Lotto. Tego rodzaju rozrywki sprawiają dużo radości, szczególnie osobom lubiącym dreszczyk emocji i podejmowanie ryzyka. Tym bardziej, gdy okaże się, że udało się wygrać. Jednak różnego rodzaju konkursy, zdrapki i losowania mogą także przerodzić się w hazard. Uzależnienie od Lotto to bardzo poważny problem, który wymaga terapii. Dowiedz się już dziś, kiedy zabawa przeradza się w hazard i jak sobie z tym poradzić.

Kiedy gra w Totolotka zaczyna być uzależnieniem?

Gra w Totolotka jest znana od wielu lat, a jej zasady wciąż są takie same. Polega na wytypowaniu i tym samym obstawieniu kombinacji sześciu liczb, skreślając je na specjalnym blankiecie, a następnie oczekiwanie na wynik maszyny losującej. Jeśli zostaną wylosowane te same liczby, gracz wygrywa określoną sumę. Istnieje także opcja „na chybił trafił”, w której nie wybieramy liczb do losowania, gdyż robi to za nas automat. Lotto to gra o bardzo duże pieniądze, dlatego wygrana jest tak cenna i każdy gracz na nią liczy.

Czy Lotto to hazard? Samego brania udziału w losowaniu oczywiście nie można nazwać hazardem. Jednak niewinna rozrywka tego rodzaju może się przerodzić w uzależnienie i to niestety w krótkim czasie. Kiedy można definiować sytuację w taki sposób? Przede wszystkim wtedy, kiedy notorycznie kupujemy losy i stawiamy liczby, inwestujemy coraz większe sumy pieniędzy, a gra w Lotto staje się głównym i jednocześnie najważniejszym obszarem życia, od którego wszystko uzależniamy. Cierpią na tym relacje międzyludzkie, zostaną zaniedbane obowiązki zawodowe, a dla osoby uzależnionej praktycznie nie liczy się nic innego poza grą.

Czy zdrapki to hazard? Jak działa nasza psychika?

Już wiesz, czy totolotek to hazard, jednak kolejne pytanie dotyczy zdrapek. To przyjemna forma rozrywki, polegająca na zdrapaniu zasłoniętych pól w celu wygranej. O ile kupowanie zdrapki od czasu do czasu nie wiąże się z ryzykiem wpadnięcia w nałóg, a samo granie ma swoje granice czasowe i finansowe, o tyle ich przekroczenie może przerodzić się w hazard.

Uzależnienie od zdrapek działa destrukcyjne na psychikę, od której tak naprawdę wszystko się zaczyna, zatem cały proces można nazwać błędnym kołem. Psychika nakazuje kupować kolejną, kolejną i jeszcze jedną zdrapkę z nadzieją na wygraną, przez co wpadamy w pułapkę, z której ciężko wyjść. Szczególnie gdy co jakiś czas pojawi się niewielka nagroda, która zachęca do dalszej zabawy.

Co zrobić, gdy tracimy kontrolę nad kupowaniem zdrapek i zakładów w grach liczbowych? – hazard Lotto

Patologiczny hazard dzieli się na kilka etapów, długość każdego z nich zależy od indywidualnego przypadku i tym samym predyspozycji danej jednostki. Dlatego mechanizm ten może inaczej wyglądać u różnych osób, jednak ma pewne wspólne cechy. Przede wszystkim okazjonalne pojawia się faza zwycięstw, która silnie pobudza do kontynuowania gry. Następnie występuje faza strat, które gracz chce nadrobić, przez co  inwestuje coraz większą ilość pieniędzy, a także izoluje się od rodziny. W dalszej kolejności przychodzi czas na fazę desperacji i psychicznego wyczerpania, przez co pojawia się załamanie psychiczne, poczucie całkowitej bezradności, a nawet próby samobójcze, a wraz z nimi utrata nadziei, że życie kiedykolwiek zmieni się na lepsze.

Jednak nie warto się poddawać, gdyż póki stąpamy po tym świecie, zawsze jest światełko w tunelu na lepsze jutro i poprawę swojego bytu. Zawsze w sytuacji zdania sobie sprawy, że jesteśmy uzależnieni od zdrapek czy zakładów gier liczbowych, należy szukać pomocy i zwrócić się do bliskich. Ta sama sytuacja dotyczy momentu, w którym odkryjemy, że ktoś z naszej rodziny lub znajomych jest uzależniony, a nie zawsze jest tego świadomy.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Interaktywne konkursy SMS – mechanizm pułapki psychologicznej

Interaktywne konkursy SMS to mechanizm pułapki psychologicznej, w której organizator zwraca się bardzo bezpośrednio do graczy, którzy jeszcze bardziej czują, że to jest właśnie ten czas – ta jedna, jedyna szansa na wygraną. Wysyłając SMS-a konkursowego, często przychodzi kolejny, który również zmusza do przesłania następnej wiadomości, aby zwiększyć wspomnianą szansę na wygraną, dlatego nietrudno się na to skusić, skoro już bierzemy udział w konkursie. Następnie okazuje się, że tego rodzaju zabawy nie mają końca i trudno wyobrazić sobie bez nich swoją codzienność.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od gier liczbowych, zdrapek i konkursów SMS-owych?

Lotto – uzależnienie, na które najbardziej uzależnione są osoby:

  • nieradzące sobie ze stresem,
  • mające cechy antyspołeczne,
  • nadużywające alkoholu, narkotyków i leków,
  • które są dziećmi hazardzistów,
  • cierpiące na zaburzenia lękowe i depresję.

Podsumowanie

Już doskonale znasz odpowiedź na pytanie, czy gra w lotto to hazard i na czym polega uzależnienie od zdrapek i konkursów SMS-owych. Jeśli należysz do grupy osób, które borykają się z tym problemem lub zauważasz go u swojej bliskiej osoby, to koniecznie skorzystaj z pomocy, gdyż uzależnienie od totolotka to bardzo poważna sprawa, która sama się nie rozwiąże.

Leczenie hazardu prowadzone jest przez ośrodek leczenia uzależnień, który oferuje skuteczne metody wyjścia z problemu i zamknięcia tego rozdziału raz na zawsze. Oczywiście przy odpowiedniej motywacji, zaangażowaniu i stosowaniu się do zaleceń doświadczonych specjalistów. W porównaniu do ogromnych kwot, jakie często inwestują w gry losowe osoby uzależnione, cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień jest bardzo atrakcyjny. Oomaga wyjść na prostą, poczuć na nowo wolność i odzyskać życiową równowagę.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button